Najlepsze nurkowaniaMiejsca nurkowe - Wyspy Zielonego Przylądka


Baza nurkowa Atlantic Nautical Center położona jest na najpiękniejszej plaży wyspy Sal. Oferuje wycieczki nurkowe do blisko 20 miejsc nurkowych wokół głównej wyspy.

 

Oferta nurkowa bazy Atlantic Nautical Center - Sal (link)

 

Miejsca nurkowe wokół Sal

The Boris (Kwartzik) - wrak dostępny dla nurków posiadających zaawansowane uprawnienia lub duże doświadczenie przy certyfikacie OWD. Leży na głębokości 28 metrów. Borys to wra sowieckiego statku komercyjnego, który zatonął u wybrzeży Cape Verde w styczniu 2006 r. Obecnie jest domem dla kilku gatunków ryb a także odwiedzających to miejsce mant, które można dostrzec na krawędzi wraku.

Choclassa - dla nurków posiadających zaawansowane uprawnienia lub duże doświadczenie przy certyfikacie OWD. Świetny spot nurkowy umożliwiający zanurzenie na 20m ale także na 40m. Miejsce to jest przepełnione florą i fauną. Moga pojawić się silne prądy. Nurkowie okrążając plateau na otwartym morzu mogą zobaczyć kilka gatunków endemicznych takich jak rekiny, tuńczyki, karanksy czy manty. Choclassa jest jednym z najlepszych miejsc nurkowych w rejonie Santa Maria.

Pontinha - dla nurków posiadających zaawansowane uprawnienia lub duże doświadczenie przy certyfikacie OWD. Nurkowanie rozpoczyna się na drop off od 12 do 20 metrów. Istnieje możliwość zanurzenia się na głębokość 28 metrów. Endemiczna flora i fauna, morskie ślimaki, tropikalne skorpeny, mureny, ośmiornice i wiele innych gatunków.

Farol - dla nurków początkujących OWD i zaawansowanych. Minimalne zanurzenie to 8 metrów, maksymalne to 18 metrów. Farol jest miejscem idealnym dla nurków każdego poziomu, dla nurkowań intro a także dla fotografów makro. Spokojne nurkowanie umożliwiające obserwację liczne wgłębienia, dziury i pęknięcia skrywające morskich mieszkańców.

The Sant'Antao (wrak) - dla nurków początkujących OWD i zaawansowanych. Maksymalna głębokość to 11 metrów. Sant'Antao to portugalski wrak komercyjnego statku, który zatonął u wybrzeży wiosku Santa Maria w 1966r. Wrak leży osamotniony na dnie ale nurkowanie na nim zawsze przynosi ciekawe doświadczenia. Idealny dla nurkowania intro, poczatkujących oraz fotografów.

Cavala - dla doświadczonych nurków AOWD z uprawnieniami do głębokich nurkowań. Maksymalna głębokość 45 metrów. Jest to głębokie nurkowanie pomiędzy 30 a 42 metrami przy drop offie. Na dnie znajduje się ciekawa jaskinia gdzie można spotkać rekiny tępogłowe (bullshark) oraz zjawiskowy spadek tętniący życiem i kolorami. Nurkowanie wymaga przystanku dekompresyjnego. Zalecamy ostrożność.

Calderinha (wrak Old Bolama) - dla nurków początkujących i bardziej zaawansowanych. Wrak Nolama zatonął w 1900r. Obecnie jest całkowicie zniszczony, i można wyodrębnić jedynie jego komin. Miejsce pełne szkółek ryb, muren i żółwi.

Paredao - dla nurków początkujących OWD a także zaawansowanych. Nurkowanie ropozczyna się zobaczem opadającym od 18 do 23 metrów. Miejsce to jest odwiedzane jako alternatywa gdy w innych miejscach prądy są zbyt silne. Spotkać tu można żółwie i raje.

Champignons - dla nurków każdego stopnia. Płytkie nurkowanie na 12 metrach. Nazwa miejsca wywodzi się od kształtu kamieni, które przypominają grzyby. Spotkac tu można żółwie, ośmiornice i homary.

Dunas - dla osób początkujących oraz w trakcie szkoleń podstawowych. Nurkowanie na głebokości do 9 metrów. Jest to niewielki kanion z piaszczystym dnem w którym spotkać można żółwie, mątwy, groupery i homary. Wody są płytkie więc miejsce to jest idealne dla kursów początkujących.

Ponta Preta - dla doświadczonych nurków z co najmniej uprawnieniami AOWD. Nurkowanie na głębokości maksymalnie 31 metrów. Jest to wulkaniczne plateau, którego nazwa wywodzi sie od koloru czarnego (preta po portugalsku znaczy czarny). Miejsce obfituje w mureny, yellow fin croakery, sargosy i groupery. Spotkać tu można żółwie oraz rekiny wąsate.

Ancora - dla nurków każdego stopnia. Nurkowanie w płytkich wodach do maksymalnie 14 metrów. Idealny dla osób początkujących oraz fotografów. Spotkać tu mozna homary, małe raje, groupery, śpiące rekiny i makro organizmy.

 

Jaskinie na północy wyspy Sal

Regona - dla nurków każdego stopnia (w nurkowaniu jaskiniowym). Jest to wspaniałe nurkowanie, które praktycznie całe odbywa się w podwodnym kanale zamieszkanym przez homary i duże raje. Znajduje się tu równiez niezliczona liczba makroorganizmów takich jak czerwone krewetki, kraby, ślimaki morskie. 

Dois Olhos - dla nurków każdego stopnia (w nurkowaniu jaskiniowym). Nazwa miejsca "Dois Olhos" oznacza po portugalsku "Dwoje oczu" i pochodzi od dwóch otworów, przez które przedostaje się światło, sprawiając wrażenie bycia obserwowanym przez parę błękitnych oczu. Fauna i flora jest typowa dla grot: małe organizmy takie jakie krewetki czy ślimaki morskie.  Środowisko jest tu specyficzne z zboczem pokrytym pięknym żółtym koralowcem.

Langosta Verde - dla nurków zaawansowanych (co najmniej II stopień, doświadczenie w nurkowaniu jaskiniowym). Jest to bardziej aktywne miejsce nurkowe poniewaz wymaha przepłynięcia przez tunele, które są węższe niż Dois Olhos i jaskinie Regona. Przy wejściu do jaskini poruszasz się wzdłuż 150 metrowego klifu przez około 20 minut na głębokości 17 metrów. Spotkać tu można zielone homary.

Buracona - dla nurków zaawansowanych (co najmniej II stopień, doświadczenie w nurkowaniu jaskiniowym). Majestatyczna jaskinia Buracona i najbardziej znaną jaskinią odwiedzaną przez nurków na Wyspach Zielonego Przylądka. Wejście znajduje się na głębokości 28 metrów, następnie podążaj za misą ze snopem światła słonecznego, który oświetla wejście. Stwarza to magiczne efekty świetlne, które są uwielbiane przez fotografów podwodnych. 

 

Odległe nurkowania (long distans)

Morrinho Das Pedras - dla nurków II stopnia. Ta koralowa formacja znajduje się na głebokości 18 metrów i opada na głębokość 30 metrów. Nurkowie napotykają tu na obfitość fauny i flory, w tym żółwie, gatunki pelagiczne takie jak tuńczyki czy dorady. w okresie od kwietnia do czerwca miejsce to znajduje się na trasie migracji waleni, których śpiew wypełnia toń.

Ilheu - dla nurków II stopnia.Wspaniałe nurkowanie z obfitością ryb i małych organizmów. Miejsce jest często podatne na silne prądy. Spotkasz tu ciekawe skorupiaki, mureny, żółwie, rekiny wąsate oraz raje.

Bera D'Coral - dla nurków każdego stopnia. Miejsce nurkowe jest rzadko oferowane ze względu na duża odległość od wschodniego wybrzeża wyspy i dużą podatność na wiatry oraz fale przez większość czasu. Ponieważ jest rzadko odwiedzane to pod wodą można zaobserwować niezwykłe życie takie jak: rekiny wąsate, duże raje a także, przy odrobinie szczęścia, manty.

  


Powiązane ofertyBazy nurkowe