Najlepsze nurkowaniaRelacja z wyprawy na Karaiby


Opinia Ulrike:

Karaiby wzywają

 

Planowanie

Katja- moja dobra przyjaciółka i ja chciałyśmy spędzić razem urlop. Ona chciała nauczyć się nurkować (udało jej się to- brawo Katja) a ja zainteresowana byłam odkryciem nowych miejsc nurkowych. Kto szuka spokojnego, oddalonego od turystów, interesującego nurkowo miejsca- powinien zdecydowanie wybrać się na St. Eustatius (Antyle Holenderskie, Karaiby).

 

Podróż

Samolot z St. Maarten wylądował punktualnie na St. Eustatius, zwanych przez miejscowych „Statia”. Przed lotniskiem czekał na nas przedstawiciel Scubaqua Dive Center. Miłe i przyjacielskie powitanie wywarło na nas dobre wrażenie. Zostałyśmy zawiezione do Statia Lodge Resort, gdzie od razu zakwaterowałyśmy się w naszym bungalowie- bardzo spokojny kawałek miejsca na ziemi. Następnie udałyśmy się do bazy, gdzie zostawiłam swój sprzęt (można także wypożyczyć ekwipunek z bazy). Został nam zaoferowany drink powitalny i wyjaśnione wszystkie szczegóły.

 

Nurkowanie

Z Ingrid i Menno, właścicielami bazy oraz ich ekipą bywałyśmy na wspaniałych miejscach nurkowych. Dzięki STENAPA (Park Narodowy Statia), który chroni biologiczną różnorodność ekosystemu wyspy i podwodnego świata (ok. 33 km², więc mniej więcej obszar dwukrotnie większy od wyspy) tereny wokół są naprawdę interesujące. Profesjonalnie prowadzona baza znajduje się tuż nad morzem. Port oddalony jest o zaledwie 2 minuty drogi autem lub skuterem. W ciągu 6-10 minut można się dostać do wspaniałych miejsc nurkowych. Dziennie oferowane są 2 nurkowania i dodatkowo 2 nurkowania nocne w tygodniu, których w żadnym wypadku nie należy przegapić.

Bardzo zadowolona byłam z nurkowania w Grand Canyon. Miejsce to zaczyna się mniej więcej na głębokości 20 metrów, gdzie zobaczyć można wspaniały ogród koralowy. Na południowym końcu tego obszaru zaczyna się kanion. Masywne formacje z lawy znajdują się po obu stronach piaszczystego dna i prowadzą w toń. Dosyć łagodna jest droga do 40 metrów dostępnych dla rekreacyjnych nurków- ale oczywiście kanion opada dalej w dół. Ściany kanionu porośnięte są wspaniałymi gorgoniami i czarnymi koralami, które występują już na 30 metrach. W głębszej części można podziwiać naprawdę niezwykłe krajobrazy. Oczywiście są tu także płytsze miejsca i wraki. Podziwiając grę światła przepływa się wśród ławic ryb nad koralowym dywanem w którym kryją się rekiny, langusty, krewetki, mureny, kraby i żółwie. Barakudy i wspaniałe rekiny rafowe przepływały tuż koło nas.

 

Podsumowanie

Zarówno kulturowo jak i nurkowo Statia ma wiele do zaoferowania- trzeba to przeżyć samemu. Bardzo dziękuję Ingrid, Menno, Alain, Philipp, Veronique i Jean-Francois za wspaniały urlop nurkowy.

 

Ulrike W.


Powiązane ofertyHotele

Statia Lodge - St. Eustatius

Saba & St. Eustatius

Ośrodek zlokalizowany we wspaniałym otoczeniu proponuje zakwaterowanie w 10 drewnianych bungalowach i piękny basen ze świeżą wodą ze wspaniałym widokiem na morze.


Bazy nurkowe

Scubaqua Tauchbasis - St. Eustatius

Saba & St. Eustatius

Baza organizująca świetne nurkowania wokół St. Eustatius