Najlepsze nurkowania

MALEDIWY - rejs nurkowy 01/2017

Malediwy | 21.01.2017 - 30.01.2017


Łódź należy do jednych ze skromniejszych w naszej ofercie, ale jest to sprawdzony statek z dobrą załogą, zarządzaną przez europejczyków i do tego oferujący Nitrox.  Jeśli szukasz kameralnej łodzi z dobrym stosunkiem ceny do jakości to jest to bardzo dobry wybór.


Opis

MALEDIWY

termin: 21.01 - 30.01.2016

liczba wolnych miejsc: 5

trasa: MIX ATOLI

 

Zapraszamy na wyprawę na Malediwy na samym początku wysokiego sezonu! Dołączając do naszej wyprawy masz okazję by zanurkować na Malediwach, w miejscach uznawanych za jedne z najlepszych na świecie. Turkusowe archipelagi skrywają tu urocze ogrody koralowe oraz strome ściany odwiedzane przez niesamowite ilości różnych gatunków ryb tropikalnych, żółwi. To także nurkowanie w kanałach, u których wejścia spotkamy się z największymi okazami rekinów. To także nurkowanie z mantami oraz niesamowicie ekscytujące nurkowania nocne z rajami i rekinami.  

 

Nurkowanie

Codziennie przewidziane są dwa do trzech nurkowań. Wszystkie odbywają się z dodatkowej łódki (przewożącej sprzęt nurkowy, butle, 2 kompresory, apteczkę i tlen). Dhoni towarzyszy nurkom podczas nurkowania i odbiera ich na powierzchni. Nurkowania zwykle odbywają się zgodnie z prądem. Dostępne są 12-litrowe butle stalowe z zaworami typu DIN. Adaptery INT nie są w tej chwili dostępne. W cenie 80 EUR/ tydzień dostępny jest nitroks 32%. Pomiędzy nurkowaniami łódka wraca na Kefi, która kotwiczy niedaleko miejsc nurkowych.

 

Miejsca nurkowe

Łódź wypływa z Hulhule albo na południowy Atol Male, Felidhu Atol, Wattaru, Mulukku albo na Południowy Atol Ari, Północy Ari, Rasdhu, Północny Atol Male. Inne trasy możliwe są na żądanie. Miejsca nurkowe są bardzo zróżnicowane. Są tu płytkie ogrody koralowe, strome klify i ekscytujące nurkowania w prądzie w przesmyku atolu. Jest tu po prostu wszystko. Różnorodność gatunków ryb jest imponująca, a na wielu dziewiczych rafach Felidhu,Vattaru można spotkać rekiny rafowe, żółwie, manty i orlenie, co gwarantuje fantastyczne nurkowania.

 

Statek

Przez tydzień naszym pływającym domem będzie liveaboard KEFI. Kefi została kompletnie odnowiona w 2010 roku i co sezon regularnie jest serwisowana w suchym doku. Jest to drewniana łódź o długości 25 metrów, posiadająca 5 kabin dwuosobowych, każda z własnym prysznicem, toaletą, wentylatorem i alarmem przeciwpożarowym.

 
Cztery kabiny dwuosobowe posiadają 1 podwójne szerokie na 1,2 m i 1 piętrowe łóżko, w kabinie na dziobie znajduje się łóżko podwójne o szerokości 1,5 m. Każdy gość dostaje do swojej dyspozycji 2 ręczniki, które wymieniane są 2 razy w tygodniu. W każdej kabinie są 2 gniazdka 220V. Na pokładzie znajduje się przytulny salon ze sprzętem muzycznym, telewizorem i wideo. Do dyspozycji jest także duży pokład słoneczny z leżakami. Dla gości pragnących spędzać noc pod gołym niebem przygotowano materace na pokładzie. W takim wypadku przyda się również cienki śpiwór. Standardy bezpieczeństwa i wyposażenie elektroniczne zgodne są z najnowszymi standardami technicznymi. W czasie tygodniowego rejsu organizowane jest 1 barbecue na bezludnej wyspie. Wystarczy również poprosić załogę, a zatrzymają się przy bardziej turystycznej wyspie, jeżeli np. potrzeba zrobić dodatkowe zakupy.

 

Plan podróży

21.01.2017 | sobota

Wylot z Polski lub Niemiec (dopasowujemy przeloty do Ciebie!)
 
22.01.2017 | niedziela

Lądowanie w Male, odbiór z lotniska w Male i transfer dhoni na łódź Kefi, powitanie na statku, zaokrętowanie, czas na relaks po podróży
 
23.01.2017 | poniedziałek   -     28.01.2017 | sobota

W tych dniach będziemy wykonywali od 2 do 3 nurkowań dziennie, w planach mamy również wykonanie 1 nurkowania nocnego w tygodniu. Pomiędzy nurkowaniami serwowane są posiłki (śniadanie, obiad i kolacja) oraz organizowane będą wycieczki na bezludne wysepki, barbeque oraz na snorkeling. Ostatniego wieczoru możliwość wycieczki do Male.
Program nurkowań i wycieczek jest na bieżąco ustalany z jednodniowym wyprzedzeniem w odniesieniu do pogody oraz zastanych warunków pod wodą (prądy, widoczność, falowanie itp.)
 
29.01.2017 | niedziela

Po śniadaniu transfer z łodzi Kefi na lotnisko w Male, wylot z Male (możliwość przesunięcia powrotu na późniejszy termin, co jest dobrym pomysłem aby wykonać maksymalną liczbę zaplanowanych nurkowań!)
 
30.01.2016 | poniedziałek

Lądowanie w Polsce lub Niemczech
 
 
 

Rezerwacja

Jeśli zainteresowaliśmy Cię i chciałbyś do nas dołączyć to czekamy na Twoje zgłoszenie. Skontaktujesz się z nami pod telefonem +48 790 611 123 lub mailowo biuro@nurkowania.pl lub wystarczy zarezerwować tę wycieczkę na tej stronie klikając czerwony przycisk "Rezerwacja". To takie proste :)
 

Płatności

W momencie rezerwacji otrzymasz od nas umowę oraz zaproponujemy Ci przelot dopasowanych do Twoich potrzeb. Przelot możesz również zakupić sam, pamiętaj jedynie, że rej odbywa się w datach 22 - 29 stycznia i nie ma możliwości przesunięcia go, ewentualnie możemy zarezerwować Ci dodatkowe noclegi lub inny rejs odpowiadający Twojemu przelotowi.
 
Poprosimy Cię również o wpłatę pierwszej raty za rejs. Resztę płatności należy uregulować najpóźniej do . Jeśli chcesz możesz od razu uregulować pełną kwotę za rejs.
  
I rata:   1600zł
II rata:   termin płatności końcowej 21.12.2016
 

Ubezpieczenie  

Każdy uczestnik podróży z Biurem Podróży Najlepsze Nurkowania jest obowiązkowo ubezpieczany od kosztów leczenia i nieszczęśliwych wypadków w podróży. Proponujemy kilka wariantów ubezpieczeń w zależności od tego jak często podróżujesz w ciągu roku i czy uprawiasz sporty. Wybór należy wyłącznie do Ciebie. Tutaj znajdziesz nasze propozycje.
 

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji

Warto pomyśleć również o ubezpieczeniu Twojej podróży od kosztów rezygnacji z powodu nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Jest to opcjonalne udogodnienie dla Ciebie , z którego możesz skorzystać przy rezerwacji wycieczki z nami. 
Mamy do wyboru kilka wariantów ubezpieczeń, których cena wynosi już od 3% ceny rejsu (37€). 

Naszym zdaniem

Łódź należy do jednych ze skromniejszych w naszej ofercie, ale jest to sprawdzony statek z dobrą załogą, zarządzaną przez europejczyków i do tego oferujący Nitrox.  Jeśli szukasz kameralnej łodzi z dobrym stosunkiem ceny do jakości to jest to bardzo dobry wybór.


Cena od: 5794 PLN

(tygodniowy rejs,nurkowanie, zakwaterowanie w kabinie dwuosobowej, pełne wyżywienie, transfery lotniskowe, )



Cena za osobę
Rejs5794 PLN
+ Przelot Warszawa - Male - Warszawa*2900 PLN

Cena przelotu jest potwierdzana w momencie rezerwacji

Cena rejsu zawiera:
- transfery lotniskowe,
- zakwaterowanie w dwuosobowej kabinie na statku Kefi,
- 2 do 3 nurkowań dziennie, w tym 1 nocne nurkowanie w tygodniu,
- opieka przewodnika nurkowego,
- pełne wyżywienie (śniadania, obiady, kolacje, kawa, herbata po posiłkach oraz soki do śniadania), woda pitna,
- wycieczki na wysepki, barbeque, łowienie ryb, snorklowanie, (niektóe za opłatą ok. 10USD/os.)
- wycieczka do Male (ostatniego wieczoru na zwiedzanie i zakupy),
- podatek GST

Cena nie zawiera:
- przelot (jak wyżej),
- ubezpieczenia podróżnego od 18?
- Green Tax, za noc (6 USD) / os.
- Nitroks (cena za tydzień, 80 EUR) /os.
- Opłata serwisowa za tydzień (płatna na łodzi, 80 USD) /os.
- napiwki
- wydatki osobiste,

Płatności:
W momencie rezerwacji otrzymasz od nas umowę oraz numer konta do przelewu:
I rata: 1600zł
II rata: termin płatności końcowej 21.12.2016

Pamiętaj o ubezpieczeniu siebie oraz podróży!
Nurkowanie

Nurkowania na Malediwach z całą pewnością zaliczyć możemy do najlepszych na świecie. Nurkowania są różnorodne: od pięknych ogrodów koralowych usytuowanych na białym piaszczystym dnie aż po strome ściany i nurkowania w prądach w kanałach między atolami. Różnorodne ławice ryb przepływające w niebieskiej toni są imponujące, podobnie jak spotkania z rekinami rafowymi, żółwiami, mantami, rekinami wielorybimi czy płaszczkami. Najlepsze nurkowania z reguły są w kanałach między atolami i na tzw. thilas, zwanych „zatopionymi rafami”. Są to rafy niesięgające powierzchni, na których często znajdziemy malownicze przewieszenia i jaskinie pokryte pięknymi koralowcami.

 

 

Polecane miejsca nurkowe: Najbardziej ekscytujące nurkowania w kanałach między atolami, podczas których możemy liczyć na niezapomniane spotkania z rekinami rafowymi, znajdziemy przy atolach: Lhaviyani, North i South Male, Vaavu, Meemu, Laamu i Gaafu.

Największą szansę na spotkania z rekinami wielorybimi będziemy mieć nurkując w okolicach: Ari Atoll, Gaafu i Thaa.

Manty zaś najchętniej odwiedzają rejony: Ari Atoll, North Male, Haa Alifu, Haa Daalu i Baa Atoll.

 

 

Ari Atoll

ma do zaoferowania różnorodne nurkowiska, na których spotkanie większych gatunków ryb jest niemal pewne.

 

Maaya Thila: należy do najlepszych nurkowisk na całych Malediwach.W płytszych częściach thili znajdziemy mureny, ślimaki nagoskrzelne, skrzydlice, czy ośmiornice. Natomiast najbardziej interesująca jest głębsza część ściany, gdzie znajdują się jaskinie i przewieszenia niemal całkowicie pokryte pięknymi, zdrowymi, kolorowymi gąbkami i koralowcami. Wokół thili znajdziemy ławice ryb z gatunku: batfish, unicornfish, soldierfish czy triggerfish. Możliwe, że pomiędzy nimi znajdzie się również kilka orleni, czy rekinów rafowych. Naprawdę wyjątkowe miejsce!

 

Fish Head (zwane również Shark Point lub Mushimasmingili Thila): zaliczana do pierwszej 10 najlepszych nurkowisk na Malediwach. Jest to niewielka thila, a jej ściany są dość gęsto usiane niewielkimi jaskiniami i przewieszeniami, pięknie pokryte gorgoniami, koralami i gąbkami. Pośród nich znajdziemy ogromne ławice snapperów. Jednak prawdopodobnie najciekawszym wydarzeniem będzie obserwowanie licznie tu występujących szarych rekinów rafowych.

 

Broken Rock: to kolejna „zatopiona rafa”. Pośrodku niej znajduje się ogromne pęknięcie, przypominające kanion, skąd też pochodzi nazwa nurkowiska. To właśnie możliwość przepłynięcia przez ten podwodny kanion przyciąga tu rzesze nurków. Znajdziemy tu cheliny napoleońskie, snappery i barakudy a w sezonie od maja do listopada częstym gościem jest również rekin wielorybi.

 

 

North Male Atoll

jeden z najpopularniejszych wśród nurków, położony stosunkowo blisko lotniska w Male.

 

Helengeli Thila: „zatopiona rafa”, z wierzchołkiem na głębokości około 12 m. Najbardziej interesująca część rafy to jej strome ściany na głębokości miedzy 25 a 30m, gdzie znajdziemy mnóstwo przewieszeń całkowicie pokrytych kolorowymi, miękkimi koralami i gdzie liczyć możemy na zobaczenie ławic rekinów rafowych jak i tuńczyków czy barakud.

 

HP Reef: to wyjątkowe nurkowisko, głównie pod względem formacji skalnych. Znajduje się tam duża skała, oddzielona od rafy wąskim piaszczystym kanałem. Zewnętrzna strona tej skały opada stromo, a u podstawy skały znajduje się ogromna jaskinia pokryta niebieskimi koralami. W jednym z końców jaskini usytuowany jest wąski przesmyk zwany kominem („the chimney”), prowadzący na dach skały. HP Reef to dom dla barakud, rekinów rafowych, tuńczyków, orleni, ryb z gatunku big-eye trevally czy blue-fin jack.

 

Okobe Thila (Barracuda Thila): jest to podwodna rafa składająca się z trzech części położonych obok siebie. Najmniejsza z nich ma średnicę około 10m, a największa ma około 50m. długości. Wszystkie trzy części rafy tworzą niezwykłe formacje skalne i są malowniczo pokryte miękkimi i twardymi koralami. Cheliny napoleońskie, barakudy, tuńczyki, hemulony orientalne to domownicy często spotykani na tej rafie.

 

 

South Male Atoll

usytuowany na południe od North Male Atoll. Znajduje się tu wiele popularnych miejsc nurkowych.

 

Kandooma Thila: jedno z najbardziej ekscytujących miejsc nurkowych w rejonie South Male. Wierzchołek rafy sięga 14 metrów, ale ze względu na występujące tu silne prądy, jest to nurkowisko dla doświadczonych nurków. Ta rafa w kształcie łzy położona pośrodku kanału przyciąga niezliczone ilości ryb z gatunku barakud, tuńczyków, chelinów napoleońskich, muren, orleni, jak również żółwi. Najbardziej interesującym zaś miejscem jest cleaning station dla szarych rekinów rafowych, które podziwiać możemy przypięci hakami do rafy. Te ogromne rekiny podpływają tam bardzo blisko nurków, oddając się z rozkoszą podwodnej higienie małym rybkom czyścicielom, zupełnie nie zwracając uwagi na obserwatorów. Niezapomniany widok!

 

Guraidhoo Corner: rafa, która niezależnie od siły prądu i widoczności ma wiele do zaoferowania. Płynąc wewnątrz kanału znajdziemy kilka ciekawych do obejrzenia przewieszeń usytuowanych na dość stromej ścianie. Nie powinniśmy jedynie skupiać się na rafie, ponieważ przegapić możemy ławice orleni lub rekiny rafowe przepływające w toni. Wypływając na zewnątrz rafy liczyć możemy na duże skupiska ryb z gatunku fusilier, surgeonfish, jak i żółwie, czy mureny w kilku gatunkach.

 

Kuda Giri Wreck: jest to wrak niewielkiego statku zatopionego specjalnie dla nurków. Wrak porośnięty jest miękkimi i twardymi koralami, co czyni go bardzo wdzięcznym wrakiem do fotografii podwodnej. Odwiedzają go żółwie, barakudy i ryby z gatunku batfish. Schronienia na samym wraku szukają ślimaki nagoskrzelne, skrzydlice, krewetki i kraby.

 

 

Vaavu Atoll (Felidhoo)

jest to najmniejszy i najmniej skomercjalizowany spośród atoli. Położony jest po wschodniej stronie archipelagu, w pobliżu atolu South Male.

 

Miyaru Kandu: „miyaru” w lokalnym języku Dhivehi znaczy rekin. Znaleźć ich tu można naprawdę wiele, stąd też wzięła się nazwa rafy. Po północnej stronie rafy znajduje się wiele przewieszeń, wokół których gromadzą się szare rekiny rafowe. Natomiast gatunki rekinów white-tip jak i black-tip przepływać będą raczej kanałem, którym, w zależności od kierunku prądu, nurkowie odwiedzą na początku lub pod koniec nurkowania. 

 

Rakeedhoo Kandu: słynie głównie z podwodnych tarasów znajdujących się na rogu rafy. Pierwszy stopień tarasu leży na głębokości 20m. i schodzi do głębokości 45m. a pod każdym ze stopni tarasu są malownicze nawisy i niewielkie jaskinie pokryte miękkimi koralowcami. Jest to doskonałe miejsce do obserwacji rekinów rafowych, żółwi oraz majestatycznych chelinów napoleońskich.         

 

 

Baa Atoll

tenpołożony na północny zachód od Male atol nie jest tak często odwiedzany przez turystów jak jego południowi bracia, jednak równie atrakcyjny jak oni.

 

Bathalaa: jest to jedno z najlepszych nurkowisk w tym regionie. Ściana rafy opada łagodnie do głębokości 18m., gdzie zaczyna się podwodny klif, który następnie opada stromo w kierunku kanału na głębokość 25m. Nurkując z prądem wzdłuż ściany przepięknie pokrytej miękkimi koralowcami, mamy szansę znaleźć dość wyjątkowe różowe oraz czarne korale. Cała ściana to kalejdoskop różnorodnych barw utworzony przez liczne gąbki, miękkie i twarde korale, gorgonie i ukwiały.

 

Dhigu Thila: jest to wąska i długa na 200m. thila, która w najpłytszym miejscu osiąga 6m. Jej wschodnia i północna część to przepiękne przewieszenia, pokryte zdrowymi, miękkimi koralami. Na piaszczystym dnie wokół rafy dość często wylegują się płaszczki, a dryfując wzdłuż thili liczyć możemy na spotkania z ławicami ryb z gatunku trevally, fussilier czy red bass.   

 

Najlepszy czas na wyjazd: Rekomendowany sezon na safari nurkowe to miesiące od listopada do maja, ale sezon nurkowy na Malediwach trwa cały rok.

Podczas północno-wschodniego monsunu (od grudnia do maja) wiatry wieją z tegoż kierunku, co przynosi słoneczną i raczej bezwietrzną pogodę. Widoczność na wschodnich częściach atoli jest wtedy bardzo dobra (20, 30m. +), a na zachodnich między 15 a 20m. Wschodnie części atoli ogólnie w tym czasie będą cieszyć się najlepszą widocznością, a sezon od grudnia do marca pod względem dobrej pogody i widoczności będzie najlepszym czasem na wyjazd na Malediwy, w szczególności na rejsy nurkowe. W tym czasie prądy płyną z kierunku wschodniego na zachodni i są najsilniejsze. Silne prądy to dobry czas na nurkowania z rekinami, które zbierają się przy wejściach do kanałów między atolami. Manty zaś w tym czasie będzie można znaleźć po przeciwnych, zachodnich stronach atoli, ponieważ tam będzie wtedy najwięcej pożywnego dla nich planktonu.

Monsun południowo-zachodni trwa od czerwca do listopada i wtedy cała powyższa sytuacja się odwraca, czyli prądy płyną z zachodu na wschód, więc manty będą wtedy na wschodnich częściach atoli a sezon na rekiny i lepsza widoczność będą wtedy na zachodzie atoli. Jest to też czas roku, w którym można spodziewać się silnych wiatrów i deszczowej pogody z mniejszą szansą na całe słoneczne wakacje, mimo, że szansa na słoneczne dni również istnieje. Najsilniejszych wiatrów i najbardziej deszczowej pogody należy spodziewać się podczas pory deszczowej na przełomie czerwca i lipca oraz podczas zmiany monsunów, późnym majem i wczesnym grudniem.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat nurkowy, logbook i świadectwo zdrowia a także adapter do zaworów INT. W ciągu roku temperatura wody waha się w granicach 27ºC do 29ºC, więc pianka o grubości 3-5 mm będzie w zupełności wystarczająca. Jeżeli planujemy safari nurkowe, bądź wyjazd między grudniem a marcem, haki rafowe będą dużym ułatwieniem, warto wtedy też przemyśleć zamówienie butli 15L, aby móc jak najdłużej cieszyć się obserwowaniem rekinów. Zalecamy również zabranie bojek.

 

Komory dekompresyjne: dostępne są na Kuramathi w atolu Rasdhoo i na Bandos w atolu North Male.

 

Według nas  Malediwy wciąż są jednym z najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Połączenie wygodnych, a nawet luksusowych kwater, z ciepłymi wodami i obfitością ryb o kilka kroków od własnego bungalowu jest po prostu bezkonkurencyjne. Poza tym Malediwy są jednym z najlepszych miejsc do obserwacji wielkich ryb na całej kuli ziemskiej.



Kraj i ludzie

Piękno Malediwów staje się oczywiste już na pierwszy rzut oka z samolotu. Małe wysepki, porośnięte palmami, rafy koralowe i turkusowa woda. Grupa wysp pod wspólną nazwą Malediwy leży około 360 kilometrów na południe od Indii i rozpościera się na przestrzeni 760 kilometrów wzdłuż równika. Na terenie 90000 km2 rozrzuconych jest 1200 wysp o łącznej powierzchni 300 km2. Tylko około 200 wysp jest zamieszkanych, a na 89 z nich ulokowane są pensjonaty, z reguły niezwykle komfortowe. Pierwsza wyspa, na której powstał przemysł turystyczny w 1972 roku to Kurumba. Malediwy leżą na podwodnym łańcuchu górskim, którego najwyższe szczyty tworzą 26 atoli. Religia obowiązującą jest Islam a napoje alkoholowe dozwolone są tylko na wyspach turystycznych i na niektórych rejsowych statkach nurkowych.



Łodzie

Rejsy nurkowe po Malediwach zwykle odbywają się na większych łodziach nurkowych (dhoni), które zostały przekształcone w pływające hotele. Standard i komfort tych jednostek różni się i zaczyna od najprostszych a kończy na absolutnie luksusowych. Statkom safari zwykle towarzyszą małe nurkowe dhoni, a nurkowania odbywają się właśnie z nich. Na nich trzymany jest sprzęt i tam napełniane są butle. Rejsy trwają od jednego do dwóch tygodni. Dłuższe wyprawy zabierają nurków w regiony gdzie nie pływają inne statki safari. Safari wymaga nieco doświadczenia, jako że nurkowania zwykle odbywają się indywidualnie. Nurkowie początkujący z pewnością lepiej będą się bawić na wyspach, gdzie mają możliwość dziennych nurkowań z łodzi.

Nurkowanie na Malediwach to nurkowania przede wszystkim  w prądach, dhoni nie są kotwiczone, ale dryfują razem z nurkami. Z tego też względu większość nurkowań ograniczona jest do 60 minut. Zgodnie z prawem nurkowanie dozwolone jest tylko do głębokości 30 m.

Oferta łodzi nurkowych na Malediwach jest bardzo bogata. Najczęściej łodzie wypływają w rejsy siedmio, dziesięcio lub czternastodniowe z Atolu Male. Trasy różnią się w zależności od sezonu, ale zwykle obejmują rejony atoli: North Male, South Male, Ari Atoll, Baa Atoll, Raa Atoll, Rasdhoo Atoll. W naszej ofercie znajdują się różwnież oferty rejsów w mniej popularne rejony jak Haa Alifu na północy archipelagu, czy Atole Foammulah i Addu na jego południowym krańcu. Możliwe są również rejsy, które zaczynają się na atolu Male, a kończą na najbardziej wysuniętym na południe Atolu Addu.



Programy

Malediwy to raj dla nurków i tych, którzy chcą wypocząć na rajskich plażach z przerwami na relaksujące zabiegi w spa. Dla tych, którzy chcą spędzać czas aktywnie poza nurkowaniem, poszczególne wyspy oferują np. island hopping (zwiedzanie innych wysp), liczne atrakcje nie nurkowych sportów wodnych typu przejażdżki motorówką ze spadochronem, kajaki, czy pływanie po powierzchni z maską i rurką. Na większych wyspach możliwe są też gry w tenisa czy golfa.


Galeria

Pogoda i klimat

Klimat Malediwów przez cały rok jest tropikalny z bardzo dużą wilgotnością. Temperatury wahają się od 27ºC do 34ºC. Chłodniej robi się tylko w nocy, ale nieznacznie. Opady przychodzą w postaci krótkich, ale intensywnych ulew. Klimat zdominowany jest przez monsunowe wiatry, podobnie jak w całej południowej części Azji. Północno-wschodnie monsuny wieją od grudnia do maja, przynosząc niewielkie opady. Morze jest spokojne a widoczność dobra. Południowo-zachodnie monsuny, trwające od maja/czerwca do listopada, często przynoszą silne wiatry i wzburzone morze.


Wjazd

Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju. Import alkoholu, wieprzowiny, materiałów o treści pornograficznej, broni oraz narkotyków jest zabroniony. Na lotnisku sprawdzane są bagaże.


Język

Językiem narodowym jest malediwski. W regionach turystycznych mówi się po angielsku.


Waluta

Lokalną walutą jest rupia malediwska. 1MVR=0,34PLN. W większych sklepach w Male oraz w kurortach akceptowane są karty kredytowe. Nieoficjalną walutą jest dolar. We wszystkich hotelach za usługi dodatkowe należy płacić w USD.


Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od utraty lub uszkodzenia bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia obejmujące wypadek nurkowy.


Wyjzad

Obowiązuje opłata za wyjazd z kraju w wysokości 10 USD (często wliczona w koszt pakietu podróżnego). Obowiązuje całkowity zakaz wywozu owoców morza. UWAGA Od 01.01.2012 r. wprowadzona zostaje nowa opłata lotniskowa "Airport Development Tax" w wysokości 25 USD od osoby. Opłata ta będzie pobierana przy check-in przy wylocie w USD. Płatność będzie można dokonać gotówką lub karta kredytową. Z opłaty zwolnione są dzieci poniżej 2 roku życia.


Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Malediwach malaria nie występuje. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.


Prąd

220V, potrzebny jest międzynarodowy adapter.

22 213 18 31
od 5794 PLN