Najlepsze nurkowaniaMiejsca nurkowe Sipadan, Mabul, Kapalai - Malezja


MALEZJA NURKOWANIE

SIPADAN, MABUL, KAPALAI

 

Pierwszym odkrywcą wyspy Sipadan był Jacques - Yves Cousteau, który określił to miejsce słowami: 

 

"Widziałem podobne miejsca do Sipadan... jakieś 45 lat temu. Teraz ponownie odnaleźliśmy nietknięte dzieło sztuki."

 

Obszar położony wokół wyspy Sipadan oraz pobliskie rafy oferują zdumiewające nurkowania. Mało już na świecie miejsc gdzie doświadczysz podwodnych spotkań, o których mogłeś tylko marzyć. Nurkowania z żółwiami oraz rekinami rafowymi są tu powszechne. Kolejnymi bardzo popularnymi gośćmi w tych rejonach są leopard sharks, szare rekiny a także rekiny młoty. Mniej spotykanymi są manty, jednak przy odrobinie szczęścia ich widok zaprze dech w piersi.

 

To nie wszystkie atrakcje podwodnych łąk Borneo. Fani najmniejszych  morskich stworzonek również będą zachwyceni ich różnorodnością od ślimaków nagoskrzelnych, do frogfish, leaf fish, pigmejskich koników morskich wśród bujnych i tętniących życiem pelagicznym ogrodów koralowych. Na większych głębokościach królują gorgonie układające się w rozłożyste wachlarze, przez które przebijają się najsilniejsze promienie słońca. Wzdłuż stromych ścian z dna wyrastają  dorodne beczkowate  gąbki, które uzupełniają ten bujny i różnorodny ekosystem. Fotografowie podwodni z pewnością będą mieli pole do popisu i wrócą z Giga Bajtami nowych ujęć na dyskach. Nurkowiska Sipadan oferują głębokości od 5m do 40m z bardzo dobrą widocznością od 10m do 30m. Temperatura wody utrzymuje się pomiędzy 26'C do 30'C. Choć mogą wystąpić silniejsze prądy to miejsce to nadaje się również dla średnio i bardzo zaawansowanych nurków a spotkania z dużymi przedstawicielami głębin rekompensują wszelkie, nawet te najmniejsze utrudnienia.

 

Sipadan

Do jednych z najbardziej znanych miejsc nurkowych na Sipadan należą:

South Point oferujące typowe nurkowanie w stylu Sipadan z kolorowymi, tętniącymi życiem ścianami, rekinami, wszechobecnymmi żółwiami oraz niezwykle liczebnymi szkółkami ryb. Do nierzadkich spotkań należą rekiny młoty oraz kosogony. Penetrując tutejsze miejsca ciężko będzie wybrać pomiędzy penetrowaniem ścian a obserwacją akcji tych dużych ryb.

 

Barracuda Point jedno z bardziej lubianych miejsc Sipadan. Hordy żółwi, olbrzymie szkółki ostroboków, bannerfish’y i snapperów są tylko ułamkiem tego co można spotkać w tych rejonach.

Różne gatunki rekinów są tu często spotykane ale prawdziwymi gwiazdami tego miejsca są barakudy z gatunku eponymous. Wyobraź sobie siebie w oku huraganu, który tworzy ławica barakud wokół Ciebie – niesamowite wrażenie.

 

Turtle Cavern to miejsce już nie tak często odwiedzane jak kiedyś, jeszcze przed zamknięciem wyspy Sipadan ale nadal jest warte zanurkowania. Zanim dotrzesz do wejścia groty opuszczając się w dół ściany, będziesz zdumiony całymi hordami grasujących dużych bumphead parrotfish.

Sama grota jest duża i intrygująca. Szkielety żółwi spoczywające na łożysku oceanu spowijają korytarze labiryntu, ale bez obaw korytarze te są zbyt wąskie dla nurków więc nie ma szans na zgubienie się. Jest to bardzo łatwie miejsce nurkowe i warte zalogowania w logbooku. Legenda głosi, że stare żółwie przypływają  w to miejsce aby spokojnie umrzeć jednak naukowcy są bardziej skłonni stwierdzić, że żółwie po prostu błądząc w zaułkach groty umierają.

 

Wśród znanych miejsc nurkowych Sipadan należy wymienić dodatkowo: Coral Garden, The Drop Off, Hanging Gardens, Midreef, Staghorn Crest, Turtle Patch a także Whitetip Avenue.

 

Mabul

Mabul to niewielka piaszczysta wysepka usiana palmami kokosowymi znajduje się rzut beretem od Sipadan. Ta urocza wysepka, z jedna rybacką wioską przez długi czas pozostawała w cieniu słynnej Sipadan jednak obecnie uzyskała swoją , wysoką pozycję wśród światowych nurkowisk makro. Nurkowanie w poszukiwaniu tych najmniejszych i najbardziej kolorowych mieszkańców podwodnego świata obecnie zyskuje coraz więcej zwolenników. Ze względu na swoją niezaprzeczalną urodę i wdzięk są coraz cześciej tematem przewodnim światowej sawy fotografów podwodnych, którzy zapominając o renomie Sipadanu skupiają się głównie na nurkowanie wokół Mabul. To chyba wystarczający argument przemawiający za jakością tutejszych nurkowań.

 

Wody Mabul zaliczają się do tych łatwiejszych nurkowisk. Temperatura wody jest bardzo przyjemna od 27'C do 29'C i chociaż widocznoczność mogłaby być lepsze (5 - 15m) to płytkie nurkowania na głebokości 5 - 20m będą idealne dla osób początkujących a także tych, które lubią zawisnąć i poobserwować podwodnych braci.

 

Do najbardziej znanych miejsc nurkowych wokół Mabul należy zaliczyć m.in.:

Froggy Lair - typowe miejsce dla Mabul, obfitujące we wspaniałe crittersy. Oczy można nacieszyć spotkaniami z crocodilefish, wspaniałą różnorodnością slimaków nagoskrzelnych, garden eels, mantisy i jak nazwa miejsca wskazuje dużą liczbę frogfishy w kolorach tęczy i różnych rozmiarach. Przy odrobinie szczęścia zauważysz flamboyanty (mątwa) oraz blue-ringed octopus.

 

Artificial Reef leżąca wzdłuż wschodniej strony wyspy Mabul. Ta wspaniała rafa powstała w wyniku współpracy kilku tutejszych ośrodków. Zatopiono tu stare łodzie, sztuczne bryły o kształcie piramid a także metalowe klatki, które stały się podstawą dla nowych koralowców oraz schronieniem dla wielu ryb i stworzen z tutejszego rejonu. Ogromne szkółki bigeye trevally patrolują cała rafe niczym tutejsi strażnicy , podczas gdy ogromne potato groupery (niektóre dochodzące nawet do 2 m długości!) pojawiając się z toni nagle znikają w cieniach. Spotkać tu można uczepionego do rafy lub struktur frogfisha, za to lionfishe oraz skorpeny są absolutnie wszędzie a zakopane w piaszczysty dnie wielkie stingray odpoczywają jak gdyby nigdy nic.

 

Pozostałe znane miejsca nurkowe dostepne w Mabul to: Crocodile Avenue, Eel Garden, Lobster Wall, Ray Point oraz Seaventrue Platform.

 

Kapalai

Kapalai to niewielka płytka rafa znajdują się jedynie 20 minut od słynnej Sipadan. Znajduje się tu kilka świetnych miejsc, bardzo łątwo dostępnych takich jak ściany czy ogrody koralowe. Jednym z bardziej znanych miejsc nurkowych jest Mandarin Valley, które słynie z nocnych rytuałów godowych mandarynów.  Ale to nie jedyni mieszkańcy tej rafy. Występują tu rónież Crocodilefish, frogfish, mantis'y oraz mątwy. Wokół Kapali znajduje się 18 nurkowisk oferujących idealne warunki również dla początkujących nurków. Widoczność jest podobna jak w Mabul od 5m do 15m, prądy niezwykle łagodne i możliwe jest zanurkowanie na głębokości od 5m do 20m. 

 

Oryginalne opracowanie artykułu Biuro Podróży Najlepsze Nurkowania


Powiązane ofertyHotele

Mabul Water Bungalows - Mabul

Malezja

Czysty, luksusowy ośrodek z bardzo pięknymi bungalowami, idealny dla nurków, którzy potrzebują odrobinę komfortu. Wspaniałe dojście do przybrzeżnej rafy.

Sipadan Mabul Resort - Mabul

Malezja

Porządny ośrodek nurkowy, bez żadnego luksusu ale czysty i z dużymi pokojami.


Bazy nurkowe

Smart Divers Mabul

Malezja

Profesjonalna baza nurkowa organizująca wyprawy w najlepsze miejsca nurkowe Malezji: Kapalai, Mabul i Sipadan