Najlepsze nurkowania

Opis

Solomns PNG Master jest stalowym jachtem zbudowanym specjalnie na potrzebny nurkowania rekreacyjnego. Jego przestronne pokłady zapewniają wiele swobody oraz komfortowy wypoczynek podczas rejsów nurkowych. 

 

Wyżywienie na pokładzie Solomon PNG Master jest bardzo różnorodne i obejmuje potrawy z kuchni międzynarodowej oraz lokalnej podawanych w formie bufetu w zadaszonej części jadalnej statku. Obsługa chętnie uwzględnia wszelkie wymagania dietetyczne gości, jednak prosi o zgłoszenie ich już przy rezerwacji aby zapewnić odpowiednią ilość i różnorodność posiłków. Standardowo przez cały czas trwania rejsu goście mają dostęp do świeżych owoców, soków owocowych, herbat czarnych, zielonych i ziołowych a także świeżo parzonej oraz rozpuszczalnej kawy. Pomiędzy posiłkami dostępne są również przekąski. W pokładowym barze , za dodatkową opłatą, dostępne są gazowane napoje, piwo, wino a także inne alkohole. 


Wyposażenie

Solomons PNG Master jest jachtem zbudowanym specjalnie pod kątem rejsów dla nurków. Posiada 12 kabin, które wygodnie pomieszczą 20 gości oraz 12 członków załogi.

Na statku zaprojektowano dużą lożę oraz jadalnie z systemem audio / video z dużym płaskim TV. Z myślą o fotografach jacht został wyposażony w specjalne miejsce ze stacjami ładowania oraz stołami do przygotowywania sprzętu fotograficznego. Na statku dostępne są gniazdka o napięciu 220V w australijskim standardzie (3-pin). Należy zabrać własny adapter do gniazdka oraz rozgałęźnik. 

Statek posiada również zewnętrzne pokłady  jak np. pokład słoneczny, gdzie można wygodnie wypocząć w promieniach słońca a także drugi pokład wyposażony w miękkie kanapy gdzie można w cieniu zrelaksować się lub spędzić czas wolny pomiędzy nurkowaniami.

Pokład nurkowy został wyposażony w toalety dla nurków, prysznice oraz kuwety ze słodką wodą, w których można płukać sprzęt. Każdy gość otrzymuje własne stanowisko z wygodną skrzynką, w której może przechowywać swój sprzęt nurkowy. Nurkuje się z platformy nurkowej na rufie statku, która wyposażona jest w dwie wygodne drabiny opuszczane do wody. Solomons PNG Master posiada dodatkową tender zabezpieczającą wszystkie nurkowania.


Nurkowanie

Solomons PNG Master oferuje rejsy 7 oraz 10 dniowe na Wyspach Salomona (Taste of Salomons, Best of Salomons, Solomons WWI Wreck ) oraz 10 dniowe rejsy w Papui Nowej Gwinei (South New Britain, North New Britain oraz New Hanover). Grafiki tras zostały przygotowane z prawdziwą pieczołowitością i dokładnością, tak aby zapewnić jak najlepszy wybór miejsc nurkowych.

Prawdziwą przygodą są trasy transferowe, kiedy jacht przemieszcza się z Wysp Salomona do PNG i odwrotnie. Podczas tych rejsów mamy niepowtarzalną okazję poczuć prawdziwego ducha eksploracji, odkryć nowe miejsca nurkowe, w których jeszcze nikt nigdy nie zanurkował.

Na łodzi dostępne są 12l aluminiowe butle nurkowe (80cf), za niewielką opłatą można wypożyczyć większe 15l aluminiowe butle (100cf).

Typowy dzień nurkowy na pokładzie Solomon PNG Master:

Lekkie śniadanie
Briefing + 1. nurkowanie
Pełne śniadanie + przerwa powierzchniowa na odpoczynek
Briefing + 2. nurkowanie
Lunch + przerwa powierzchniowa na odpoczynek
Briefing + 3. nurkowanie
Przekąski + przerwa powierzchniowa na odpoczynek
Briefing + 4. nurkowanie (jeśli umożliwia to miejsce kotwiczenia)
Kolacja
 
Nurkowanie na łodziach floty Master zawsze i obowiązkowo odbywa się z bojką powierzchniową oraz komputerem nurkowym.

Miejsca nurkowe

Nurkowanie na Wyspach Salomona - Wyspy Salomona tworzy łącznie 992 wysp, z których jedynie 147 jest zamieszkałych. Położone są na południowy zachód od Papui Nowej Gwinei, Wyspy Salomona są jednym z najspokojniejszych i najpiękniejszych zakątków Pacyfiku, skrywających jedne z najbardziej dziewiczych miejsc nurkowych na świecie.  Ze względu na znaczną odległość od najbliższych siedlisk ludzkich miejsca te posiadają bardzo liczne i praktycznie niezniszczone populacje twardych i miękkich koralowców. Podczas nurkowań w tych rejonach spotkasz grindwale, różne gatunki rekinów, manty oraz duże ławice ryb ale także makro organizmy takie jak pigmejskie koniki morskie, ślimaki nagoskrzelne (nudibranch) oraz ghostpipefish. Różnorodność życia morskiego na Wyspach Salomona należy do światowej czołówki.

Do pozostałych uroków nurkowań na Wyspach Salomona należą: wraki ( słuszna liczba wraków statków oraz samolotów z okresu II Wojny Światowej należących do flot japońskiej oraz alianckiej, spoczywających na dnie Iron Bottom Sound w pobliżu Honiara), kawerny, szerokie i rozległe rafy oraz duże gorgonie. 

Przez cały rok temperatura wody wokół Wysp Salomona utrzymuje się na poziomie 28'C - 30'C. Mimo to przy wielokrotnym nurkowaniu większość nurków czuje się komfortowo w długich 3 - 5mm piankach. Widzialność pod wodą jest różna od 25 do 45m, jednak czasem może być niższa ze względu na napływ prądów bogatych w składniki odżywcze.

Opis wybranych miejsc nurkowych Wysp Salomona:

White Beach (Russel Islands) - Podczas II Wojny Światowej znajdowało się tutaj duże amerykańskie zaplecze zaopatrzeniowe. Pod koniec wojny utworzono tutaj sztuczną rafę zrzucając na dno ciężarówki, jeepy, traktory, buldożer oraz duże ilości amunicji.

Custom Caves (Russell Islands) - Jest to wulkaniczna kawerna, która daje świetne warunki do fotografii podwodnej, wpuszczając do środka pojedyncze promienie słońca przebijające się pomiędzy skałami. Wejście do kawerny ozdobione jest miękkimi koralowcami oraz gorgoniami zaś wewnątrz kawerny spotkać można homary, węgorze, raje.

Mary / Mborokua Island - Miejsce znane z pojawiających się tu dużych ławic barakud oraz ostroboków (trevally).  Dodatkowo nożna zeksplorować kawerny na Jack Point oraz Coral Gardens znajdujące się tuż pod łodzią.

Kavachi Korner - Spotkać tu można wszystkie gatunki rekinów rafowych oraz wsłuchac się w bulgotanie podwodnego wulkanu Kavachi. Częste eksplozje oraz strzały z odległości są tu dobrze słyszalne i odczuwalne.

Mbulo Island - Bez względu na stronę, z której zdecydujesz się zanurkować wokół wyspy Mbulu będziesz zachwycony. Wyspa posiada sześć wyjątkowych miejsc nurkowych. Łagodnie opadająca ściana pokryta twardymi i miękkimi koralowcami zachęca do spokojnego, leniwego relaksu w toni. Fotografowie będą zachwyceni krajobrazem, które utworzyły zastygające jęzory lawy umożliwiające teraz poruszanie się w nich jak w labiryncie.

Wrak Tulagi (Florida Islands) - Jest to japońskich samolot Mavis, który zatonął w wyniku bitwy z II WŚ. Generalnie Florida Islands znane są jako cmentarzysko okazałej historycznej floty wraków z okresu II Wojny Światowej . Spoczywają tu między innymi: USS Minneapolis (krążownik ciężki / heavy cruiser), RNZN Moa (trałowiec / minesweeper).

Honiara - W pobliżu Honiara znajdują się trzy japońskie statki transportowo zaopatrzeniowe Bonegi I, Bonegi II i Bonegi II. Zanurkujesz tu również na wraku Japońskiej łoddi podwodnej Submarine I-1 oraz niewielkim samolocie B-17 Flying Fortress.

 

 

Nurkowanie w Papui Nowej Gwinei - Ten kierunek zdecydowanie powinien znaleźć się na Twojej nurkowej liście. Papua Nowa Gwinea, podobnie jak Wyspy Salomona są tak odległym zakątkiem, trudno dostępnym dla ludzi, że możesz się spodziewać praktycznie nurkowania na wyłączność. Co więcej PNG to nadal obszar tajemniczy i nie do końca poznany. Co chwila odkrywane są tutaj nowe gatunki morskie. Możesz się spodziewać tutaj praktycznie wszystkiego a przede wszystkim nurkowań z rekinami młotami (hammerheads), rekinami wielorybimi, mantami, delfinami oraz grindwalami. Miłośnicy makro nurkowania będa również zachwyceni nurkowaniem muck (podobne do nurkowania w cieśninie Lembeh w Indonezji przyp. red.).

Opis wybranych miejsc nurkowych w Papui Nowej Gwinei:

Północna Nowa Brytania

Kimbe Bay - W zatoce Kimbe znajduje się ponad 190 raf w doskonałej kondycji.  Do największych gwiazd tego rejonu należą rekiny młoty (scalloped hammerhead shark), szare rekiny rafowe, rekiny white tip, barakudy oraz delfiny. Co więcej zatoka Kimbe na całym świecie chwalona jest za wielokolorowe miękkie koralowce, gorgonie i przepiękne krajobrazy podwodne. Miłośnicy wraków znajdą tu nurkowanie na japońskim wraku samolotu bojowego Zero. 

Garove Island - Wyspa znajduje sie 60 km na północny wschód od Zatoki Kimbe, w przeszłości była dużym wulkanem. Obecnie krater wulkanu jest zalany wodą (głębokość ok. 300m!). Zanurkujesz tutaj wśród dużych ryb takich jak barakudy, ostroboki (trevally), tuńczyki (large dog tooth tuna), makrele (spanish mackerel) oraz rekiny. Miejsca nurkowe wokół wyspy Garove znane są z dużych ławic ryb i dużej liczby miękkich korali z ich maleńkimi mieszkańcami. Mniej pewne ale nadal obecne są tu ssaki morskie takie jak grindwale oraz kilka gatunków delfinów. Okazjonalnie jest szansa spotkać tu orki oraz kaszaloty. W każdej chwili możesz zauważyć ośmiornicę, węgorze wstążkowate, mantisy a także błazenki.

Krakafat -  Podobnie jak inne miejsca nurkowe w tej okolicy spotkasz tu ławice batifshy, barakud oraz ostroboków (jackfish). To co wyróżnia to miejsce to niebywała liczba wszystkich ryb jednocześnie. Z pewnością zrobisz tu zdjęcie dużej ławicy ryb na tle okazałej rafy koralowej. Rozglądaj się tu również za rekinami oraz tuńczykami.
 
Wire Bay - To miejsce jest ulubionym spotem makro nurków. Znajdizesz tu koniki morskie, ghost pipefishe, krewetki, błazenki i cały wybór innych crittersów.

Cena od: 15406 PLN

(( PNG -Tufi) 7 nocy w kabinie dwuosobowej, nurkowanie, pełne wyżywienie)Cena zawiera: zakwaterowanie w kabinie dwuosobowej, pełne wyżywienie, nurkowanie.

Dodatkowe opłaty:
Opłaty parkowe Wyspy Salomona / rejs 7 dni (175 USD) aktual. 2017784 PLN
Opłaty parkowe Wyspy Salomona / rejs 10 dni (250 USD) aktual. 20171120 PLN
Opłaty parkowe Niestandardowe trasy (25 USD / dzień)112 PLN
Nurkowanie

Rafy wokół Gizo i Uepi należą do najlepszych na świecie, nietknięte korale i duże ryby zachwycą nawet bardzo doświadczonych nurków. Wraki wokół Honiara, pozostałości po II wojnie światowej sprawiają, że wyspy Salomona należą do jednego z najlepszych miejsc do nurkowania wrakowego na Pacyfiku. Należy zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Temperatura wody wynosi od 26ºC do 29ºC. pianka o grubości 3 do 5 mm w zupełności wystarczy. Naszym zdaniem Wyśmienite nurkowania na stromych skałach, nietknięte rafy i wiele wraków. Także spotkania z dużymi rybami są tu na porządku dziennym.Kraj i ludzie

Wyspy Salomona leżą między Papuą- Nową Gwineą a Vanuatu. Od 1978 roku jest to niepodległe państwo pozostające jednak w brytyjskiej Wspólnocie Narodów. Można się tu dostać samolotem z Australii w 3 godziny. Jest to najrzadziej odwiedzana wyspa na Pacyfiku. Poza tropikalna roślinnością Wyspy Salomona zachwycają turystów wspaniałymi rafami i prawie niezmienioną atmosferą.Rejsy nurkowe

Poza różnorodnymi miejscami nurkowymi dzięki rejsom nurkowym można osobiście doświadczyć uprzejmości mieszkańców Wysp Salomona. Rejsy Bilikiki Cruises należą do najbardziej interesujących.Galeria

Nurkowanie

Papua Nowa Gwinea ma jedne z najlepszych miejsc nurkowych na ziemi. Pod wodą jest tutaj dwa razy więcej gatunków ryb niż na przykład w Morzu Czerwonym i dziesięć razy więcej niż na Karaibach. Podwodne krajobrazy są unikalne. To, w połączeniu z górami porośniętymi bujnymi lasami tropikalnymi, wygasłymi wulkanami, składa się na niesamowity i imponujący krajobraz zachwycający zarówno nurków jak i osoby nie nurkujące. Jedną z charakterystycznych cech Papui Nowej Gwinei jest fakt, że głęboka woda zaczyna się zaraz przy wybrzeżu. Rafy opadają na wielką głębokość już kilka metrów od plaży. Pod wodą i na powierzchni leży kilka wraków, głównie z okresu drugiej wojny światowej: samoloty, okręty, łodzie podwodne, a wiele z nich cały czas jest w znakomitym stanie. Zmieniły się one teraz w sztuczne rafy. Nurkowanie z brzegu jest bardzo atrakcyjną opcją, jako że większość miejsc nurkowych leży bardzo blisko wybrzeża i można nich szybko dopłynąć małymi motorówkami. Szczególnie docenią to nurkowie, którzy nie lubią spędzać zbyt wiele czasu na pokładzie statków, gdyż nie zostaną oni z ograniczonym wyborem miejsc nurkowych. Niemniej jednak nurkowania w pobliżu wybrzeża zależne są mocno od warunków pogodowych. Po mocnych ulewach widoczność nie jest już taka dobra. Podstawowe miejsca nurkowe to

 

Kimbe Bay

gdzie znajduje się Walindi – jest swoistym podwodnym rajem ze srebrnymi ławicami ryb, łąkami czerwonych gorgonii i krystalicznie czystą wodą. Szacuje się, że występuje tu 536 rodzajów korali, co stanowi ponad połowę gatunków na świecie oraz około 900 gatunków ryb rafowych. Wodę zamieszkują tu zarówno wspaniałe malutkie i wielkie gatunki zwierząt – od koników morskich po kaszaloty. Rafa jest w świetnym stanie, niezmiennie żywa od kilkunastu lat – nie ma tu komercyjnego połowu ryb i utworzono tu 14 morskich obszarów chronionych. Spotkamy tu między innymi babki - rybki, które często spędzają całe życie na jednym konkretnym koralu.

 

 

Milne Bay

znajdziecie tu fantastyczne systemy raf w kryształowo czystej wodzie, obfitujące oczywiście w koralowce i olbrzymie ławice ryb, szukające tu schronienia. Atrakcję stanowią także strome urwiska, przy których spotyka się głowomłoty, zdecydowanie warto także wybrać się na jedną z najlepszych stacji czyszczenia dla mant. Miłośnicy makro i raf również będą zadowoleni z widowiskowych ścian wokół których kręcą się tuńczyki, orlenie i rekiny. W pobliżu Tufi miłośnicy wraków znajdą między innymi dwa torpedowce oraz bombowiec B17. Wrak Blackjack B17 to Latająca Forteca B17 (ciężki amerykański samolot bombowy), który rozbił się w morzu podczas nalotu na japońską bazę Rabaul w 1943 r. Samolot spoczywa na piaszczystym dnie na głębokości 45 m. Można zbadać kokpit oraz wieżyczki strzelnicze. Samolot jest zdumiewająco nienaruszony oraz udekorowany rozgwiazdami oraz liliowcami. Szczęśliwcy będą mieli okazję spotkać liczne duże grouper’y. 

 

Coral Sea/Eastern Fields 

Piękno fauny i flory Morza Koralowego zachwyci nawet najbardziej wymagających nurków oraz fotografów podwodnych. Można tu spotkać rzadką odmianę rekina młota (Great hammerhead) oraz rekiny wielorybie, których występują nawet w pobliżu Port Moresby. Do egzotycznych okazów należą tu różne odmiany scorpeny (Lacy Scorpionfish, Leaf Scorpionfish, False Stonefish), płaskogłowowate, pigmejskie koniki morskie, tasselled wobbegong oraz rekiny lamparcie. Tutejsze wody mają ograniczoną, jednak odpowiednią do fotografii podwodnej widoczność. Dalej od brzegu, w czystych wodach Morza Koralowego znajdują się spektakularne

 

Eastern Fields

Atol wznoszący się na wysokość ponad 1200m obejmujący obszar około 400M² powierzchni. Większość obszarów tego systemu raf jest nadal nieodkryta. Eastern Fields znajduje się 90 NM na południowy zachód od Port Moresby w północnej części Morza Koralowego. Czasami przez Morze Koralowe przechodzi cyklon zmierzający w kierunku południowym. Z powodu bliskości wschodniej granicy Cieśniny Torres (nazwa wód dzielących Australię z Papuą/Nową Gwineą) występują tu prądy morskie które przyciągają ryby pelagialne, m.in.: dog tooth, tuńczyk żółtopłetwy i niebieskopłetwy, hiszpańska makrela czy wahoo. Manty często spotyka się przy ścianach podobnie jak ryby z gatunku horse-eye jack w formacjach otaczających ławice barakud. Często widywane są tu szare rekiny rafowe oraz ich bardziej eleganccy bracia - rekiny srebrnopłetwe. W najmniej oczekiwanym momencie można spotkać głowomłoty. Można tu podziwiać miejsca nurkowe takie jak Carls Ultimate z bardzo bogatym i zróżnicowanym życiem podwodnym, na których nurkowie robią nawet po 12 nurkowań i nadal proszą o więcej. Nie należy pomijać także mniejszych przedstawicieli świata podwodnego, do których zaliczają się ślimaki nagoskrzelne, z których wiele odmian nie zostało jeszcze zidentyfikowanych. Wiele różnych gatunków ryb babkowatych, ślizgowców i innych spotyka się podczas nurkowań w tym rejonie.

 

Poziom centrów nurkowych, kierowanych głównie przez Australijczyków, jest z reguły wysoki, jednak zaleca się zawarcie ubezpieczenia od wypadków nurkowych, szczególnie na czas rejsów, podczas których organizowanych jest bardzo dużo nurkowań. W Port Moresby znajduje się nowa komora dekompresyjna.

 

Należy zabrać ze sobą certyfikat, książeczkę nurkową, świadectwo zdrowia i adapter INT. Temperatura wody waha się w granicach 25ºC do 30ºC. Przeważnie pianka o grubości 3-5mm jest wystarczająca. Według nas – najlepsze nurkowania na świecie. Nieuszkodzone, kolorowe rafy i ogromna różnorodność ryb i korali oraz duże ryby i wraki sprawiają, że serce każdego nurka bije szybciej.Kraj i ludzie

Papua Nowa Gwinea leży w najbardziej odległym zakątku zachodniego Pacyfiku i jest jednym z największych państw leżących na wyspach południowego Oceanu Spokojnego. Jej obszar to 461 000 km2. Wschodnia część wyspy Papua Nowa Gwinea to 85% całej powierzchni państwa. Zamieszkuje ją około tysiąca plemion, mówiących w ponad 700 językach i narzeczach. Równie urozmaicony jest krajobraz. Są tu góry wznoszące się na wysokość 4500 metrów nad poziomem morza, rzeki, bujne lasy deszczowe i wygasłe wulkany. Ze względu na ekstremalne skontrastowanie społeczeństwa, poziom rozbojów jest bardzo wysoki i nie zaleca się podróżowania po kraju na własną rękę. Wszystkie hotele, kompleksy i wycieczki lądowe w naszej ofercie prowadzone są przez lokalnych profesjonalistów, którzy są świadomi sytuacji w kraju i organizują bezpieczny wypoczynek.Rejsy nurkowe

Rejsy zapewniają nurkom najintensywniejszy sposób na uprawianie tego sportu. Używając mądrze komputera można wykonać 4-5 nurkowań dziennie. Tropikalny klimat oraz temperatura wody sprawiają że jest to bardzo przyjemne przeżycie. Życie na pokładzie obraca się wokół nurkowania. A czas pomiędzy nurkowaniami można spędzić na opalaniu, jedzeniu, spaniu i krótkich wycieczkach. Standard statków nurkowych na Papua Nowa Gwinea jest bardzo wysoki, a ponieważ większość z nich pływa od jakiegoś czasu, ich załogi świetnie znają miejsca nurkowe. Nurkowania są prowadzone przeważnie bardzo indywidualnie, jako że nurkowie są zwykle bardzo doświadczeni.Wycieczki lądowe

Turyści na Papua Nowa Gwinea nie mogą nie skorzystać z okazji wycieczki w góry lub nad rzekę Sepik. Te wyprawy do epoki kamienia łupanego dają sposobność obcowania z dawnymi łowcami i ich ówczesnym otoczeniem na tle wyjątkowych krajobrazów.Wideo


Pogoda i klimat

Klimat jest ciepły i wilgotny. Pora deszczowa trwa od grudnia do kwietnia. Temperatura powietrza wynosi z reguły 28ºC- 32ºC. Najlepszy czas na podróż to miesiące od lipca do grudnia.


Wjazd

Dla gości z Europy środkowej dokumentem wymaganym przy wjeździe jest paszport ważny na przynajmniej 6 miesięcy od daty przylotu oraz bilet powrotny. Wiza turystyczna jest przyznawana na lotnisku. Jeśli podróż odbywa się przez Australię, może być wymagana również australijska wiza. Prosimy o upewnienie się w najbliższym konsulacie bądź ambasadzie o warunkach dotyczących państwa narodowości.Język

Językiem urzędowym jest angielski. Kolokwialnym językiem jest pidgin english. Ponadto na wyspach występuje wiele plemiennych języków.Waluta

Walutą kraju jest dolar Wysp Salomona. 1SBD=0,71PLN. Nigdzie na wyspie nie są honorowane karty kredytowe ani czeki podróżne. Warto posiadać przy sobie pewną ilość gotówki w dolarach amerykańskichUbezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od uszkodzenia lub utraty bagażu. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.Wyjazd

Przy wyjeździe nie są pobierane żadne opłaty.Prąd

240V, konieczny jest adapter.


Pogoda i klimat

Lokalny klimat to przede wszystkim tropikalne ciepło i wysoka wilgotność powietrza. Pora deszczowa trwa od grudnia do marca, natomiast pora sucha zaczyna się w maju, a kończy w październiku. Nie oznacza to jednak że podczas pory deszczowej nieustannie pada. Temperatury są raczej stałe i wahają się pomiędzy 25º a 30ºC. Średnia temperatura wody w Morzu Koralowym wynosi 25ºC, natomiast w Morzu Bismarcka jest to 29ºC.


Wjazd

Wymagana jest wiza którą można uzyskać w Londynie lub na granicy w Port MoresbyJęzyk

Językiem oficjalnym jest angielski. Poza tym na terenie Papua Nowa Gwinea istnieje około 700 lokalnych dialektów.Waluta

Walutą obowiązującą jest kina. 1PGK=1,04PLN. W większości hoteli i większych miast akceptowane są karty kredytowe i czeki podróżne.Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu (np. DAN)Prąd

220V. Wymagany jest adapter uniwersalny.


22 213 18 31
od 15406 PLN