Najlepsze nurkowania

Febrina

Papua-Nowa Gwinea


Bardzo komfortowy statek. Pływa po Zatoce Kimbe, Morzu Bismarcka i Zatoce Milne.


Opis

Febrina oferuje na swoim pokładzie safari nurkowe o różnej długości do odległych punktów na Morzu Bismarcka. Rejsy zaczynają się i kończą w Rabaul i Walindi w Nowej Brytanii, w Kavieng w Nowej Irlandii i w Alotau. Portem macierzystym MV Febrina jest Walindi Plantation Resort.


Wyposażenie

Febrina to stalowy statek o długości 22 metrów z siedmioma klimatyzowanymi kabinami o różnym wyposażeniu dla maksymalnie 12 gości. Kabiny 1 i 2 mają łóżka piętrowe i zlew. Te kabiny sprzedawane są jako pojedyncze. Kabiny 3 i 4 mają łóżka piętrowe i zlew. Kabiny 5 i 6 mają łóżka piętrowe i łazienkę. Zaś kabina 7 podwójne łóżko i własną łazienkę. Na pokładzie głównym znajduje się salon, kambuz oraz pokład nurkowy z platformą nurkową, a także niewielki pokład słoneczny. Na łodzi znajduje się też laboratorium wywołujące slajdy. Febrina nastawiona jest na fotografowanie podwodne i kręcenie filmów. Dostępny jest specjalny stół i przechowalnie na aparaty. Napięcie prądu wynosi 110 i 220 V. Elektroniczne wyposażenie i standardy bezpieczeństwa zgodne z najnowszymi osiągnięciami techniki. Jedna szalupa.


Nurkowanie

Wyprawy cechują się nurkowaniem bez ograniczeń, do 5 nurkowań dziennie. Nurkowania zwykle odbywają się z pokładu Febriny. Do nurkowań w prądzie używana jest szalupa. Załoga składa się z ośmiu przesympatycznych i profesjonalnych członków m.in. doświadczonych przewodników. Nurkowanie z nitroksem jest możliwe za dodatkową opłatą.


Miejsca nurkowe

Febrina pływa z Walindi do oddalonych zakątków zatoki Kimbe, wysp Witu, raf Father. Nurkowania często odbywają się na stromych rafach opadających w bezkresną głębię, a widoczność jest znakomita. Wybór miejsc nurkowych jest naprawdę niesamowity. Koralowce są w znakomitym stanie, wielkie gorgonie i różne gatunki miękkich i twardych korali. Spotkać można wiele małych ryb rafowych, makrele, tuńczyki i żarłacze rafowe. Trasę rejsu i miejsca nurkowe wybiera świetnie znający te tereny kapitan, zależnie od pogody i prądów. W letnich miesiącach - lipcu i sierpniu odbywają się rejsy na Rabaul obejmujące rafę Fathers. W lutym i marcu eksplorowana jest Nowa Brytania z takimi atrakcjami Waterfall Bay z miejscem nurkowym Blue Hole, naturalnym basenem znajdującym się u ujścia rzeki. Wybór miejsc nurkowych na trasie zależy od pogody oraz prądów.


Naszym zdaniem

Bardzo komfortowy statek. Pływa po Zatoce Kimbe, Morzu Bismarcka i Zatoce Milne.


Cena od: 15131 PLN

(Rejs 8 nocy w kabinie DBL)Cena zawiera:
transfer z/do Walindi, zakwaterowanie w kabinie DBL, wyżywienie FB, nurkowanie z butlą i balastem

DODATKOWE OPŁATY
Opłata na rzecz ochrony środowiska, za noc33 PLN
Nitroks za rejsy 8-dniowe865 PLN
Nitroks za rejsy 9-, 10-dniowe1115 PLN
Nitroks za rejsy 11-, 12-dniowe1548 PLN

Zniżki

Zniżka za rezerwację na 12 miesięcy przed rejsem -5%

Zniżka dla osób decydujących się na ponowny rejs na Febrinie -5%

Zniżka dla osób decydujących się na 3. rejs na Febrinie -10%
Nurkowanie

Papua Nowa Gwinea ma jedne z najlepszych miejsc nurkowych na ziemi. Pod wodą jest tutaj dwa razy więcej gatunków ryb niż na przykład w Morzu Czerwonym i dziesięć razy więcej niż na Karaibach. Podwodne krajobrazy są unikalne. To, w połączeniu z górami porośniętymi bujnymi lasami tropikalnymi, wygasłymi wulkanami, składa się na niesamowity i imponujący krajobraz zachwycający zarówno nurków jak i osoby nie nurkujące. Jedną z charakterystycznych cech Papui Nowej Gwinei jest fakt, że głęboka woda zaczyna się zaraz przy wybrzeżu. Rafy opadają na wielką głębokość już kilka metrów od plaży. Pod wodą i na powierzchni leży kilka wraków, głównie z okresu drugiej wojny światowej: samoloty, okręty, łodzie podwodne, a wiele z nich cały czas jest w znakomitym stanie. Zmieniły się one teraz w sztuczne rafy. Nurkowanie z brzegu jest bardzo atrakcyjną opcją, jako że większość miejsc nurkowych leży bardzo blisko wybrzeża i można nich szybko dopłynąć małymi motorówkami. Szczególnie docenią to nurkowie, którzy nie lubią spędzać zbyt wiele czasu na pokładzie statków, gdyż nie zostaną oni z ograniczonym wyborem miejsc nurkowych. Niemniej jednak nurkowania w pobliżu wybrzeża zależne są mocno od warunków pogodowych. Po mocnych ulewach widoczność nie jest już taka dobra. Podstawowe miejsca nurkowe to

 

Kimbe Bay

gdzie znajduje się Walindi – jest swoistym podwodnym rajem ze srebrnymi ławicami ryb, łąkami czerwonych gorgonii i krystalicznie czystą wodą. Szacuje się, że występuje tu 536 rodzajów korali, co stanowi ponad połowę gatunków na świecie oraz około 900 gatunków ryb rafowych. Wodę zamieszkują tu zarówno wspaniałe malutkie i wielkie gatunki zwierząt – od koników morskich po kaszaloty. Rafa jest w świetnym stanie, niezmiennie żywa od kilkunastu lat – nie ma tu komercyjnego połowu ryb i utworzono tu 14 morskich obszarów chronionych. Spotkamy tu między innymi babki - rybki, które często spędzają całe życie na jednym konkretnym koralu.

 

 

Milne Bay

znajdziecie tu fantastyczne systemy raf w kryształowo czystej wodzie, obfitujące oczywiście w koralowce i olbrzymie ławice ryb, szukające tu schronienia. Atrakcję stanowią także strome urwiska, przy których spotyka się głowomłoty, zdecydowanie warto także wybrać się na jedną z najlepszych stacji czyszczenia dla mant. Miłośnicy makro i raf również będą zadowoleni z widowiskowych ścian wokół których kręcą się tuńczyki, orlenie i rekiny. W pobliżu Tufi miłośnicy wraków znajdą między innymi dwa torpedowce oraz bombowiec B17. Wrak Blackjack B17 to Latająca Forteca B17 (ciężki amerykański samolot bombowy), który rozbił się w morzu podczas nalotu na japońską bazę Rabaul w 1943 r. Samolot spoczywa na piaszczystym dnie na głębokości 45 m. Można zbadać kokpit oraz wieżyczki strzelnicze. Samolot jest zdumiewająco nienaruszony oraz udekorowany rozgwiazdami oraz liliowcami. Szczęśliwcy będą mieli okazję spotkać liczne duże grouper’y. 

 

Coral Sea/Eastern Fields 

Piękno fauny i flory Morza Koralowego zachwyci nawet najbardziej wymagających nurków oraz fotografów podwodnych. Można tu spotkać rzadką odmianę rekina młota (Great hammerhead) oraz rekiny wielorybie, których występują nawet w pobliżu Port Moresby. Do egzotycznych okazów należą tu różne odmiany scorpeny (Lacy Scorpionfish, Leaf Scorpionfish, False Stonefish), płaskogłowowate, pigmejskie koniki morskie, tasselled wobbegong oraz rekiny lamparcie. Tutejsze wody mają ograniczoną, jednak odpowiednią do fotografii podwodnej widoczność. Dalej od brzegu, w czystych wodach Morza Koralowego znajdują się spektakularne

 

Eastern Fields

Atol wznoszący się na wysokość ponad 1200m obejmujący obszar około 400M² powierzchni. Większość obszarów tego systemu raf jest nadal nieodkryta. Eastern Fields znajduje się 90 NM na południowy zachód od Port Moresby w północnej części Morza Koralowego. Czasami przez Morze Koralowe przechodzi cyklon zmierzający w kierunku południowym. Z powodu bliskości wschodniej granicy Cieśniny Torres (nazwa wód dzielących Australię z Papuą/Nową Gwineą) występują tu prądy morskie które przyciągają ryby pelagialne, m.in.: dog tooth, tuńczyk żółtopłetwy i niebieskopłetwy, hiszpańska makrela czy wahoo. Manty często spotyka się przy ścianach podobnie jak ryby z gatunku horse-eye jack w formacjach otaczających ławice barakud. Często widywane są tu szare rekiny rafowe oraz ich bardziej eleganccy bracia - rekiny srebrnopłetwe. W najmniej oczekiwanym momencie można spotkać głowomłoty. Można tu podziwiać miejsca nurkowe takie jak Carls Ultimate z bardzo bogatym i zróżnicowanym życiem podwodnym, na których nurkowie robią nawet po 12 nurkowań i nadal proszą o więcej. Nie należy pomijać także mniejszych przedstawicieli świata podwodnego, do których zaliczają się ślimaki nagoskrzelne, z których wiele odmian nie zostało jeszcze zidentyfikowanych. Wiele różnych gatunków ryb babkowatych, ślizgowców i innych spotyka się podczas nurkowań w tym rejonie.

 

Poziom centrów nurkowych, kierowanych głównie przez Australijczyków, jest z reguły wysoki, jednak zaleca się zawarcie ubezpieczenia od wypadków nurkowych, szczególnie na czas rejsów, podczas których organizowanych jest bardzo dużo nurkowań. W Port Moresby znajduje się nowa komora dekompresyjna.

 

Należy zabrać ze sobą certyfikat, książeczkę nurkową, świadectwo zdrowia i adapter INT. Temperatura wody waha się w granicach 25ºC do 30ºC. Przeważnie pianka o grubości 3-5mm jest wystarczająca. Według nas – najlepsze nurkowania na świecie. Nieuszkodzone, kolorowe rafy i ogromna różnorodność ryb i korali oraz duże ryby i wraki sprawiają, że serce każdego nurka bije szybciej.Kraj i ludzie

Papua Nowa Gwinea leży w najbardziej odległym zakątku zachodniego Pacyfiku i jest jednym z największych państw leżących na wyspach południowego Oceanu Spokojnego. Jej obszar to 461 000 km2. Wschodnia część wyspy Papua Nowa Gwinea to 85% całej powierzchni państwa. Zamieszkuje ją około tysiąca plemion, mówiących w ponad 700 językach i narzeczach. Równie urozmaicony jest krajobraz. Są tu góry wznoszące się na wysokość 4500 metrów nad poziomem morza, rzeki, bujne lasy deszczowe i wygasłe wulkany. Ze względu na ekstremalne skontrastowanie społeczeństwa, poziom rozbojów jest bardzo wysoki i nie zaleca się podróżowania po kraju na własną rękę. Wszystkie hotele, kompleksy i wycieczki lądowe w naszej ofercie prowadzone są przez lokalnych profesjonalistów, którzy są świadomi sytuacji w kraju i organizują bezpieczny wypoczynek.Rejsy nurkowe

Rejsy zapewniają nurkom najintensywniejszy sposób na uprawianie tego sportu. Używając mądrze komputera można wykonać 4-5 nurkowań dziennie. Tropikalny klimat oraz temperatura wody sprawiają że jest to bardzo przyjemne przeżycie. Życie na pokładzie obraca się wokół nurkowania. A czas pomiędzy nurkowaniami można spędzić na opalaniu, jedzeniu, spaniu i krótkich wycieczkach. Standard statków nurkowych na Papua Nowa Gwinea jest bardzo wysoki, a ponieważ większość z nich pływa od jakiegoś czasu, ich załogi świetnie znają miejsca nurkowe. Nurkowania są prowadzone przeważnie bardzo indywidualnie, jako że nurkowie są zwykle bardzo doświadczeni.Wycieczki lądowe

Turyści na Papua Nowa Gwinea nie mogą nie skorzystać z okazji wycieczki w góry lub nad rzekę Sepik. Te wyprawy do epoki kamienia łupanego dają sposobność obcowania z dawnymi łowcami i ich ówczesnym otoczeniem na tle wyjątkowych krajobrazów.Wideo


Pogoda i klimat

Lokalny klimat to przede wszystkim tropikalne ciepło i wysoka wilgotność powietrza. Pora deszczowa trwa od grudnia do marca, natomiast pora sucha zaczyna się w maju, a kończy w październiku. Nie oznacza to jednak że podczas pory deszczowej nieustannie pada. Temperatury są raczej stałe i wahają się pomiędzy 25º a 30ºC. Średnia temperatura wody w Morzu Koralowym wynosi 25ºC, natomiast w Morzu Bismarcka jest to 29ºC.


Wjazd

Wymagana jest wiza którą można uzyskać w Londynie lub na granicy w Port MoresbyJęzyk

Językiem oficjalnym jest angielski. Poza tym na terenie Papua Nowa Gwinea istnieje około 700 lokalnych dialektów.Waluta

Walutą obowiązującą jest kina. 1PGK=1,04PLN. W większości hoteli i większych miast akceptowane są karty kredytowe i czeki podróżne.Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu (np. DAN)Prąd

220V. Wymagany jest adapter uniwersalny.


22 213 18 31
od 15131 PLN