Najlepsze nurkowaniaMiejsca nurkowe - Hamata


Nurkowanie Hamacie - południowy Egipt

SHA’AB MAKSUR (MANSOUR, MAXUR)

Sha’ab Maksur to rafa rozciągająca się z północy na południe z trzema miejscami nurkowymi. Jest podobna do raf Abu Kafan i Elphinstone. Znajduje się w północnej i południowej części płaskowyżu z drop off-em. W okolicach płaskowyżu północnego w spokojnym morzu możliwe jest nurkowanie z dryfem wzdłuż wschodniej lub zachodniej części. Zaczyna się na głębokości 22 metrów i spada w kierunku północnym na głębokość 40 m i kończy się 90-metrowa ścianą. Na południu płaskowyż zaczyna się na głębokości 18 m i spada na głębokość 38 m do klifu ciągnącego się przez 100 metrów. Na głębokości 20 m znajdują się 2 wielkie bloki wznoszące się na wysokość 6 metrów. Na obydwu płaskowyżach znajdują się liczne bloki skalne z koralowcami miękkimi. Rafa jest doskonałym miejscem do obserwacji reprezentantów rozmaitego świata ryb. Rekiny (grey reefsharks, hammerhead sharks, whitetip reefsharks) są tylko częścią tego bogatego świata, do którego należą także manty, rekiny wielorybie, żółwie, delfiny, barakudy, napoleony i dorodne tuńczyki.

SHA’AB CLAUDE (SHA’AB CLAUDIO, EL MALAHI)

To najsłynniejsza rafa w Fury Shoals. Prezentuje ona liczne jaskinie, które można eksplorować oraz zachwyca swoją grą świateł. Jaskinie łączą się w labirynty, przez które przebijają się promienie słoneczne. Często w jaskiniach można spotkać patelnice niebieskoplame, rekiny wąsate i samotnie pływające mureny. Duże jaskinie (o głębokości maks. 14 m) rozgałęziają się tworząc tunele posiadające kilka rożnych wejść. Można tu również nurkować poza jaskiniami, w zachodniej części rafy podziwiając przepiękne twarde korale rozciągające się na wysokości 22 m od podłoża. Znajdują się tu ergi, formacje twardych i miękkich wielobarwnych korali, a także liczne ławice ryb, napoleony i często spotykane młode żarłacze białopłetwe. W północnej części rafy znajduje się niewielki kanion oddzielający Sha’ab Claude od kolejnej rafy. Na krańcu rafy wznosi się 6-metrowy blok skalny. Warto poświecić czas, aby dokładnie eksplorować rafę. Nagrodą może być spotkanie wielu gatunków świata makro.

SHA’AB SATAYA (DOLPHIN REEF)

Sha’ab Sataya to największa rafa w Fury Shoals oferująca wiele możliwości nurkowania w urozmaiconej podwodnej scenerii. Najbardziej atrakcyjne miejsce nurkowe znajduje się w okolicahc piątego odcinka tej ok. 3-kilometrowej rafy. Można nurkować w dryfie z północnego wschodu na południowy wschód wzdłuż klifu wznoszącego się na wysokość 40 m lub z prądem z północnego zachodu na południowy zachód. Na kazdym z tych odcinkow można spotkac rózne gatunki rekinów (hammerhead, grey reefshark, whitetip reef shark, silvertip reefshark itp.). Dwa pozostałe miejsca nurkowe leżą w północno-wschodniej części rafy. Za 18-metrową laguną zaczyna się drop off, gdzie nurkowie mogą często spotkać mobule, duże barakudy, napoleony i wielkie ławice ryb. Kolejne miejsce nurkowe znajduje się w części poludniowo-zachodniej, gdzie można oglądać amfory z czasów rzymskich na głębokości 8 metrów. Głównie są to rozbite fragmenty ukryte w podłożu. Ponadto w lagunie można często obserwować delfiny, które bywają nieco nieśmiałe. Stąd wzięła się druga nazwa rafy – Dolphin Reef.

ERG ABU DIAB (ERG SATAYA)

Erg Abu Diab wznosi się na dużą wysokość i prawie wynurza się na powierzchnię wody. Ciągnie się przez około 4 km od kontynentu w kierunku północno-wschodnim. Charakterystyczne dla rafy są strome ściany z licznymi podcięciami na różnych głębokościach. Dominują tu twarde korale, ale można tez dostrzec pojedyncze korale miękkie. Nurkowanie w tym bardzo popularnym miejscu odbywa się w zapierającej dech w piersiach scenerii w kilku pojedynczych drop off-ach, gdzie występują duże ryby każdego rodzaju. Urok Abu Diab wabi liczne gatunki rekinów, a pojedyncze rafy są punktem występowania młotowatych, kosogonów i innych (m.in. grey reefsharks). Nie jest zaskakującym, że ta długa i szeroka rafa jest miejscem spotkań tych dużych zwierząt, które wstępują także na podwodnych pustyniach południowego Morza Czerwonego od granicy Sudanu. Rafę można spokojnie obejrzeć w około 30-35 minut. Podczas nurkowania na tym terenie warto, zanurkować w drugiej turze na większej głębokości. Oprócz dużych ryb znajdują się tu niewielcy mieszkańcy jaskiń i szczelin na rafie.

 

Czytaj więcej:

Egipt - opis regionu

Rejsy nurkowe w Egipcie

Hotele w Egipcie

Bazy nurkowe w Egipcie


Powiązane ofertyHotele

Wadi Lahmy Azur 4* - Lahami Bay

Egipt - Hamata

Hotel 4-gwiazdkowy oferujący gościom dobrze wyposażone pokoje i wiele dodatkowych atrakcji.


Rejsy

Ramadan 3

Wygodna łódź oferująca duży wybór tras w niewygórowanej cenie.  Posiadająca duże doświadczenie w obsłudze polskich nurków.

Grand Sea Serpent

Egipt

Grand Sea Serpent to bardzo luksusowy statek. Jeśli chodzi o serwis, komfort i bezpieczeństwo jest jednym z najlepszych na całym Morzu Czerwonym.

Emperor Elite

Egipt

Luksusowa łódź klasy Platinum.

Blue Pearl

Egipt

Flota Blue Planet Liveaboard oferuje łódź, którą trudno porównać z żadną inną. Oferuje wspaniały komfort i znakomitą obsługę.


Bazy nurkowe

Orca Dive Club - Wadi Lahmy, Hamata

Egipt - Hamata

Baza oferuje usługi na wysokim poziomie i jest to godne polecenia centrum nurkowe w Hamacie (Wadi Lahmy) umożliwiające nurkowanie w najbardziej wysuniętych na południe miejscach nurkowych Egiptu, tuż przy granicy z Sudanem.