Najlepsze nurkowania

Filipiny - Coron i TubbatahaNurkowanie
Filipiny zaliczane są do światowej czołówki jeśli chodzi o miejsca nurkowe jak i same nurkowania. W znacznej większości pokryte rafą dno morskie jest siedliskiem wielu gatunków ryb i innych przedstawicieli morskiej fauny, jak choćby ślimaki nagoskrzelne. Nurkom lubiącym dużą rybę proponujemy zapoznanie się z miejscami nurkowymi na rafie Tubbataha. W niemal każdym miejscu nurkowym czeka niezliczona ilość makro. Dodatkowo fani nurkowania wrakowego znajda tu swoją mekkę - wraki japońskiej floty zatopione w zatoce Coron Bay podczas drugiej wojny światowej.
 
CORON
 
Znajdująca się w zachodniej części Filipin wysepka Coron jak i zatoka o tej samej nazwie usytuowane są na południe od większej wyspy Busuanga. Nurkowanie w zatoce to przede wszystkim zwiedzanie jednego z kilkunastu znajdujących się tutaj japońskich wraków, zatopionych przez wojska alianckie podczas II wojny światowej. Widoczność sięga tu zazwyczaj 10 -15 metrów, zaś same wraki leżą na relatywnie niewielkich głębokościach dostępnych dla nurków rekreacyjnych. Oczywiście istnieje możliwość odbycia kursu nurkowania technicznego.
 
Na samej wyspie Coron można zanurkować w bardzo ciekawym akwenie - jeziorze Barracuda, pokrytym na powierzchni warstwą kilku metrów słodkiej wody, przechodząc odwróconą termokliną w słonowodny akwen w którym temperatura dochodzi do 38 stopni C, podgrzana wulkanicznymi gazami uchodzącymi spod dna. Głębiej można eksplorować trudną technicznie jaskinię.
 
TUBBATAHA
 
 
Rafa Tubbatacha znajdująca się na morzu Sulu składająca się z atolu północnego i południowego jest obecnie parkiem narodowym wpisanym na listę UNESCO. Nurkowanie dostępne jest tylko z łodzi i w ograniczonym okresie od lutego do połowy czerwca. Bogactwo życia podwodnego jest niesamowite - ponad 600 gatunków ryb, 360 rodzai koralowców, 11 gatunków rekinów i 13 delfinów, a w płytszych partiach żółwie i kraby. bardzo często można zaobserwować tu Manty.

Kraj i ludzie

Długa na 400 kilometrów wyspa Palawan w południowo- zachodniej części Filipin ma jeszcze duże obszary lasów deszczowych i uznawana jest za największy niezniszczony obszar naturalny kraju. Wyspa dzięki małym wysepkom z piaszczystymi zatokami, urwistym skałom wapiennym zalicza się do najpiękniejszych krajobrazów Filipin. Poza główną wyspa do prowincji Palawan należy około 1000 innych wysp, największe z nich, to leżąca na północ od Palawan grupa wysp Calamian z takimi wyspami jak Busuanga, Cuilion i Coron.

 
Filipiny ze swoimi 7100 wyspami są drugim największym państwem położonym na wyspach. Wiele wysepek kusi gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Kraj był niegdyś pod silnym wpływem Hiszpanii, więc na wyspach do dnia dzisiejszego dominuje wiara katolicka. Boże Narodzenie a w szczególności Wielkanoc są świętami narodowymi.
 
Po Hiszpanach Amerykanie zdobyli większość wpływów w państwie. W każdym większym mieście można dziś znaleźć McDonalda i Pizza Hut. Nawet największe narodowe dziedzictwo, jakim są "jeepney", kolorowa i bogato przystrojona taksówka, opiera się na amerykańskim Jeep-ie. Niemal wszyscy radośni i otwarci Filipińczycy mówią dobrze po angielsku, uwielbiają pić wszechobecne piwo "San Miguel" robić zakłady na walkach kogutów. W każdej wiosce przygotowana jest specjalna arena dla tego narodowego sportu. Krajobraz Filipin jest bardzo urozmaicony, począwszy od wulkanicznych skał aż do tropikalnych lasów. Na gości czeka przebogata flora i fauna jak również wspaniałe rafy koralowe. Bardzo ciekawie można spędzić czas nawet na plaży. Można oddać się uciechom w jednym ze wspaniałych nadmorskich kompleksów, bądź cieszyć się spokojem w jakiejś odosobnionej zatoce.

Łodzie

Rejsy nurkowe realizowane w rejonie Coron to raczej rejsy z łodzi do miejsc nurkowych, w których znajdują się wraki.

 

Na rafę Tubbatacha regularnie kursują liveaboard'y oferujące rejsy nurkowe i safari nurkowe. Podczas rejsów Tubbataha odwiedzane są słynne miejsca na Morzu Sulu. Poza wspaniałymi koralami zobaczyć można rekiny i manty.


Programy
PODZIEMNA RZEKA KOLO I PARK NARODOWY PUERTO PRINCESA SUBTERRANEAN RIVER
Kolo to podziemna słodkowodna rzeka, płynąca przez ponad 8 km w jaskini wysokiej wewnątrz na 65 m. Z zewnątrz zaś widoczna jest góra o wysokości 1028 m. Rzeka wpada bezpośrednio do morza i uznawana jest za ewenement geologiczny oraz świata przyrody, a także zaliczana do 7 nowych cudów natury. Występuje tu 11 minerałów oraz liczące sobie 20 milionów lat skamieniałości syren (roślinożernych ssaków wodnych). Do rzeki dociera się od strony morza łodzią lub lądem – tzw. „małpią ścieżką”. Po wpłynięciu w jaskinię do lotu zrywają się setki, a może nawet tysiące nietoperzy. Podczas podróży łódką przez rozmaite fragmenty jaskini niejednokrotnie przepływa się pod wodospadami, podziwiając iskrzące się ściany oraz stalaktyty i stalagmity. Poszczególne komory systemu korytarzy nazywają się m.in. Katedra, Autostrada, Jaskinia Stalagmitów, Ptasie Gniazdo.

Las tropikalny
Okolica podziemnej rzeki także warta jest odwiedzenia – utworzono tu park narodowy, aby chronić puszczę tropikalną z 280 gatunkami drzew i bogactwem zwierząt, w tym 17 gatunkami endemicznymi, zagrożonymi i rzadkimi.

Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 21-dniowa wiza. Jeśli planujecie dłuższy pobyt o wizę można ubiegać się w ambasadzie lub konsulacie, bądź może ona być przedłużona na miejscu. Wiele hoteli załatwia te formalności dla swoich gości (opłata około 35 USD). Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.


Język

Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.


Waluta

Walutą lokalną jest peso. 1PHP=0,076PLN. Zaleca się posiadanie gotówki w dolarach lub czeków podróżnych. W wielu miejscach honorowane są karty kredytowe. Należy wziąć pod uwagę, że płacenie kartą kredytową może łączyć się z dodatkową opłatą.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia DAN na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

 

Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 750 peso. Kwotę tę należy uiścić w lokalnej walucie na lotnisku.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Malaria nadal występuje w lasach deszczowych Palawan. Wszystkie hotele polecane przez nas leżą na terenach nie zagrożonych malarią. Prosimy o uaktualnienie tej informacji przed wyjazdem. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

220V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek.

Oferty z regionuOdznaki

IATA - lotnicza kasa biletowa
doswiadczenie w branzy podróżniczo-nurkowej od 1999r.
gwarancja najnizszej ceny
honorujemy płatności kartami