Najlepsze nurkowaniaMiejsca nurkowe: Narodowy Park Morski Bonaire


Antyle Holenderskie - karaibski raj

Ochrona tutejszych raf i życia morskiego ma swój początek w 1979r. i od tamtego czasu rafy na Bonaire rozkwitły. Obecnie na Bonaire znajdują się jedne z najzdrowszych raf na świecie a ponieważ Bonaire leży poza pasem huraganowym to rafy mają się w najlepsze, nie będąc w żaden sposób pod wpływem niszczycielskich sił przyrody. Park został ustanowiony na powierzchni 27km² i rozpoczyna się od powierchni wody w dół na głębokość 60m.

 

Życie morskie jest bardzo rozmaite. Rafy są nawiedzane przez spore szkółki ryb tropikalnych gatunków. Żyją tu trzy gatunki żółwi morskich: Zielonych, Karetta (Loggerhead) oraz Szylkretowych (Hawksbill). Na Bonaire mają swoje gniazda, które wykopują w piaskach białych plaż.  Młode osobniki Żółwi Szylkretowych oraz Zielonyc spotykane są tutaj przez cały rok. Natomiast dorosłe spotykane są tylko podczas okresu godowego.  Okazjonalnie można spotkać również czwarty gatunek Żółwia Skórzastego, który pojawia się na większych głębokościach na bardziej odosobnionych rafach.

W Morskim Parku Narodowym Bonaire obecnie sklasyfikowanych jest 63 miejsca wokół głównej wyspy oraz 25 miejsc nurkowych wokół Klein Bonaire. To z czego słynie nurkowanie na Bonaire to przede wszystkim wspaniała wizura i prawie zerowe prądy. Kilka miejsc na południu wyspy oferuje nurkowania w prądzie. Zdecydowana większość miejsc nurkowych dostępna jest z brzegu. Podejścia do miejsc nurkowych są łatwe i nie należą do zbyt forsujących. 

Nurkowanie na Bonaire należy do tych łatwiejszych a infrastruktura baz nurkowych umożliwia nurkowanie praktycznie bez limitów (oczywiście dla bezpieczeństwa pamiętaj o zachowaniu limitów zgodnie z własnym profilem nurkowym ). Stacje ładowania butli są praktycznie czynne 24h na dobę. Przy wypożyczonym samochodzie jesteś w stanie wykonać kilka bardzo owocnych nurkowań przemieszczając się od miejsca do miejsca w ciągu dnia. 

Temperatura wody przez cały rok  utrzymuje się prawie na jednakowym poziomie 28'C. Jedynie od stycznia do czerwca nieznacznie spada do 26'C i rośnie osiągając maksimum w czerwcu.

 

Szukasz wakacji na Bonaire?

Mamy je tutaj... 

 

1000 Steps

Tak naprawdę do tego miejsca wiodą tylko 64 stopnie ale po nurkowaniu każdy nurek stwierdza, że czuje jakby to było tysiąc stopni ale podkreślają, że każdy stopień jest wart zanurzenia się tutaj. Miejsce to waha się od głebokości 6m do 30m i znane jest z majestatycznych formacji koralowców z gatunków "star coral", które wyrastają jak budynki z dna oceanu.  Najcześciej spotyka się tu barakudy oraz żółwie, które praktycznie nie ruszają się z tego miejsca. W sezonie jest tu szansa na spotkanie rekina wielorybiego.

 

The Double Reef

Nie jest to do końca pojedyńcze miejsce nurkowe ale kilka miejsc położonych blisko siebie. Znajduje się tu wrak statku Hilma Hooker którego szczyt znajduje się na głębokości 18m by umożliwić nurkowanie nawet do 27m. Pozostałymi miejscami tworzącymi Double Reef są Alice in Wonderland, Angel City i Punt Vierkant.

 

Karapata

To miejsce znane jest z wspaniałej widoczności pod wodą i bardzo przestrzennych, wręcz panoramicznych krajobrazów. Jest bardzo lubiane miejsce w szczególności przez fotografów podwodnych, którzy często wybierają je na plan zdjęciowy przy sesjach z modelkami.  Miejsce jest obficie przyzdobione koralowcami z gatunku "elkhorn" oraz kilkoma ogromnymi starymi kotwicami, które obecnie prawie zostały wchłonięte przez rozrastające się koralowce.

Pełna interaktywna lista miejsc nurkowych Morskiego Parku Bonaire pod linkiem.


Powiązane ofertyHotele

Buddy Dive Resort

Antyle Holenderskie

Bez względu czy podróżujesz sam, z przyjaciółmi czy rodziną na pewno będziesz czuł się świetnie w tym ośrodku nurkowym. Oferta Buddy Dive Resort jest bardzo bogata. To kompletne wakacje w jednym miejscu.


Bazy nurkowe

Buddy Dive

Antyle Holenderskie

Trudno o bazą lepiej przygotowaną pod kątem nurków rekreacyjnych i technicznych. Świetna obsługa, pełne wyposażenie bazy i przemyślane rozwiązania umilają nurkom realizowanie swojej pasji bez żadnych ograniczeń.