Najlepsze nurkowaniaMiejsca nurkowe: Hurghada z Panorama Divers


W Hurghadzie, nad Morzem Czerwonym w Egipcie masz możliwość nurkować na około 40 miejscach nurkowych. Od płytkich piaszczystych lagun, przez ogrody koralowe do głębokich ścian. Dzięki temu, niezależnie od stopnia wyszkolenia, każdy nurek znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie. Centrum nurkowe w Hurghadzie każdego dnia, przez cały rok, odwiedza dwa różne miejsca nurkowe, czasem trzy. Miejsca nurkowe wybieramy kierując się: pogodą, doświadczeniem nurków oraz ich zainteresowaniami. Bardzo często nurkujemy nie jedynie stacjonarnie, ale organizujemy nurkowania w prądzie, lub "pick up" dryfty na miejscach nurkowych bez miejsc do cumowania łodzi. Dzięki temu masz szansę nurkować tam, gdzie nie ma łodzi z innych centrów nurkowych i innych nurków. Bardzo lubimy fotografować pod wodą więc nurkowie, którzy dzielą naszą fotograficzną pasję lub chcą się rozwijać w kierunku podwodnej fotografii na pewno będą się z nami dobrze bawić. Ponieważ doskonale znamy miejsca nurkowe w Hurghadzie, wiemy gdzie możemy spodziewać się konkretnych ryb lub koralowców. Jesteśmy pasjonatami podwodnego życia - w centrum nurkowym znajdziesz wiele pozycji książek i albumów, z których możesz poznać bogatą faunę Morza Czerwonego.
 
Nasze ulubione miejsca nurkowe w Hurghadzie zlokalizowane są w północnej części. Są to: Umm Gamar, Shabruhr Umm Gamar i Carless Reef. Miejsca te charakteryzują się występowaniem ścian (drop off), możemy spodziewać się tu prądów. Dzięki nim rafa jest dobrze odżywiona i możemy podziwiać całą paletę barw miękkich koralowców, które do rozwoju wymagają pożywienia niesionego z prądami. Są to miejsca, które mogą podziwiać również osoby z mniejszym doświadczeniem - rafy na południowych stronach mają płytsze plateau. Na rafach tych znajdują się także wraki oraz podwodne jaskinie.
 
Jeśli lubisz miękkie koralowce to zachwyci Cię także małe acz niezwykle urokliwe miejsce zwane Erg Abu Ramada - zlokalizowane w centralnej części miejsc nurkowych, tuż przy wyspie Abu Ramada. W pobliżu, na Shaab Ajman, bardziej doświadczeni nurkowie skacząc na dryft w okresie zimowy, mogą liczyć na obejrzenie śpiących w jaskini niewielkich rekinów rafowych.
 
Jeśli należysz do nurków zachwycających się ogrodami koralowymi lub twardymi koralami i stołowymi koralami to zabierzemy Cię na dryft na Shaab Sabina. To płytkie miejsce, nurkowanie jest tu łatwe więc nawet nurkowie z licencją OWD mogą cieszyć się urodą tego miejsca nurkowego. Przepiękne ogrody obejrzysz na Gotta Abu Ramada. Nawet nurkowie z tysiącami nurkowań na całym świeci zachwycają się płytkim dryftem. Nawet nurkując z łodzi podczas nurkowań szkoleniowych na kursie podstawowym OWD będziesz mieć okazję na nurkowanie w tym miejscu.
 
Przepiękne, długie dryfty w prądzie masz okazję zrobić na Small Giftun i położonym tuż obok Erg Somaya. Oprócz napoleonów, tuńczyków oraz często widywanych tam żółwi, masz okazję do obejrzenia przepięknych gorgoni tworzących lasy na głębokości 30 i więcej metrów.
 
Pływamy także na El Fanous, który znany jest z tego, że często widywane są tam delfiny i żółwie. Na nocne nurkowania w Hurghadzie pływamy najczęściej na El Fanadir. Jest to najdłuższa rafa w Hurghadzie. Jej widok podczas nurkowań w dzień i w nocy jest diametralnie różny, dlatego staramy się obejrzeć ją za dnia a później w nocy, żeby nurkowie mieli szansę zaobserwować jak zmienia się życie na rafie w zależności od pory dnia. El Fanadir jest bardzo chętnie odwiedzany zarówno przez kursantów, nurków początkujących jak i nurków technicznych. Znajdziemy tam płytkie plateau oraz głęboko opadające ściany. Bardzo ciekawy jest dryft na południowej części tej rafy, gdzie możemy zobaczyć dziesiątki pływających skrzydlic - jest ich tam zadziwiająco duża ławica.
 
Dla nurków rekreacyjnych interesującymi się wrakami mamy możliwość popłynięcia na 4 różne wraki położone w Hurghadzie. W pobliżu portu w Hurghadzie znajduje się wrak łodzi wojskowej (El Minja) oraz wrak łodzi rybackiej. Obydwa wraki położone są na maksymalnej głębokości około 30 metrów więc obejrzeć je mogą nurkowie ze stopniem AOWD lub osoby na kursie AOWD w ramach nurkowania wrakowego.
 
Kolejny wrak to łódź nurkowa Excalibur (zwany też Suzanna). Maksymalna głębokość to 20 metrów dzięki czemu na wrak mogą zanurkować osoby z ukończonym podstawowym kursem nurkowania (OWD). Kolejny wrak w Hurghadzie to położona bardzo płytko (maksymalna głębokość 9 metrów) Balena. Szczególnie polecamy ten wrak osobom, które interesują się fotografią podwodną oraz podwodną fauną. Spotkamy tu młodociane osobniki wielu gatunków ryb, polujące w dzień skrzydlice, ławicę młodych barakud, różnorodne ślimaki nagoskrzelne, przepiękne purpurowe miękkie koralowce i niezwykłą obfitość podwodnej roślinności. Różnorodność miejsc nurkowych, bogactwo podwodnego życia i niewielka odległość z Polski sprawia, że Hurghada jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla nurków. Z naszym centrum nurkowym obejrzysz większość z nich!