Najlepsze nurkowaniaRelacja z wyprawy Sipadan - Kapalai


Opinia Nicole:

Przyjazd

Oddalony o około 35 km od stałego lądu Sabah, na północnym wybrzeżu Borneo, na środku morza Celebes, położony jest Sipadan- Kapalai Dive Resort. Liniami Malaysia Airlines osiąga się docelowe lotnisko Tawau w ciągu 17 godzin z przystankiem w Kulala Lumpur lub Kota Kinabalu. Wygodne odstępy między fotelami, oferta rozrywkowa na pokładzie i zachwycająca obsługa sprawiają, że lot mija naprawdę przyjemnie. Z dodatkowym bagażem nurkowym w wysokości 15 kg nie ma się żadnych problemów z nadbagażem. Sipadan-Kapalai Dive Resort Ośrodek oddalony jest o około 20 minut łodzią od Sipadanu i jest przestronnym i wygodnym miejscem zbudowanym na palach ma środku morza. Wyjątkowe w bungalowach jest to, że są otwarte na morze przez co czuć wpadającą bryzę, co sprawia że klimatyzacja nie jest już potrzebna. Każdy budynek wyposażony jest w dwa pojedyncze lub jedno podwójne łóżko, wentylator, lodówkę, przestronny, niewidoczny z zewnątrz taras i nowoczesną łazienkę z prysznicem i wanną. Bardzo dobre i smaczne jedzenie serwowane jest 3 razy dziennie w formie bufetu w otwartej restauracji. Dostępny jest sklep z pamiątkami, kącik telewizyjny, biblioteka, sala gier z bilardem, piłkarzykami i tenisem stołowym. Połączenie telefonem komórkowym jest dosyć trudne ale w ośrodku można wykupić karty telefoniczne lub skorzystać za dodatkową opłatą z internetu.

 

Baza nurkowa

Baza nurkowa jest bardzo dobrze zorganizowana, wiedzą tam jak radzić sobie z większą ilością nurków. Dzień wcześniej nurkowie dzieleni są na grupy składające się z maksymalnie 10 osób na łodzi. Oferowane są 3 nurkowania dziennie z łodzi. Dwa pierwsze wokół Sipadanu, a ostatnie wokół Kapalai lub Mabul. Nurkowania odbywają się o 8:00, 11:00 i 15:00. Pomiędzy nurkowaniami na Sipadanie łódź nie wraca na Kapalai, lecz cumuje przy wyspie, gdzie nurkowie mogą zjeść przekąskę i popijając ciepłe lub zimne napoje delektować się słońcem. Osoby, które lubią wcześnie wstawać mają możliwość wzięcia udziału w rannym nurkowaniu o 5:30. Po skończeniu nurkowań z łodzi, rafa przybrzeżna skłania do nurkowań przy zachodzie słońca lub nocnych.

 

Świat podwodny

Świat podwodny oferuje wszystko, co porusza serce nurka.Miejsca nurkowe wokół Kapalai znajdują się wszystkie na płaskim obszarze i są szczególnie lubiane przez fanów makro. Najbardziej lubianym i najczęściej odwiedzanym miejscem jest rafa przybrzeżna, na którą można się dostać z mostku przy ośrodku. Miejsce to stanowi dom dla barakud, ośmiornic, gost pipe fish i wielu innych zwierząt. Przede wszystkim jednak można tam podczas nurkowań przy zachodzie słońca spotkać mandaryny. Absolutnym hitem dla fanów makro jest także z pewnością Mabul. Miejsca te oferują muck diving najwyższej klasy. Widoczność jest odpowiednio ograniczona, ale wystarczy się dobrze przyjrzeć, by otworzyło się prawdziwe El Dorado małych istot, które odnajduje się z reguły po dłuższym szukaniu. Spotyka się tu ślimaki nagoskrzelne we wszystkich kolorach, skorpeny, stone fish, gost pipe fish, mandaryny, mureny, frog fish, koniki morskie i crocodile fish.

Sipadan Absolutne przeciwieństwo do nurkowań na Kapalai i Mabul stanowi znajdujący się tuż obok Sipadan. Sipadan należy z pewnością do najlepszych miejsc nurkowych świata. Spotyka tu się przede wszystkim duże ryby, jak prawie nigdzie indziej w Azji. Rekiny białopłetwe, szare rekiny rafowe, rekiny leopardzie a przy odrobinie szczęścia także rekiny młoty, ławice bumphead parrotfish, barakud i makreli. Przede wszystkim Sipadan jest jednak znany z ogromnej ilości żółwi morskich. Już po 3 nurkowaniu zaprzestaje się prób ich liczenia. Niestety stan korali nie jest zbyt dobry. Są to skutki masowej turystyki. Inną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wcześniejsze połowy dynamitem, które na szczęście, dzięki napływowi turystów zostały zakończone. Zamknięcie ośrodków na Sipadanie i ograniczenia w liczbie turystów przez rząd powinny pomóc, ograniczyć uszkodzenie podwodnego świata wokół Sipadanu. Opłaty za Park Narodowy zostały w tym roku zwiększone do 11 USD. Również lepsza kontrola nurków powinna wkrótce przynieść skutki.

 

Podsumowanie 

Kto lubi dużo nurkować i woli urozmaicone tereny, na pewno będzie zadowolony z wyboru tego miejsca. Prawdziwym marzeniem jest Sipadan- Kapalai Dive Resort, który mogę polecić każdemu, kto lubi relaks i chce spędzić swój wolny czas w miłej i przyjaznej atmosferze.

 

Nicole


Powiązane ofertyHotele

Sipadan Mabul Resort - Mabul

Malezja

Porządny ośrodek nurkowy, bez żadnego luksusu ale czysty i z dużymi pokojami.

Mabul Water Bungalows - Mabul

Malezja

Czysty, luksusowy ośrodek z bardzo pięknymi bungalowami, idealny dla nurków, którzy potrzebują odrobinę komfortu. Wspaniałe dojście do przybrzeżnej rafy.


Bazy nurkowe

Smart Divers Mabul

Malezja

Profesjonalna baza nurkowa organizująca wyprawy w najlepsze miejsca nurkowe Malezji: Kapalai, Mabul i Sipadan