Najlepsze nurkowaniaRelacja z Malediwów - Thulhagiri


Opinia Joanny:

Zarezerwowaliśmy w Schoener Tauchen 10- dniowy pobyt na wyspie Thulhagiri w Atolu Północne- Male. Rezerwacja przebiegła bardzo gładko, a porady dotyczące wysp bardzo pomocne. Wybraliśmy własny przelot, ponieważ chcieliśmy połączyć ten wyjazd ze zwiedzaniem południowych Indii.

Po przylocie liniami Indian Airlines do Male, zostaliśmy powitani bezpośrednio przy wyjściu z lotniska przez pracownika hotelu, który się nami zajął. Zabrał nas na łódź, którą w ciągu 20 minut dotarliśmy na wyspę. Na wyspie otrzymaliśmy powitalny koktajl i został nam przydzielony pokój. Pokoje rozmieszczone są w małych bungalowach na całej wyspie. Droższe bungalowy położone są bezpośrednio przy pięknej lagunie, te tańsze z drugiej strony. Plaża osiągalna jest z każdego bungalowu w ciągu minuty. Wszystkie pokoje są bardzo gustownie urządzone i mają duże łazienki. Są one czyszczone kilka razy w ciągu dnia.

Wyspę można obejść w maksymalnie 10 minut, co sprawia, że wszędzie jest blisko. Znajduje się tu piękna, duża restauracja na świeżym powietrzu, mały basen i centrum sportów wodnych. Wszyscy pracownicy są bardzo przyjacielscy. Po wyspie porusza się z reguły bez butów, ponieważ wszędzie znajduje się przyjemny piasek. Wykupiliśmy formułę all- inclusive, na co na pewno zdecydujemy się również następnym razem. Jedzenie w restauracji jest bardzo urozmaicone i smaczne.

Na wyspie znajduje się niemiecka baza nurkowa Sub- Aqua. Również tutaj wszystko przebiegło bezproblemowo. Baza oferuje poza dwoma nurkowaniami z łodzi dziennie także nurkowanie na rafie przybrzeżnej, możliwe przez cały dzień. Ceny jak na całych Malediwach są wyższe, niż np. w Egipcie. Nurkowanie bez przewodnika kosztuje od 27 do 32 USD. Do tego dochodzi opłata za łódź (ok. 11 USD) i za przewodnika (5 USD).

My zdecydowaliśmy się na kilka wyjazdów łodzią. Załoga łodzi jest bardzo pomocna. Pomagają przy wsiadaniu i zsiadaniu z łodzi. Po nurkowaniach podawane są świeże ręczniki i woda pitna. W przeważającej części nurkowania z łodzi odbywają się i tak na rafie przybrzeżnej. Ma ona 5 miejsc nurkowych i głęboka jest na ok. 30 metrów. Składa się z wielu jaskiń i nawisów. Duże ogończe, makrele, homary i tuńczyki widoczne są wszędzie. Bogactwo ryb jest tutaj bardzo duże, a korale również powoli się odbudowują, można je jednak porównać do tych w Egipcie czy południowo- wschodniej Azji. Rafa to przede wszystkim strome skały ze średnimi do silnych prądów, co czasami sprawia, że nurkowanie nie jest za łatwe. Widoczność bywa ograniczana przez plankton. Ze względu na prądy i plankton istnieje jednak możliwość zobaczenia mant i rekinów rafowych. Podczas jednego nurkowania widzieliśmy 7 rekinów, a w Mantapoint 15 mant (sezon od maja do listopada). Poza tym wrak :”Maledive Victory” nie jest zbyt oddalony do wyspy.

Podczas 10- dniowego pobytu odbyliśmy 12 nurkowań i możemy polecić zarówno hotel jak i bazę każdemu podróżującemu na Malediwy. Szczególnie świetna obsługa, krótki transfer i wspaniała wyspa, sprawiają, że miejsce to jest odpowiednie na fantastyczny urlop nurkowy.

Joanna S.