Najlepsze nurkowaniaMiejsca nurkowe: Sudan


Najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne miejsca nurkowe Sudanu.

 

Rafa Abington

Miejsce rozpoznawalne po latarni morskiej, która wybija się sponad fal. Rafa ma prostokątny kształt z silnymi prądami.
Jeśli jesteś miłośnikiem żółwi Abington Reef będzie miejscem, w którym najprawdopodobniej spotkasz te ciekawskie stworzenia. Są one prawdziwie rozkoszne i sprawiają wrażenie jakby największą przyjemność sprawiało im pływanie wśród nurków, którzy je fotografują.
Rafa znana jest również z obserwacji ławic rekinów młotów (hammerhead shark).
 
 

Rafa Angarosh

Angarosh po polsku oznacza "Matka Rekinów". Miejsce to otrzymało tę nazwę nie bez powodu gdyż można tu spotkać duże liczby rekinów różnego gatunku. Angarosh posiada dwa plateau - płytsze plateau opadające na 25m oraz drugie opadające na głębokość 45m.
Angarosh to wspaniałe miejsce nurkowe gdzie można sfotografować rekiny bez wysiłku przepływające obok nurka, ławice barakud. Najbardziej znanymi bywalcami Angarosh są jednak manty.
 
 

Shaab Rumi

Około 25 mil na północny wschód od Portu Sudan znajduje się planteau na głębokości 9m ze stromym drop offem. Jest to miejsce w którym Jaques Custeau i jego zespół zamontowali podwodną bazę naukową. Celem projektu było badanie wpływu długich zanurzeń na organizm ludzki, którego tkanki były w pełnie nasycone gazem. Projekt ten nosił nazwę Precontinent II i rozpoczął się w 1963 r. Wnioski jakie zostały wyciągnięte z tego doświadczenia wskazują, że nurek, którego ciało było w pełni nasycone gazami mógł pozostawać pod wodą bez końca pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej ilości powietrza do oddychania.
Pozostałości eksperymentu nadal spoczywają w tym miejscu dlatego warto tu zanurkować aby na własne oczy obejrzeć jakiego sprzętu użyto do przeprowadzania badań w roku 1963 przez naukowców, którzy zdecydowanie wyprzedzali swoją wiedzą całą epokę.
Na południu Sha'ab Rumi znajduje się plateau na głębokości 23m. Tutaj znajdziesz liczne rekiny, barakudy, ostroboki (jackfish), papugoryby i praktycznie wszystkie inne gatunki, któe mógłbyś sobie wymarzyć.
 
Shaab Rumi jest obowiązkowym miejscem do zanurkowania w Sudanie!
 
 

Sanganeb

Rafa Sanganeb znajduje sie około 1,5h na północ od wraku Umbria. Tha rafa wyrasta z głębokości 800m do powierzchni morza. 
 
Ta koralowa rafa jest jednym z najpiękniejszych miejsc Sudanu idealnie nadającym się zarówno dla nurków jak osób snorklujących (pływających po powierzchni z fajką). Rafa sama w sobie jest jedną z najbogatszych ekspozycji koralowców w całym Morzu Czerwonym. Na południowej części rafy brytyjczycy zbudowali latarnię, która obecnie jest nie tylko obiektem nawigującym dla statków ale oznacza również wejścia do podwodnych jaskiń i wąwozów nurkom, którzy szukają wrażeń.
Latarnia obsługiwana jest przez dwóch sudańczyków, którzy na zmianę mieszkają tu i obsługują latarnię zmieniając się co 4-5 tygodni i uwielbiają mieć gości (kto by nie lubił d czasu do czasu porozmawiać z kimś, żyjąc samotnie na środku morza). Jako gość możesz wspiąć się na szczyt latarni i z góy podziwiać piękne rozległe rafy koralowe zanurzone w krystalicznej turkusowej wodzie. Co interesujące każda osoba, która wróciła ze szczytu latarni podaje całkowicie inną liczbę schodów, które trzeba pokonać. Zeznania śmiałków nigdy się nie pokrywają. 
 
Wracając do rafy Sanganeb, nie musisz nurkować głeboko by podziwiać bogade życie morskie dlatego miejsce to jest tak atrakcyjne dla osób snorklujących. 
Południowe plateau Sanganeb jest fantastycznym miejscem do zanurkowania i podziwiania zarówno miękkich jak i twardych korali, ławic ostroboków, barakud, tuńczyków a także snapperów. Rafa jest pieczołowicie patrolowana przez szare rekiny rafowe (grey reef shark) a okazjonalnie przepływają tędy również białe rekiny rafowe (white tip reef shark). Czasami zdarzają się spotkania z rekinami młotami (hammerhead shark), rekinami jedwabnymi (silky shark) a także żarłaczem białopłetwym (Oceanic White Tip) i mantami.
 
Północne plateau jest zupełnie inne. Jest to głębokie nurkowisko z plateau na głębokości 45m gdzie bardzo częstymi widokami są ławice rekinów młotów (hammerhead shark). Całkiem pospolitym widokiem są tu szare rekiny rafowe (Grey Reef Shark), żarłacze srebrnopłetwe (Silvertip shark), oraz białopłetw (White Tip). W lagunie, w której kotwiczą jachty całkiem często spotyka się delfiny wśród których swobodnie można snorklować.
 

Powiązane ofertyRejsy

Royal Evolution

Sudan

Royal Evolution to jedna z bardziej komfortowych łodzi jaką znanym. Ponieważ wypływa ona z Egiptu odpadają skomplikowane procedury związane z wypłynięciami z Port Sudan

Voyager

Wysoki standard, wspaniałe jedzenie, czegóż można więcej chcieć. Voyager jest jakby stworzony do wymarzonego urlopu nurkowego.

Andromeda

Sudan

Andromeda is a comfortable, large dive boat with a good price-to-service ratio. The ship is ideal for full charter, because it offers very good conditions for groups.

Seawolf Dominator

Egipt

Seawolf Dominator to nowoczesny i wygodny statek w programie, który spełnia najwyższe standardy. Jeśli chodzi o sprzęt bezpieczeństwa, flota Seawolf ustanowiła nowe standardy bezpieczeństwa w Morzu Czerwonym, wprowadzając elektroniczny system pogotowia i lokalizacji ENOS.