Najlepsze nurkowania

MEKSYK 2019 - Nurkowanie na Riwierze Majów z Polakami

Meksyk | 05.11.2019 - 15.11.2019


7 WOLNYCH MIEJSC

Zapraszamy na wyprawę marzeń każdego nurka. W programie nurkowania w najlepszych cenotach Jukatanu oraz wokół Parku Morskiego wyspy Cozumel. Program został przygotowany w taki sposób aby znalazł się czas również na plażowanie na białych plażach Playa del Carmen oraz odwiedzenie słynnej świątyni Chitchen Itza i Tulum - Miasta Majów.


Opis

Meksyk - podziemny raj

Riwiera Majów - Cenoty - Cozumel
termin wyprawy 05.11 - 15.11.2019  (11 dni / 9 nocy)
 
rezerwacja telefoniczna
telefon 790 611 123
rezerwacja mail
MAŁA GRUPA: wolnych miejsc 7
 

Zapierające dech w piersiach wody Pacyfiku i jego rajskie plaże, wyspy i zatoki Morza Karaibskiego, a pod wodą nurkowania, którymi zachwycać się będzie każdy nurek, niezależnie od doświadczenia. Znajdziemy tu relaksujące nurkowania na łagodnie opadających rafach czy światowej sławy nurkowania jaskiniowe.

Playa del Carmen

Idealna miejscówka dla rozpoczęcia eksploracji wybrzeża Riwiery Majów. Jest to niewielkie, niegdyś rybackie miasteczko, które ewoluowało by obecnie być jednym z najbardziej uroczych turystycznych kurortów Jukatanu. To co wyróżnia Playa to fakt, że nadal zachowało swój niewielki rozmiar, niską zabudowę, piękne plaże i lokalny charakter. Spotkasz tu wielu Argentyńczyków, Amerykanów , Włochów oraz wiele innych nacji europejskich odwiedzając liczne kawiarenki, restauracje, knajpki mieszczących się wzdłuż Quinta Avenida (5. Alei) - chyba najbardziej popularnej lokalizacji w Playa.

  

 
 

MORZE KARAIBSKIE

Rafy na Morzu Karaibskim mogą pochwalić się wspaniałą różnorodnością flory i fauny, występuje tu całe bogactwo korali i ryb Karaibów. Na rafach Playa del Carmen wykonamy pierwsze dwa nurkowania w naszym programie aby odrobinę się rozpływać przed ekscytującymi nurkowaniami w cenotach i wokół wyspy Cozumel.

Barracuda- głębokość 14 m Prądy słabe do silnych. Imponująca rafa z licznymi nawisami, dziurami i półkami- wspaniałe miejsce do wypoczynku dla muren, homarów, często spotkać można barakudy polujące u szczytu rafy. Należy także wypatrywać skorpen i i ogończy

Moc Che- głębokość 12 metrów Nurkowanie odpowiednie dla każdego nurka, łagodne prądy, różnorodność ryb i innych stworzeń- m.in. mureny, angelfish, kraby, parrotfish. Spotkać można często żółwie pływające wokół góry rafy.

Mama Viña Wreck- głębokość 28 m Prądy średnie do silnych Zatopiono umyślnie dla nurków Mama Vina to pasażerski prom długi na ok. 30 m. Wspaniała zabawa dla bardziej doświadczonych nurków, ze względu na silny prąd. Mimo że wraku nie można spenetrować, jest tu jednak dużo pomieszczeń przez które można przepłynąć. Znajduje się tu wiele małych ryb jak również olbrzymich barakud.

Więcej miejsc nurkowych w Morzu Karaibskim tutaj

  

COZUMEL

Wyspa nazywana przez mieszkańców Ah-Cuzamil-Peten (Ziemia Jaskółek) stała się jedną z ulubionych miejscówek nurkowych w tym rejonie, od kiedy dokument Jacques Yvs Custoe z 1961 r. opiewał bogactwo i różnorodność życia morskiego tutejszych wód. Wokół wyspy znajduje się ponad 30 zjawiskowych miejsc nurkowych, czekających na eksplorację. Większość z nich położona jest zachodniej oraz południowej stronie wyspy. Tam też ustanowiono Narodowy Park Morski Wyspy Cozumel.

  
El Paseo Del Cedral Reef Maksymalna głębokość 18 metrów Wspaniała rafa z niezwykłymi koralami miękkimi. Podczas nurkowania podziwiać można French grunts, porkfish, cottonwick i snappers.
 
Palancar Reef Wspaniale zbudowana rafa sięga od głębokości 9 metrów aż do 40 metrów. Pomiędzy świetnie zachowanymi koralami znajdują się piaszczyste pasaże i jaskinie. Powrót do hotelu ok. godziny 17.
 
Punta Sur Miejsce to zlokalizowane jest na południowym krańcu Cozumel i jest głębsze od większości tamtejszych miejsc nurkowych. Wzdłuż rafy ciągnie się system jaskiń i tuneli. Najbardziej znany z nich to Devil’s Throat, który jest dosyć popularnym ale i niebezpiecznym miejscem nurkowym. Spotkamy tu rekiny, ostroboki oraz orlenie. Możliwa głębokość nurkowań waha się od 9m do 40m, lecz najciekawsze widoki znajdują się na głębokości 24 m.
 
Santa Rosa Reef Na wybrzeżu Playa Sol oraz Playa San Francisco, na głębokości od 18m do 40m znajduje się bardzo ciekawe miejsce nurkowe. Znajdują się tu wysokie kolumny koralowców z wertykalnymi ścianami poprzecinanymi kanałami. Jest to wymarzone miejsce dla pasjonatów podwodnej fotorgafii ze względu na zróżnicowane ukształtowanie rafy. Spotkać tu można gromady strzępielowatych, które można karmić z ręki. Santa Rosa Reef znana jest z silnych prądów dlatego nurkowanie w dryfie jest normą.
 
    
  

CENOTY

Jukatan słynie przede wszystkim z cenot - woda deszczowa przez tysiąclecia przesączała się tu przez wapienie, tworząc podwodne rzeki, a cenoty to miejsca, w których skały zapadły się, tworząc studnie krasowe i otwierając dostęp do wielokilometrowego systemu jaskiń i otworów.
Cenote Dos Ojos - Najsłynniejsza chyba cenota Meksyku, którą tworzą dwie studnie położone bardzo blisko siebie, przypominające parę oczu, stad też nazwa „dos ojos”. Znajdziemy tu wiele jaskiń, komnat i korytarzy, które oferują różne stopnie trudności, natomiast wszystkie uraczą nas niezapomnianym widokiem efektów świetlnych, kolorowych komór udekorowanych stalaktytami, a to wszystko podziwiać będziemy w doskonałej widoczności sięgającej 90 metrów!
 
Cenota Angelita - Nurkowanie w Angelicie przeznaczone jest dla bardziej doświadczonych nurków ze względu na głębokość – najczęściej nurkuje się tu do 40m. Na głębokości 30m znajduje się mistycznie wyglądająca warstwa siarkowodoru, wyglądająca jak ogromna chmura z wystającymi pniami i gałęziami. Poniżej znajduje się już woda słona. Sceneria tej cenoty pozostawia niezapomniane wrażenie.
 
Więcej miejsc nurkowych na Jukatanie tutaj.
 
    
    
 

PROGRAM PODRÓŻY

* Zastrzegamy możliwość wprowadzania poprawek do programu i kolejności miejsc, w których zanurkujemy, w celu poprawienia komfortu podróży lub dopasowania go do zarezerwowanych przelotów.
 

 

Data Dzień Co robimy?
05.11.2019 1

Na dwie godziny przed planowanym wylotem spotykamy się na lotnisku Okęcie w Warszawie. Wasz opiekun podróży poinformuje Was o procedurach przy odprawie oraz dopilnuje aby cała grupa bezproblemowo zdała bagaże. Wylot: ....

Lądowanie w Cancun. Nasz transport z Cancun do Playa del Carmen już na nas czeka. Przejazd będzie trwał około 45 minut. Check in w hotelu The Bric. Czas wolny.

06.11.2019 2

Tego dnia nie planowaliśmy żadnych nurkowań abyście mogli wypocząć po długim locie. Nic nie stoi na przeszkodzie abyście zagospodarowali ten czas samodzielnie odwiedzili piękną plażę w Playa del Carmen lub odwiedzili miasteczko. Z pewnością odnajdziecie uroczą knajpkę w której będziecie mogli spróbować lokalnych specjałów.

07.11.2019 3

Rafy Playa del Carmen - tego dnia rozpływamy się na lokalnych rafach. Będzie okazja aby okiełznać swój sprzęt, wytrymować go oraz pomachać płetwami na rozruch na uroczych karaibskich rafkach przy Playa del Carmen. Wykonamy 2 nurkowania.

08.11.2019 4

Jukatan słynie przede wszystkim z cenot - woda deszczowa przez tysiąclecia przesączała się tu przez wapienie, tworząc podwodne rzeki, a cenoty to miejsca, w których skały zapadły się, tworząc studnie krasowe i otwierając dostęp do wielokilometrowego systemu jaskiń i otworów. Tego dnia wykonamy 2 nurkowania w Cenotach.

Wieczorem wyjście na deptak w Playa del Carmen gdzie rozkręcimy imprezę na całego!

09.11.2019 5

To będzie już trzeci dzień nurkowy i druga wyprawa do meksykańskiej dżungli na nurkowania w cenotach. Wykonamy 2 nurkowania w cenotach.

Sobotni wieczór - czy można go lepiej spędzić niż na imprezie tanecznej w klubie?

10.11.2019 6

Dzień wolny

11.11.2019 7 Cozumel - niewielka wyspa położona zaraz obok Playa del Carmen, rewelacyjne miejsce do nurkowania w morzu, słynne od kiedy Jacques Cousteau w 1961 r. ogłosił je jednym z ukrytych klejnotów świata. Palancar Reef to jedno z najpopularniejszych miejsc na Cozumel. Ta długa na blisko 5 km rafa ma do zaoferowania wiele zróżnicowanych nurkowisk, gdzie możemy liczyć na spotkanie z murenami, płaszczkami, żółwiami czy lucjanami. Mogą pojawić się prądy! Wykonamy 2 nurkowania.
12.11.2019 8

Ostatni piąty dzień nurkowy zaplanowaliśmy w cenotach! Wykonamy 2 nurkowania.

13.11.2019 9
 
Dzień wolny. Tego dnia będzie możliwość zorganizowania wycieczki na zwiedzanie piramid w Tulum / Chitchen Itza (dodatkowe wycieczki na życzenie)
 
Chichen Itza - Słynna strefa archeologiczna Chichen Itza – jeden z 7 cudów świata, gdzie podziwiać można sztukę Majów oraz Tolteków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). Zbiorniki te – cenoty były miejscem składania ofiar -  Majowie wrzucali tu rytualnie łamane przedmioty. Przy okazji warto zanurzyć się w jednej z piękniejszych cenot na półwyspie Jukatan – IK’KIL.
 
Tulum - Miasto Majów odkryte jako pierwsze przez konkwistadorów w wieku XVI. Miasteczko jest położone w wyjątkowy sposób - na klifie - i otoczone murem. Znane szczególnie z tajemniczych świątyń, miasteczko nasyci zmysły przepięknymi widokami turkusowych wód Morza Karaibskiego. Warto także odwiedzić strefę archeologiczną COBA, starożytnego miasta Majów, gdzie można wejść na najstarszą piramidę wybudowaną przez Majów w Meksyku.
 
14.11.2019 10 Ostatnie chwile w Playa del Carmen. Pożegnanie z Riwierą Maya. Przejazd na lotnisko i wylot z kierunku Europy.
15.11.2019 11 Lądowanie w Warszawie.
 
Ważne: Kolejność atrakcji może ulec zmianie ze względu na zastane warunki pogodowe i sytuację zastaną w miejscach nurkowych.
 

NASZ HOTEL - The Bric

Ten butikowy hotel jest położony tuż obok ulicy Avenida 5 i 28th Street w mieście Playa del Carmen kilka kroków od słynnego na całym świecie Mamitas Beach Club , zaledwie 45 minut jazdy samochodem od międzynarodowego lotniska w Cancún. Posiada odkryty basen, bezpłatne WiFi, usługi konsjerża oraz opiekę wielojęzycznego personelu.
Jest to bardzo zielony obiekt z pięknym gęstym ogrodem tropikalnym skrywającym wszelkie wygody dla gości: basen, leżaki oraz liczne zaułki zapewniające wiele prywatności. 
 
 
Hotel prowadzić również SPA, w którym można wspaniale zrelaksować się po wyczerpujących nurkowaniach. W ofercie znajdziecie szereg zabiegów na ciało w tym masaże oraz zabiegi pielęgnacyjne rodem z wykorzystaniem kosmetyków wg lokalnych receptur.
 
Goście mają do dyspozycji klimatyzowane pokoje wyposażone w telewizor z płaskim ekranem i dostępem do kanałów kablowych, stację dokującą do iPoda oraz minibar z bezpłatnymi napojami bezalkoholowymi, który jest uzupełniany w momencie zameldowania. Na życzenie dostępne są także odtwarzacze DVD. Hotel Bric zapewnia ponadto pościel o gęstości tkaniny 400 gr/m², szlafrok z egipskiej bawełny, zestaw ekologicznych kosmetyków i ręczniki kąpielowe. Pokoje wyposażone są ponadto w hamaki z widokiem na basen.
 
 
 
Codziennie w hotelu serwowane jest śniadanie amerykańskie, którym można się delektować w restauracji na miejscu lub też we własnym pokoju. Goście otrzymują również wodę butelkowaną. W momencie zameldowania oferowany jest bezpłatny napój ziołowy, a w godzinach popołudniowych dostępna jest kawa i herbata. 7Plaże Morza Karaibskiego oddalone są od obiektu o 2 przecznice. Z autentycznych opinii naszych Gości wynika, że to ich ulubiona część miasta Playa del Carmen.
 
   
 
 

Naszym zdaniem

7 WOLNYCH MIEJSC

Zapraszamy na wyprawę marzeń każdego nurka. W programie nurkowania w najlepszych cenotach Jukatanu oraz wokół Parku Morskiego wyspy Cozumel. Program został przygotowany w taki sposób aby znalazł się czas również na plażowanie na białych plażach Playa del Carmen oraz odwiedzenie słynnej świątyni Chitchen Itza i Tulum - Miasta Majów.


 
Cena od: 7115 PLN

(9 nocy, śniadania, 10 nurkowań (6 x cenoty, 2 x Coxumel, 2 x Playa), transfery, ubezpieczenie, TFG)TERMIN WYPRAWY: 05 - 15.11.2019 (+/- 2dni)

Termin wyprawy może ulec przesunięciu o 1-2 dni ponieważ będziemy starać się dopasować do jak najkorzystniejszych cenowo połączeń.

Koszt uczestnictwa:
Osoba nurkująca (pokój dwuosobowy)7115 PLN
Szacunkowy koszt biletu lotniczego4000 PLN

Cena zawiera: 9 noclegów w pokoju dwuosobowym, śniadania, transfery lotniskowe (Cancun - Playa del Carmen - Cancun), pakiet 5 dni nurkowych (1 dzień: 2 nurkowania na rafach Playa del Carmen, 3 dni: 6 nurkowań w cenotach /opłaty wstępu do cenot, wypożyczenie latarek nurkowych, przewodnik cavernowy, kanapki i napoje; 1 dzień: 2 nurkowania na Cozumel: transfery, prom, lunch w formie bufetu opłata parkowa; butle 12l powietrze / nitrox, , ), transport do miejsc nurkowych oraz do bazy nurkowej, ubezpieczenie podróżne z ochroną nurkową AXA Travel KL 30 000euro/NNW 4000euro, Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, opieka polskiego instruktora nurkowania (przy grupie co najmniej 8 uczestników)

Cena nie zawiera: bilet lotniczy (wyceniamy go w momencie rezerwacji, szacunkowy koszt ok. 4000zł), - dopłata do nurkowania w cenotach PIT, Angelita, Hells Bells 50 USD/dzień, - opłaty za wstęp z aparatem / kamerą do cenot, opcjonalnych wycieczek do Tulum / Coba / Chitchen Itza, wyżywienia innego niż wymienione

Warunki rezerwacji:

Prosimy o wysłanie do nas zgłoszenia na biuro@nurkowania.pl lub telefonicznie pod nr 790 611 123. W odpowiedzi otrzymasz od nas umowę zgłoszenie. Następnym krokiem jest wpłacenie wymaganych rat aby blokada miejsca była zagwarantowana.

1. I rata w momencie rezerwacji / Blokada miejsca 2100 PLN
2. II rata - 100% ceny biletu w momencie zebrania się grupy 8 osób
3. III rata końcowa do 30.09.2019

Bilety lotnicze wyceniamy w momencie rezerwacji. Możesz je wykupić u nas lub samodzielnie jednak zawsze potwierdź z nami godziny lotów przed wykupem aby były zgodne z grafikiem transferów grupy.

NUMER KONTA DO WPŁAT W ZŁOTÓWKACH
Mbank: 29 1140 2017 0000 4802 0529 1960

UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI

Zachęcamy do wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży. W sytuacji gdy spotyka Cię nieprzewidziane zdarzenie (np. choroba), które zmusza do rezygnacji z upragnionych wakacji taka polisa umożliwia odzyskanie do 100% poniesionych kosztów. Składka jest jednorazowa i płatna w momencie rezerwacji wycieczki.
Składka standardowa 3% (program bez przelotu)213 PLN
Nurkowanie

Nieustannie rosnąca popularność Meksyku związana jest z głównie z faktem, że w Meksyku znajdziemy wszystko to, czego można potrzebować do realizacji wymarzonych wakacji, nie tylko nurkowych. Zapierające dech w piersiach wody Pacyfiku i jego rajskie plaże, wyspy i zatoki Morza Karaibskiego, a pod wodą nurkowania, którymi zachwycać się będzie każdy nurek, niezależnie od doświadczenia. Znajdziemy tu relaksujące nurkowania na łagodnie opadających rafach, światowej sławy nurkowania jaskiniowe czy popularne wyprawy na oglądanie rekinów wielorybich.

 

 

Polecane miejsca nurkowe:

 

Morze Karaibskie

Myśląc o Meksyku, z pewnością myśleć powinniśmy o idyllicznych plażach, naturalnych rafach i krystalicznie czystej wodzie. Większość miejsc nurkowych znajduje się na Wybrzeżu Morza Karaibskiego, na półwyspie Jukatan, pomiędzy Cancun i Tulum, a do najlepszych na wybrzeżu zaliczyć można wyspę Cozumel i okolice miasteczek Playa del Carmen, Tulum, Cancun, Puerto Morelos oraz Akumal. Rafy na Morzu Karaibskim mogą pochwalić się wspaniałą różnorodnością flory i fauny, występuje tu całe bogactwo korali i ryb Karaibów, a przy odrobinie szczęścia między połową czerwca a wrześniem można spotkać rekiny wielorybie.

 

Jukatan

Słynie przede wszystkim z cenot - woda deszczowa przez tysiąclecia przesączała się tu przez wapienie, tworząc podwodne rzeki, a cenoty to miejsca, w których skały zapadły się, tworząc studnie krasowe i otwierając dostęp do wielokilometrowego systemu jaskiń i otworów.

Cenote Dos Ojos - Najsłynniejsza chyba cenota Meksyku, którą tworzą dwie studnie położone bardzo blisko siebie, przypominające parę oczu, stad też nazwa „dos ojos”. Znajdziemy tu wiele jaskiń, komnat i korytarzy, które oferują różne stopnie trudności, natomiast wszystkie uraczą nas niezapomnianym widokiem efektów świetlnych, kolorowych komór udekorowanych stalaktytami, a to wszystko podziwiać będziemy w doskonałej widoczności sięgającej 90 metrów!

Cenota Angelita - Nurkowanie w Angelicie przeznaczone jest dla bardziej doświadczonych nurków ze względu na głębokość – najczęściej nurkuje się tu do 40m. Na głębokości 30m znajduje się mistycznie wyglądająca warstwa siarkowodoru, wyglądająca jak ogromna chmura z wystającymi pniami i gałęziami. Poniżej znajduje się już woda słona. Sceneria tej cenoty pozostawia niezapomniane wrażenie.

 

Cancun

Manchones Reef - To niezwykłe miejsce położone u brzegu wyspy Isla Mujeres w Cancun. Bardzo popularne, płytko położone nurkowisko (ok. 9-10 metrów), słynie z ponad 60 zatopionych rzeźb tworzących sztuczną rafę. W podwodnym muzeum zobaczyć można między innymi naturalnej wielkości figury ludzi, rzeźbę Człowieka-w-Ogniu (Man on Fire) na którym rośnie koralowiec wyglądający jak płomienie, a także ważącą 8 ton replikę Volkswagena garbusa. Instalacje stały się domem dla homarów, muren i barakud.

 

Wyspa Cozumel

Położona zaraz obok Playa del Carmen, rewelacyjne miejsce do nurkowania w morzu, słynne od kiedy Jacques Cousteau w 1961 r. ogłosił je jednym z ukrytych klejnotów świata. Palancar Reef to jedno z najpopularniejszych miejsc na Cozumel. Ta długa na blisko 5 km rafa ma do zaoferowania wiele zróżnicowanych nurkowisk, gdzie możemy liczyć na spotkanie z murenami, płaszczkami, żółwiami czy lucjanami.

 

Pacyficzne Wybrzeże Meksyku

Morze Corteza

Jacques Cousteau nazwał Morze Corteza akwarium świata i całkiem słusznie – wielka różnorodność morskiego życia przyciąga tu badaczy oraz wszystkich tych, którzy zwyczajnie pragną podziwiać podwodne stworzenia. Południe Zatoki Kalifornijskiej oferuje wiele miejsc nurkowych znanych szczególnie ze stad uchatek i fok. Miejsca te szczycą się także różnorodnością gatunków ryb i spotkaniami z wielkimi rybami.

 

Wyspy Socorro

To najlepsze nurkowania z wielkimi rybami w całym Meksyku. Trudy 28- godzinnej podróży zostaną nam wynagrodzone przez możliwość podziwiania wielu gatunków rekinów, jak również wielkich ławic rekinów młotów i wielkich pacyficznych mant z gatunku Mantas birostris - znanymi pod nazwą Manta rays, które nurkowie czesto mylą z mniejszym i pospolitym gatunkiem Mobula. Gigantyczne manty, które można spotkać w Socorro są największym z gatunków mantowatych, oraz najbardziej majestatycznym stworzeniem w tej części podmorskiego świata. Na Socorro, te olbrzymy są bardzo ciekawe interakcji z nurkami i podpływają bardzo blisko, często pływając wraz z nurkami płetwa w płetwę. Co jeszcze bardziej niezwykłe to fakt,  że miejscowa populacja delfinów butlonosych nauczyła się naśladować zachowanie mant. Jest więc bardzo prawdopodobne, że delfiny również będą poruszać się w pobliżu nurków.

Wyspa Socorro jest również bardzo dobrym miejscem do obserwacji rekinów z wielu gatunków: zarówno rekinów młotów jak i żarłacza białego i szarego. Rekiny wielorybie można zwykle spotkać na początku i w drugiej części sezonu. Licząca ponad 1200 osobników populacja humbaków przepływa w okolicach wyspy co roku w styczniu, więc zawsze o tej porze jest duża szansa by je spotkać. Ławice rekinów młotów można spotkać niemal w każdej chwili, ale najlepszą porą by zobaczyć je z bliska jest przełom kwietnia i czerwca.

 

Guadelupa

W okolicy Guadelupy gromadzi się ławica około 50 żarłaczy białych. Niemal zawsze nieopodal łódki pływa jakiś żarłacz biały, a często nawet więcej niż jeden. Widoczność jest zazwyczaj bardzo dobra. Do obserwowania rekinów w wodzie posłużą klatki. Przestronne klatki oferują miejsce dla 3 osób i są odpowiednie dla fotografów. Do nurkowania w klatkach niepotrzebna jest żadna dodatkowa licencja. Pod łodzią znajduje się kamera, dzięki temu można przez cały czas obserwować wszystko co dzieje się w wodzie na dużej plazmie w pokoju wypoczynkowym. Oglądaniu towarzyszy informacja o tym, co akurat dzieje się pod wodą. Na łodzi przebywają stale trzej naukowcy, którzy badają zachowania żarłaczy białych. Goście mają możliwość wspierania naukowców w ich badaniach, np. pomagając oznaczać żarłacze, dzięki czemu wyprawa staje się wyjątkowo interesującą.

 

Najlepszy czas na wyjazd na Socorro to okres pomiędzy listopadem a majem, kiedy morze jest spokojniejsze. Rekiny wielorybie można oglądać w dwóch pierwszych miesiącach sezonu. Miesiące zimowe zaś to dobry czas do oglądania ogromnych ławic (ponad tysiąc sztuk!) humbaków, które przypływają w te rejony. Manty oglądać można praktycznie przez cały rok.

Sezon nurkowy na Guadalupe trwa od sierpnia do października.

Rejsy nurkowe po Morzu Corteza organizowane są w miesiącach od sierpnia do listopada, jest to jednocześnie najcieplejszy okres. Wrzesień i październik to doskonałe miesiące na wyprawy na rekiny młoty.

W rejony Morza Karaibskiego wybrać się można przez cały rok. Najlepsze efekty świetlne w cenotach na Jukatanie będziemy mieć w miesiącach od maja do września.

Za okres szczytowy dla nurków uważa się miesiące od grudnia do marca.

 

Porady: Temperatura wody w Morzu Corteza waha się pomiędzy 19°C, w styczniu a 28°C w październiku. Na wyspie Socorro temperatura waha się w granicach 22°C i 28°C. Z powodu dosyć chłodnej wody przydatna będzie pianka o grubości 7 mm i kaptur. Temperatury Morza Karaibskiego wahają się pomiędzy 25°C a 29°C, w tych rejonach pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca. Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook, świadectwo zdrowia i adapter INT. Warto zabrać ze sobą również bojki oraz latarki.

 

Komora dekompresyjna znajduje się na Cozumelu i w Cancun. Na wyspie Socorro nie ma komory dekompresyjnej. Najbliższa znajduje się na lądzie w Cabo San Lucas. Club Cantamar w La Paz ma swoją własną komorę. 

 

Według nas Meksyk to doskonałe, różnorodne miejsca nurkowe, które zadowolą nawet najbardziej wymagającego nurka, oraz niezliczona ilość miejsc wartych zwiedzenia na lądzie.Kraj i ludzie

Meksyk to kraj niezwykle różnorodny, zarówno pod względem ukształtowania terenu, pogody, roślinności, ale także i pod względem kulturowym.

 

Półwysep Jukatan otoczony jest od wschodu morzem Karaibskim, a od północy i zachodu Zatoką Meksykańską. Plaże na Jukatanie są długie, białe i piaszczyste, charakterystyczne dla rejonu Karaibów. Meksykańskie stany Yukatan i Quintana Roo, zajmujące obszar półwyspu to kolebka cywilizacji Majów.

Baja California to wąski półwysep położony w Zachodnim Meksyku otoczony Oceanem Spokojnym od zachodu i Morzem Corteza od wschodu. Tu znajdziecie piękne krajobrazy i fenomenalne życie podwodne i nurkowania. Wyspa Socorro jest jedną z wysp archipelagu Revillagigedo – grupy wysp pochodzenia wulkanicznego i skalistych szczytów, znajdującego się około 300 mil na południowy zachód od Cabo San Lucas. Można się tu dostać jedynie z Baja California w czasie rejsu trwającego 22 godziny.

Większość ludności Meksyku stanowią Metysi – potomkowie konkwistadorów i Indian, dużą część populacji stanowią Indianie, a pozostałą – więcej niż 50 grup rdzennej ludności, z których część wciąż żyje w tradycyjny sposób, np. uprawiając niewielkie poletka, sprzedając ryby, naszyjniki z muszli lub plotąc ozdobne kosze i hamaki oraz wyznając tradycyjną religię i odprawiając obrzędy  z użyciem pejotlu – halucynogennego kaktusa.Łodzie

Dostępne są rejsy na Socorro (na które można dostać się tylko na pokładzie łodzi) oraz po Morzu Corteza.

Wyspa Socorro– łódki pływają tu od listopada do początku czerwca z portu Cabo San Lucas. Rejsy trwają zazwyczaj 8 i 12 nocy. Wyspa Guadalupe – rejsy, podczas których ogląda się żarłacze białe, odbywają się od sierpnia do końca października. Zaczynają się i kończą w San Diego w USA.Programy

Poza nurkowaniem, w Meksyku jest mnóstwo innych atrakcji – wylegiwanie się na białej plaży i pływanie w turkusowych wodach, a także kilka wyjątkowych miejsc. Osoby zainteresowane miejscami historycznymi z pewnością powinny wybrać się do Chichen Itza, Coba i Tulum, i również do piramid Teotihuacan niedaleko stolicy kraju.

 

Chichen Itza

Słynna strefa archeologiczna Chichen Itza – jeden z 7 cudów świata, gdzie podziwiać można sztukę Majów oraz Tolteków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). Zbiorniki te – cenoty były miejscem składania ofiar -  Majowie wrzucali tu rytualnie łamane przedmioty. Przy okazji warto zanurzyć się w jednej z piękniejszych cenot na półwyspie Jukatan – IK’KIL.

 

Tulum

Miasto Majów odkryte jako pierwsze przez konkwistadorów w wieku XVI. Miasteczko jest położone w wyjątkowy sposób - na klifie - i otoczone murem. Znane szczególnie z tajemniczych świątyń, miasteczko nasyci zmysły przepięknymi widokami turkusowych wód Morza Karaibskiego. Warto także odwiedzić strefę archeologiczną COBA, starożytnego miasta Majów, gdzie można wejść na najstarszą piramidę wybudowaną przez Majów w Meksyku.

 

X-Caret

Imponujący park ekologiczno-archeologiczny położony nad brzegiem morza. Oferuje rozmaite aktywności, podczas których zabawa miesza się z poznawaniem różnorodności kulturalnej i przyrodniczej Meksyku - oglądać tu można namorzyny, poznawać piękno dżungli, podglądać ptaki i płaszczki pływające w wodzie, a także zapoznać się z tradycyjnymi obrzędami Majów, jak również odbyć lekcje nurkowania i snurkowania po powierzchni.

Pogoda i klimat

Baja California ma klimat pustynny z niewielką ilością deszczu. Temperatury wahają się od 20°C w styczniu do 35°C we wrześniu. Na wyspach Socorro panuje klimat tropikalny, również z niewielką ilością opadów. Temperatura na wyspach Socorro to 24°C w styczniu aż do 35°C w sierpniu. Klimat Jukatanu jest gorący i wilgotny, temperatury wahają się między 25°C a 35°C w ciągu roku. W okresie od połowy sierpnia do końca października mogą występować huragany.


Wjazd

Wymaganym dokumentem przy wjeździe do Meksyku (wyspy Socorro) jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Przy przejściach lądowych pobierana jest opłata graniczna w wysokosci 30 USD.


Język

Językiem narodowym jest hiszpański. W hotelach, bazach nurkowych oraz na pokładach łodzi safaryjnych można porozumiewać się również językiem angielskim.


Waluta

Walutą oficjalną jest peso meksykańskie.1 MXN = 0,30 PLN. W wielu miejscach akceptowane są karty kredytowe. Polecamy wzięcie ze sobą dolarów amerykańskich w gotówce oraz czekach podróżnych.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od utraty lub uszkodzenia bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży, łącznie z awaryjnym lotem do domu. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia obejmujące wypadek nurkowy (np. DAN).


Wyjzad

Istnieje opłata przy przekraczaniu granicy w wysokości ok 30 USD (zarówno przy wjeździe jak i wyjeździe). Opłata nie jest pobierana na lotniskach dlatego że jest ukryta w cenie przelotu.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Jeśli planujecie przedłużyć swój pobyt w Meksyku zalecamy przeprowadzenie profilaktyki antymalarycznej. Zaleca się również szczepienia przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego na czas podróży.


Prąd

110V. Wymagany jest adapter do amerykańskiego typu kontaktu.

22 213 18 31
od 7115 PLN