Wokół stolicy Port Vila jest kilka ciekawych miejsc nurkowych, takich jak na przykład strome ściany, jaskinie i wraki z czasów drugiej wojny światowej. Jednak najlepsze miejsca nurkowe są wokół wyspy Esperito Santo na północy. Znane one są z wraku „President Coolidge”, jednego z największych wraków na świecie, na których można nurkować. SS President Coolidge Wielki luksusowy liniowiec długi na ponad 183 m jest dostępny dla nurków zarówno na płytkich wodach jak i na głębszych. Zbudowany w 1931 r. i przekonwertowany na transportowiec wojskowy podczas II Wojny Światowej wiózł zaopatrzenie do baz amerykańskich na Pacyfiku gdy w 1942 r. trafiła na dwie miny w pobliżu portu Espiritu Santo. Kapitan statku osadził go na mieliźnie i tylko dwóch spośród 5000 wojskowych i załogi nie zdołało zejść na brzeg zanim statek osunął się z rafy. Zupełnie w przeciwieństwie do swoich „rówieśników”, Coolidge pozostaje nadal w nienaruszonym stanie, oferując więcej niż tuzin miejsc nurkowych (z których wiele na głębokości mniejszej niż 30 m)
Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Temperatura wody utrzymuje się na poziomie 25º-29ºC. Przeważnie pianka o grubości 3 lub 5 milimetrów jest wystarczająca. Naszym zdaniem: Bardzo interesujące miejsca nurkowe i widowiskowy wrak „President Coolidge”, jeden z największych wraków świata nadających się do nurkowania.
Vanuatu, niezależna republika leżąca na około 80 wyspach południowo-zachodniej części Pacyfiku. Cztery główne wyspy to Espíritu Santo, Malekula, Éfaté i Tanna. Powierzchnia kraju wynosi 14 736 kilometrów kwadratowych, a 67 wysp jest zamieszkanych. Stolicą jest Port-Vila na wyspie Éfaté. Większość wysp jest pochodzenia wulkanicznego, a trzy wulkany są ciągle aktywne. Najwyższą górą jest Tabwémasana (1811 metrów) i leży na wyspie Espíritu Santo. Większość wysp jest gęsto zalesionych. Liczba mieszkańców wynosi w przybliżeniu 180 tysięcy. Dwie trzecie ludności zamieszkuje cztery największe wyspy. Większość ludności wyznaje religię chrześcijańską
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu oraz bilet powrotny. Na lotnisku przyznawana jest wiza turystyczna. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.
Na wyspach używa się języka bislama (pidgin English), angielskiego, francuskiego i ponad 100 melanezyjskich dialektów.
Walutą urzędową jest vatu. 100VUV=2,72PLN. Karty kredytowe i czeki podróżne nie są honorowane.
Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od uszkodzenia i utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu (np. DAN).
Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych opłat przy wyjeździe z kraju.
Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Malaria jest szeroko rozpowszechniona i zalecamy profilaktykę antymalaryczną. Zalecamy skonsultowanie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.
240V, 50Hz. Konieczny jest adapter.