Najlepsze nurkowania

POLINEZJA FRANCUSKA 2020 - Wyprawa z Polakami na Archipelag Tuamotu

Polinezja | 16.02.2020 - 26.02.2020


BRAK WOLNYCH MIEJSC

Rejs odbywa się w samym środku sezonu nurkowego na Polinezję Francuską na najlepszej, wręcz luksusowej łodzi nurkowej w tej części Azji. Jeśli uwielbiasz spotkania z rekinami w dużych gromadach to jest to wyjazd dla Ciebie.


Opis

Rejs nurkowy na Archipelagu Tuamotu

10 dni rejsu

16 - 26.02.2020

BRAK WOLNYCH MIEJSC

zapisy biuro@nurkowania.pl

 

Zapraszamy na długi rejs nurkowy wokół Archipelagu Tuamotu na Polinezji Francuskiej. Polinezja Francuska raj na Ziemii położony praktycznie na samym środku bezkresnego Oceanu Spokojnego. Archipelag Tuamotu, który jest naszym celem jest największym na świecie archipelagiem utworzonym przez wyspy pochodzenia koralowego.

 
To co charakteryzuje nurkowanie na Polinezji Francuskiej to przede wszystkim nurkowanie w kanałach oddzielających wysepki atolu. Tworzą one przejścia przez które woda z oceanu może swobodnie zasilać lagunę oraz wypływać z niej. Dwa razy dziennie, pływy tworzą prądy w których można wykonywać fantastyczne nurkowania w dryfie. Mieszanie się wód daje idealne warunki na obserwację rekinów oraz mant, które zwabione chętnie pojawiają się tu w poszukiwaniu łatwego pożywienia.
 
  

Co zobaczysz pod powierzchnią wody w Polinezji Francuskiej?

Miejsca nurkowe Atolu Rangiroa

Tiputa Pass – opadając po zewnętrznej krawędzi możesz zaczepić się na haku na ścianie z rafy i obserwować paradujące rekiny. Głównymi obiektami są tu rekiny młoty, rekiny tygrysie i duże szkółki rekinów czarnopłetwych. Podczas przybouje nurkowanie odbywa się w dryfie wzdłuż kanionów gdzie szkółki dużych gatunków wraz z mantami prześlizgują się wzdłuż prądu. Nurkowanie kończy jaskinia, w której wypoczywają rekiny białopłetwe. Innymi często spotykanymi gatunkami są grupery oraz napoleony wargacze.

Tiputa Reef – Rafa znajduje się po zewnętrznej stronie kanału, na plateau rozpościerającym się na głębokości 20 metrów, tworzących przepiękne ogrody koralowe. Zobaczyć tu można szkółki barakud, żółwie, białopłetwe rekiny rafowe, małe wargacze, i wiele mniejszy kolorowych gatunków ryb. Okazjonalnie można dostrzec tu mantę lub delfiny butlonose.

Deep Blue – Lub po prostu „The Blue” znajduje się na głębinach po oceanicznej stronie Tiputa Pass. W miejscu tym nurkowie opadają bezpośrednio z łodzi na głębokość 20 metrów w toni, gdzie ciekawskie rekiny chętnie podpływają do powierzchni by zbadać z bliska nurków. Spodziewaj się tu spotkać szare żarłacze rafowe, rekiny jedwabiste, oraz srebrnopłetwe a także delfiny butlonose.

Nuhi Nuhi – Płytki ogród koralowy gdzie zobaczysz angel fishe, butterflyfishe , anthie i inne liczne gatunki pomniejszych stworzeń morskich. Dobre miejsce na znalezienie leaf fisha.

Mypristis – Ta koralowa rafa jest atrakcyjna dla młodziutkich szarych rekinów rafowych w sezonie. Zwykle nurkowie spotykają tu duże liczby gruperów marmurowych oraz liczne anemony z zamieszkującymi je błazenkami.

Avaturo Pass – miejsce z silnymi prądami zwabiającymi szeroki zakres dużych pelagicznych od rekinów rafowych po, okazjonalnie, żaglice.

Miejsca nurkowe Atolu Apataki

Tehere Pass – Nurkowanie w dryfie w silnych prądach wzdłuż przejścia i podziwianie setek polujących na fusiliery czarnopłetwych rekinów rafowych, tuńczyki, delfiny czy włóczniki. Dno jest raczej gruzowiskiem aniżeli rafą więc po prostu dryfuj z prądem podziwiając spektakl który tworzą pelagiczne.

Pakaka Pass – Łagodniejszy dryf niż Tehere Pass. Wiedzie poprzez dziewicze  ogrody koralowe z koralowcami stołowymi oraz staghorn. Spotyka się tu rekiny srebronpłetwe oraz czarnopłetwe a także dosyć często liczne raje.

 

Miejsca nurkowe Wesypy Toau

Otugi Pass – 400 metrowy szeroki kanał w którym najlepiej zanurkować przy przyboju aby zobaczyć pod wodą szkółki rekinów czarnopłetwych oraz srebrnopłetwych.

Teahuroa – Ściana na zewnętrznej rafie gdzie gromadzą się duże ławice snapperów, rekinów rafowych, napoleonów wargaczy, barakud, surgeon fish oraz big eye trevally. Możliwe są również spotkania z mantami.

  

Miejsca nurkowe Północnego Atolu Fakarava

Garue Pass – Najbardziej wysunięty na północ kanał atolu Fakarava jest jednym z najlepszych miejsc nurkowych w rejonie na spotkania z rekinami. Przesmyk sam w sobie jest szeroki na 1600 metrów, w którym ze względu na bardzo silne prądy powinno się nurkować tylko przy tzw. „luźnej wodzie” (slack water). Rozpoczynając na zewnętrzenj ścianie spotyka się „ścianę rekinów” gdzie grupują się setki czarnopłetwych rekinów. Wśród innych występujących tu gatunków wyliczyć można black tipy, white tipy, rekiny młoty, rekiny tygrysie, jedwabiste oraz oceaniczne white tipy.

Do innych dużych gatunków spotykanych w tym miejscu należą napoleony wargacze, surgeon fishe, żółte snappery, żółwie, mureny oraz skrzydlice. Manty są tu również spotykane.

Maiuru – Jest to zanurzone plateau na zewnętrznej krawędzi przesmyku, z poziomami na głębokości 18 metrów przeistaczającym się w uroczy ogród twardych koralowców. Przy drop offie spotkasz dużo akcji reknów, podczas gdy nad rafą  snappery oraz duże ławice barakud. Manty oraz raje mają tu swoją stację czyszczenia. Miłośnicy makro będą zainteresowani tutejszymi ślimakami nagoskrzelnymi oraz krabikami zamieszkującymi koralowce i gąbki.

Ohutu – Jest to drugie plateau na głębokości 12 metrów, które opada aż do 30 metrów połacią żywokolorowych koralowców. Jest to świetne miejsce na obserwację mant.

Restaurant Pier – To płytkie miejsce nurkowe jest idealne na nurkowanie popołudniowe gdzie pojawiają się liczne szkółki snapperów, białopłetwych rekinów rafowych, napoleony wargacze. Miejsce to posiada świetną atmosferę dla fotografii.

 

Miejsca nurkowe Południowego Atolu Fakarava

Tumakohua – jest to południowe przejście Atolu Fakarava i jest również dramatyczne jak północne, mimo, że jest wąskie na raptem 200 metrów. Można tu zanurkować zarówno podczas prądu wstępującego jak i zstępującego. W głębszych partiach wody spotyka się rekiny blackfin, natomiast w płytszych rekiny blacktip. Częstymi gośćmi są tu manty i raje.

  

Podczas 10 dniowych rejsów  nurkowie mają również okazję zanurkować na dodatkowych miejscach nurkowych (tak my wykonamy właśnie taki rejs!)

Miejsca nurkowe Wyspy Tikehau

W 1987 roku Jacques-Yves Cousteau określił Tikehau jako „najbardziej bogaty w gatunki atol na tej półkuli” i jest to jak najbardziej uzasadnione zważywszy na występujące tu licznie szkółki rekinów, manty oraz urocze korale.

Tuheieva Pass – Jest to kanał w którym nurkując najpewniej spotkamy szare rekiny rafowe białe rekinyrafowe, szkółkujące snappery i duże liczby delfinów.

The Shark Hole – Nurkując wzdłuż pionowe rozpadliny w rafie przepływamy w sąsiedztwie szkółkujących rekinów a nawet jeszcze większych szkółek snapperów. Brama w kształcie łuku na głębokości 50 metrów jest udekorowana licznymi anemonami. Stara Farma Pereł jest idealnym miejscem na mant przybywających u na czyszczenie.

 

Miejsca nurkowe Wyspy Kauehi

Outer Wall – Opadająca łagodnie zewnętrzna ściana Wyspy Kauehi jest ozdobiona dużymi formacjami z twardych koralowców oraz gąbek. Nad rafą formują się duże ławice tworzone przez butterfly fishe, surgeon fishe, banner fishe, snappery. Częstym widokiem są tu rozdymki, mureny, tuńczyki, barakudy, wargacze, skrzydlice oraz okazjonalnie manty, raje, rekiny black fin oraz rekiny młoty. Miejsce ma duży potencjał znalezienia leaf fisha oraz ślimaków.

 

Warunki nurkowania na Polinezji Francuskiej

Temperatura wody wokół Polinezji Francuskiej waha się pomiędzy 24’C – 28’C, gdzie okres pomiędzy czerwcem i październikiem należy do najchłodniejszych. Większość osób nurkuje w długich 3mm piankach, jednak osoby szybciej tracące ciepło powinny wyposażyć się cieplejszą piankę lub dodatkowe docieplenie.

Nurkowanie w Polinezji Francuskiej to przede wszystkich nurkowania w dryfie i w prądach, wtedy mamy najwięcej akcji rekinów zatem dobra pływalność oraz haki będą obowiązkowym wyposażeniem każdego nurka. Adrenalinka, adrenalinka!
 

Typowy dzień podczas naszego rejsu na French Polynesia Master

Typowo w ciągu dnia zaplanowane będą trzy nukorwania dzienne, lub opcjonalnie dwa nurkowania dzienne i jedno o zachodzie słońca lub nocne. Typowy grafik dnia podczas rejsu wygląda następująco:
- Lekkie śniadanie, breifing i #1 nurkowanie
- Pełne śniadanie, relaks pomiędzy nurkowaniami, briefing i #2 nurkowanie
- Lunch, relaks pomiędzy nurkowaniami, briefing i #3 nurkowanie
- Przekąski, relaks po nurkowaniach
- Kolacja - w przypadku zaplanowanych nurkowań o zachodzie słońca lub nurkowań nocnych organizacja pod koniec dnia może nieznacznie być zmieniona.
 
 

Nasz jacht/dom - French Plynesia Master

Statek zbudowany w 2016 roku może pomieścić do 25 gości na 4 pokładach, wszystkie kabiny mają własną łazienkę z prysznicem, zimną i ciepłą wodą oraz WC. Kabiny są dodatkowo wyposażone w stół i szafkę, mają regulowaną klimatyzację i sejf. Kabiny standardowe i Premium różnią się tylko lokalizacją na statku, a nie standardem.

Właścicielem i zarządcą statku jest znana firma World Wide Dive and Sail, która posiada w swojej ofercie statki floty Siren oraz Master słynące z świetnej obsługi i najwyższej jakości rejsów nurkowych.

Więcej informacji o French Polynesia Master tutaj

 

Naszym zdaniem

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Rejs odbywa się w samym środku sezonu nurkowego na Polinezję Francuską na najlepszej, wręcz luksusowej łodzi nurkowej w tej części Azji. Jeśli uwielbiasz spotkania z rekinami w dużych gromadach to jest to wyjazd dla Ciebie.


Cena od: 29447 PLN

(10 nocy, pełne wyżywienie, do 26 nurkowań w trakcie rejsu , wycieczki lądowe)TERMIN REJSU: 16 - 26.02.2020
Cena rejsu (osoba w kabinie dwuosobowej)29447 PLN
Przelot międzynarodowy (dodatkowy / szacunkowy koszt)
Bilet lotniczy wyceniamy indywidualnie w momencie rezerwacji, jego koszt jest bardzo uzależniony od tego kiedy zdecydujesz się na jego wykup. Bilet lotniczy możesz również zakupić samodzielnie jednak skonsultuj go z nami abyśmy zapewnili Ci transfery lotniskowe na łódź.
7500 PLN

Cena zawiera:
- zakwaterowanie w dwuosobowej kabinie Premiumm,
- ręczniki, pościel, klimatyzacja, łazienka z prysznicem w kabinie,
- pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie, przekąski),
- woda pitna, soft drinki, soki owocowe, herbata, kawa,
- pakiet nawet 26 nurkowań (12l aluminiowa butla, balast, przewodnik, powietrze),
- ręczniki pokładowe,
- wycieczki lądowe (minimum 2),
- transfery lotniskowe w dniu rozpoczęcia i zakończenia rejsu

Cena nie zawiera:
- opłat parkowych / portowych w wysokości 90 USD,
- nitrox 32% w cenie 150 USD/rejs,
- ewentualnych dodatkowych noclegów wynikających z przelotów,
- wypożyczenie kompletnego sprzętu nurkowego na czas rejsu w cenie 225 USD,

Warunki rezerwacji
Prosimy o wysłanie do nas zgłoszenia na biuro@nurkowania.pl lub telefonicznie pod nr 790 611 123. W odpowiedzi otrzymasz od nas umowę zgłoszenie. Następnym krokiem jest wpłacenie wymaganych rat aby blokada miejsca była zagwarantowana.

1. Blokada miejsca / I rata 6500 PLN
2. Zakup biletu lotniczego po wpłacie 100% ceny biletu - bilety lotnicze wyceniamy indywidualnie.
3. Końcowa płatność do 16.11.2019

NUMER KONTA DO WPŁAT W ZŁOTÓWKACH
Mbank: 29 1140 2017 0000 4802 0529 1960

OPCJONALNE UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI
Ubezpieczenie rejsu od kosztów rezygnacji (na życzenie)708 PLN

Ubezpieczyć możemy również bilety lotnicze, cena ubezpieczenia to 3% wartości biletu.
Nurkowanie

Nurkowanie na środku Pacyfiku jest bardzo interesujące. Można tu spotkać wiele dużych ryb. Szczególnie godne polecenia są nurkowania na atolu Tuamotu. Kanał Tiputa to najlepsze miejsce na świecie do spotkań z rekinami. Generalnie podwodny świat nie jest tak kolorowy jak w innych tropikalnych rejonach, za to jest tu przez cały rok wspaniała widoczność. Należy zabrać ze sobą certyfikaty, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Większość baz nurkowych pozostaje pod francuskim kierownictwem. Temperatura wody wynosi od 25ºC do 29ºC. Pianka o grubości 3 do 5 mm powinna w zupełności wystarczyć. Naszym zdaniem: Jest to jedno z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania z dużymi rybami. Jeśli ktoś jednak oczekuje spektakularnych formacji koralowych i kolorowych raf powinien wybrać się w inne miejsce.Kraj i ludzie

Tahiti należy do Polinezji Francuskiej, terytorium zamorskiego Francji, leżącego w południowo- wschodniej części Pacyfiku i składającego się wielu rozrzuconych wysepek. Cała powierzchnia kraju wynosi 3521 km². Polinezja Francuska dzieli się na 5 archipelagów: Wyspy Towarzystwa składają się z Wysp Nadwietrznych i z Wysp Podwietrznych, wyspy Tuamotu, Gambier, Tubuai o Marquesas. Ludność to Polinezyjczycy, Chińczycy i Europejczycy. Główna wyspa to Tahiti, na której znajduje się stolica Papeete (ok. 23500 mieszkańców) Tahiti Wyspa jest wulkanicznego pochodzenia, górzysta. Największym szczytem jest wulkan Orohena (2241 m). Klimat jest ciepły i umiarkowany, z temperaturą między 16ºC a 32ºC. Obfite opady sprzyjają roślinności. Jest tu około 120000 mieszkańców, z których najliczniejszą grupę stanowią Polinezyjczycy. Językiem urzędowym jest francuski. Zajęcia szkolne odbywają się wyłącznie po francusku. Francuski zdobywca Louis Antoine de Bougainville przybył tu w 1768 roku I zagarnął to terytorium dla Francji. Tahiti stało się w 1842 protektoratem a w 1880 kolonią. Kto chciałby spełnić tu swoje marzenia o wspaniałym morzu i bajkowych plażach będzie odrobinę rozczarowany. Jest tu mało plaż a większość z nich jest z czarnego piasku, jedynie na zachodnim wybrzeżu odnaleźć można kilka białych plaż. Moorea Moorea należy do krajobrazowo najpiękniejszej wyspy tego rejonu z dużą ilością tras górskich i niebieskimi lagunami. Powierzchnia wyspy wynosi około 136 km² a liczba mieszkańców 9500. Zatoki Opunohu i Cook są to dwie najbardziej malownicze wyspy w południowej części Oceanu Indyjskiego Cel wielu wycieczek Belvedere oferuje wspaniały widok na obie zatoki. Na Moorea łatwo się dostać z Tahiti i są tu świetne miejsca nurkowe. Bora Bora Wulkan wyrastający nad najpiękniejszą lagunę świata. Nazwana przez kapitana Cooka Perłą Pacyfiku wyspa należała od zawsze do wysp marzeń. Była ona przez mieszkańców Tahiti w przeszłości nazywana Mai Te Pora, co oznacza tyle co „stworzona przez Bogów” nosi teraz nazwę Bora Bora. Znana jest z gigantycznych sylwetek dwóch wierzchołków Pahia i Otemanu. Trzeba na tej wyspie spędzić chociaż kilka dni. Nawet mimo tego, że nurkowanie tu nie jest tak dobre jak na Moorea i Rangiroa.Łodzie

Rejs nurkowy na do archipelagu Tuamotu to gwarancja spektakularnych nurkowań i spotkania z rekinami. Szczególnie polecamy rejs na łodzi Tahiti Aggressor, która wyznacza nowe standardy łodziom pływającym na terenie Polinezji Francuskiej.


Pogoda i klimat

W Polinezji Francuskiej panuje wilgotny i ciepły klimat tropikalny. Przez cały rok Pasaty schładzają rozgrzane powietrze. Temperatura przez cały rok utrzymuje się na poziomie 27ºC.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu oraz bilet powrotny.


Język

Językiem urzędowym jest francuski, jednak często można porozumieć się po angielsku.


Waluta

Obowiązującą walutą jest frank CFP. 100 XPF=2,99PLN. Warto mieć przy sobie gotówkę w dolarach amerykańskich bądź EURO. Przeważnie karty kredytowe są honorowane.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

Na dzień dzisiejszy nie ma opłat za wyjazd z kraju.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających ze Stanów Zjednoczonych lub z Europy nie ma wymagań dotyczących szczepień. Dla osób przylatujących z innych krajów, proponujemy potwierdzić powyższe informacje w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

110 lub 220V, konieczny międzynarodowy adapter

22 213 18 31
od 29447 PLN