Najlepsze nurkowaniaEgipt - Trasa Just Brothers (flota Emperor), z Hurghady


Just Brothers (wypływa z Hurghady)

 

Brother Islands to szczyty dwóch podwodnych gór wyrastających z głębiny i oddalone są o około 60 mil od brzegu. Wchodzące w skład Narodowego Parku Morskiego, wyspy oferują zapierające dech w piersiach nurkowania na ścianach porośniętych miękkimi koralami, lasami gorgonii tworzącymi kalejdoskop nieustająco zmieniających się barw. Zachwycają one różnorodnymi gatunkami podmorskich i pelagialnych zwierząt. Duże tuńczyki, okonie morskie (jack fish), lucjanusy, którym czasem towarzyszą rekiny młoty, silvertips, white tip sharks i manty. Nawet rzadki kosogon może być tu odnaleziony. Spotkanie na północy i południy wysp Brothers żarłaczy rafowych jest niemal pewne.

 

Nurkowanie na wrakach jest również możliwe. Są tu wraki Aida II i Numidia. Oba są pięknie porośnięte miękkimi i twardymi koralami. Życie morskie obejmuje także wargacze i szare żarłacze rafowe.

Wrak Salem Express ma dramatyczną historię. W grudniu 1991 ten 100-metrowy prom wracał z Mekki do Safagi po pielgrzymce, która odbywała się co roku, kiedy rozpętała się burza. W nocy statek rozbił się o rafę. Obecnie jest domem dla wielu morskich stworzeń, między innymi żabnicokształtnych, Neotrygon kuhlii (blue-spotted stingray), ryb motyli i ustniczkowatych. Sam statek pokryty jest koralami miękkimi i twardymi. Należy do największych wraków egipskiej części Morza Czerwonego, jest mniej więcej takich samych rozmiarów jak Thistlegorm.

 

Wspaniała ściana na Panorama jest jedną z największych raf w Safadze. Niezwykła rafa z nawisami, gdzie gorgonie i miękkie korale rosną w najlepsze dzięki prądom. Można tu wykonać co najmniej 3 nurkowania: na południowym płaskowyżu oraz wschodnim i zachodnim spadku. Towarzyszyć nam będą barakudy i rekiny, a czasem młotowate i manty.

 

Abu Kafan to długa na 300 metrów wąska rafa z płaskowyżami na północy i południu. Zwykle zanurzamy się tu na północy i płyniemy z silnym prądem na południe wzdłuż imponujących ścian pokrytych miękkimi i czarnymi koralami oraz wielkimi gorgoniami.

 

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 30 zalogowanych nurkowań. Nurkowania nocne nie są tu możliwe. Są to wymagające nurkowania w prądach, więc nie jest to dobre miejsce dla niedoświadczonych nurków.

 

Czytaj więcej:

Egipt - opis regionu

Rejsy nurkowe w Egipcie

Hotele w Egipcie

Bazy nurkowe w Egipcie


Powiązane ofertyRejsy

Emperor Elite

Egipt

Luksusowa łódź klasy Platinum.