Najlepsze nurkowania

RAJA AMPAT 2019- Nurkowanie w indonezyjskim raju z Polakami

Indonezja - Papua i Moluki | 13.05.2019 - 30.05.2019


0 WOLNYCH MIEJSC

Wyprawa idealna dla miłośników mant, dużych ławic ryb oraz wszelkiej maści makro organizmów oraz koralowców w przytłaczającej obfitości i różnorodności. Raja Ampat to wciąż jedne z najbardziej dzikich i oddalonych nurkowisk, tym samym jedne z najbardziej wyjątkowych i nieskażonych cywilizacją.


Opis

Program 17 dni / 15 nocy

13.05 - 30.05.2019

 

0 miejsc wolnych zapisy na listę rezerwową na  biuro@nurkowania.pl 

 

Zwane również Four Kings - Czterej Królowie, gdyż w skład archipelagu Raja Ampat wchodzą 4 główne wyspy Misool, Salawati, Batanta and Waigeo.Rafy wysp Raja Ampat, na północno-zachodnim wybrzeżu prowincji Irian Jaya są bogate w ławice ryb, a różnorodność Raja Ampat jest wprost niesłychana. 

Rejony Papui i Moluki to wciąż jedne z najbardziej dzikich i oddalonych nurkowisk, tym samym jedne z najbardziej wyjątkowych. 

Zarejestrowano tu 950 gatunków ryb, ponad 540 gatunków korali (70% wszystkich odkrytych gatunków na naszej planecie!) i niemal 700 gatunków mięczaków. Jest to prawdziwy raj dla miłośników świata makro, którzy mogą się tu natknąć na m.in. pigmejskiego konika morskiego, żabnicę, murenę wstążkową i nieprawdopodobną ilość gatunków ślimaków morskich.
 
Leżą na obszarze zwanym „Sercem Trójkąta Koralowego”, czy też „Królestwem Korali”, nazwanym tak z powodu największej podwodnej bioróżnorodności na świecie. 
 
Większość nurkowań zaczyna się kilka uderzeń płetwą od pionowych klifów na wapiennych wyspach i od razu można zacząć podziwiać wiele rzeczy od kolorowych szkółek anthias do (tridacna) przydaczni olbrzymich. W wielu miejscach strome skały opadają na głębokość od 21 do 36 metrów. Gorgonie i miękkie korale w każdym kolorze ozdabiają piękne drop off z niezliczoną ilością mięczaków. Na gorgoniach znaleźć można różne gatunki pygmy sea horse, które stanowią jeden z powodów dla którego przyjeżdżają tu nurkowie.
 
  
 
Doświadczeni przewodnicy pokażą różne koniki morskie i inne małe stworzenia, ale nurkowie z czasem sami będę odnajdywać mnóstwo zwierząt, jak przywykną do panującego tu środowiska. Oczywiście, jeśli będziecie przyglądać się tylko małym istotom łatwo przegapicie stada tuńczyków, jacks, żółwi, a nawet black tip, grey reef lub white tip reef sharks, węże morskie. Dobrze zakamuflowane wobbegong sharks pojawiają się na niektórych rafach, podczas gdy w czasie nurkowania nocnego prawie na pewno spotkamy mątwy    (cuttlefish), squid, papuan epaulette shark, anthropods, echinoderms, mollusks.
 
Magazyny nurkowe nazywają rejony Raja Ampat „Królem Królów”
Rafy Raja Ampat to magiczne miejsca gdzie można dokonać osobistych odkryć podczas każdego nurkowania. Zgodnie z prawda, miejsca te znane są z oszałamiającej różnorodności biologicznej ryb, korali, mięczaków, rafy również są prawie w ogóle niezniszczone i zachwycają bogactwem kolorów gorgonii i miękkich korali. 
 
Nurkowania są bardzo urozmaicone, poza wspaniałymi rejonami makro, możliwe są nurkowania w prądzie i spotkania z dużymi rybami. W pobliżu wyspy znajduje się Manta Point, gdzie podziwiać można wiele przedstawicieli tego gatunku.
 
 
RAJA AMPAT DIVE LODGE
 
  
Resort nurkowy Raja Ampat Dive Lodge jest idealnym miejscem na relaksujący pobyt na Raja Ampat.  Z jego okien roztacza się wspaniały widok na ocean.
 
Hotel znajduje się na wyspie Mansuar, położonej tuż przy Waigeo. Lokalizacja jest niezwykle dogodna, bowiem jest w samym sercu najbardziej spektakularnych miejsc do nurkowania na Północnej Raja Ampat. Krótka przejażdżka łodzią prowadzi do słynnego miejsca cleaning station mant w Manta Ridge i oraz ogromnych ławic ryb gromadzących się przy Kri. Obfitujące w ryby Sardine Reef i Extravaganza Macro przy Mike's Point znajdują się zaledwie kilka minut od hotelu.
 
Ośrodek położony jest wśród bujnej roślinności przy piaszczystej plaży. Bungalowy są położone wzdłuż delikatnych białych piasków plaży Yenpapir, zaś na tyłach bungalowów rozpoczyna się bujny las tropikalny. Ośrodek rozciąga się na zatoczkę, a najbliższa wioska oddalona jest o 20 minut spacerem. Małe gaje mangrowe zapewniają schronienie narybkowi i małym zwierzętom, a rafa przed ośrodkiem jest rajem dla miłośników nurkowania. 
 
Goście mogą w nim bezpłatnie korzystać z WiFi. 
 
Wszystkie bungalowy są przytulnie urządzone. Mają klimatyzację (beach) i wentylator (beach i standard), dwa podwójne łóżka lub jedno pojedyncze, łazienki wyłożone kafelkami i taras. Do dyspozycji Gości jest łazienka z prysznicem z ciepłą i zimną wodą, suszarką do włosów oraz bezpłatnym zestawem kosmetyków.
 
W budynku głównym serwowane są posiłki. Jest tu także mała biblioteczka i bar. Organizowane są także wycieczki lądowe, szczególnie godna polecenia jest wycieczka na sąsiednia wyspę połączona z obserwacją ptaków. W restauracji na miejscu serwowane są dania kuchni zachodniej i indonezyjskiej. Goście mogą odprężyć się w ogrodzie lub na tarasie.
 
W resorcie znajduje się  centrum nurkowe oferujące do 3 nurkowań dziennie łodzią oraz nurkowania z brzegu.
 
 
 

Naszym zdaniem

0 WOLNYCH MIEJSC

Wyprawa idealna dla miłośników mant, dużych ławic ryb oraz wszelkiej maści makro organizmów oraz koralowców w przytłaczającej obfitości i różnorodności. Raja Ampat to wciąż jedne z najbardziej dzikich i oddalonych nurkowisk, tym samym jedne z najbardziej wyjątkowych i nieskażonych cywilizacją.


Cena od: 12900 PLN

(przelot, 14 noclegów, pełne wyżywienie, nurkowanie, transfery)RAJA AMPAT (17 dni / 15 nocy)

Termin: 13.05. - 30.05.2019
Osoba nurkująca12900 PLN
Pakiet Non-limit / dopłata nurkowanie non-limit (do 4 nurkowań z łodzi dziennie) z butlą i balastem, 1249 PLN

Cena zawiera:
- 14 nocy zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym w bungalow beach,
- wyżywienie Full Board (śniadania, obiady, kolacje),
- kawę, herbatę, wodę,
- 24 nurkowania z łodzi
- butla, balast, przewodnik
- transfer z/do Sorong
- przelot Warszawa ? Jakarta ? Sorong ? Jakarta ? Warszawa
- zakwaterowanie w hotelu w Jakarcie
-Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:
- ubezpieczenia turystycznego oraz nurkowego (dostępne rożne warianty),
- wypożyczenia sprzętu nurkowego,
- Conservation Fee 1 000 000 IDR,
- napojów alkoholowych,
- napiwków i wydatków osobistych,
- wycieczek lądowych

* Ceny przeliczone wg kursy EUR 4.2, z zastrzeżeniem możliwości zmiany cen spowodowanej dostępnością oferty i przelotów. Cena jest przybliżona ponieważ nie znamy cen przelotów na 2019. Dokładna cena będzie podana dopiero po 1 lipca 2018 roku


REZERWACJA:

Zgłoszenie pod numerem 790 611 123 lub mailowo biuro@nurkowania.pl

Wpłata depozytu:
-Blokada miejsca do 01.07.2018 1000 zł za osobę / Rezygnacja do 01.07.2018 jest bezkosztowa.
- I rata od 02.07.2018 2000 zł za osobę
- II rata 01.10.2018 5000 zł za osobę (kwota pokrywa koszt przelotu)
- III / ostatnia rata pokrywająca resztę kwoty do 01.03.2019

Konto do wpłat Najlepsze Nurkowania: 29 1140 2017 0000 4802 0529 1960


UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI

Każdy uczestnik ma możliwość ubezpieczenia podróży od kosztów rezygnacji. Jest to ubezpieczenie w razie choroby lub zobowiązań zawodowych, dzięki któremu odzyskasz do 80% poniesionych kosztów imprezy. Składka jednorazowa to tylko 3%. Należy ją opłacić najpóźniej w ciągu 3 dni od rezerwacji, lub tego samego dnia jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni.
Wysokość jednorazowej składki390 PLN
Nurkowanie

Rejony Papui i Moluki to wciąż jedne z najbardziej dzikich i oddalonych nurkowisk, tym samym jedne z najbardziej wyjątkowych. Leżą na obszarze zwanym „Sercem Trójkąta Koralowego”, czy też „Królestwem Korali”, nazwanym tak z powodu największej podwodnej bioróżnorodności na świecie. Magazyny nurkowe nazywają rejony Raja Ampat „Królem Królów”. Wydaje się, że nawet największe sławy świata nurkowego nie przestają być pod ogromnym wrażeniem bogactwa i różnorodności tego podwodnego świata, w którym, do już bardzo imponującej listy gatunków ryb i korali, wciąż dochodzą nowe. Znajdziemy tam całą gamę różnorodnych miejsc nurkowych, od stromych ścian, po laguny tętniące życiem czy wraki.

 

Polecane miejsca nurkowe:

Raja Ampat

Zwane również Four Kings - Czterej Królowie, gdyż w skład archipelagu Raja Ampat wchodzą 4 główne wyspy Misool, Salawati, Batanta and Waigeo.Rafy wysp Raja Ampat, na północno-zachodnim wybrzeżu prowincji Irian Jaya są bogate w ławice ryb, a różnorodność Raja Ampat jest wprost niesłychana. Zarejestrowano tu 950 gatunków ryb, ponad 540 gatunków korali (70% wszystkich odkrytych gatunków na naszej planecie!) i niemal 700 gatunków mięczaków. Jest to prawdziwy raj dla miłośników świata makro, którzy mogą się tu natknąć na m.in. pigmejskiego konika morskiego, żabnicę, murenę wstążkową i nieprawdopodobną ilość gatunków ślimaków morskich. Przy Sorong, Waigeo i Misool wabią nurków niesamowite rafy, manty i cuda świata makro, a najbardziej doświadczonych - nurkowanie z prądem. Wielbiciele dużych gatunków ryb również nie będą zawiedzeni, odnajdą w toni między innymi ławice tuńczyków, makrele, rekiny rafowe, czy ryby z gatunku giant trevally.

 

Halmahera

Jest największą wyspą Moluków. Ogrody koralowe, strome ściany z jaskiniami i przewieszeniami, łagodne stoki i podwodne góry – wszystko to czeka na nas w rejonie wyspy Halmahera. Możemy liczyć na spotkania z makrelami, rekinami rafowymi, murenami, oraz wieloma innymi gatunkami ryb rafowych. Nurkowiska Halmahery mają do zaoferowania nie tylko różnorodne gatunki dużych ryb, ale i wspaniały, podwodny świat makro: mimic octopus, liczne gatunki ślimaków nagoskrzelnych, ghostpipefish, krewetki, kraby czy żabnice.

 

Ambon

Nurkowiska wokół wyspy Ambon to głównie nurkowania po dwóch stronach: wschodniej i zachodniej. Strona wschodnia to głównie łagodne stoki z białym, piaszczystym dnem. Zachodnia strona zaś to głównie tzw. muck diving, obfitujące w niezliczone gatunki życia makro. Jest to istny raj dla wielbicieli makrofotografii, zwany „drugim Lembeh”. Ślimaki nagoskrzelne, żabnice, krewetki, kraby, mureny, ośmiornice i wiele innych gatunków w niezliczonych ilościach ucieszą nawet najbardziej wymagającego fotografa.

 

Banda

Miejsca nurkowe wokół Bandy, zainteresują głównie wielbicieli dużych gatunków ryb, ale rejony te oferują nurkom również liczne gatunki świata makro. Gatunki pelagiczne, ryby z gatunku dogtooth tuna oraz mobule a także mandarinfish czy skorpenowate są niemal gwarantowane. Rafy Bandy pokryte są niespotykaną ilością pięknych korali z gatunku acropora. Nie rzadko spotkać tu można również delfiny.

 

Najlepszy czas na wyjazd: sezon na Moluki trwa przez cały rok, podczas naszego lata warto odwiedzić Halmaherę, i południową część Raja Ampat. Naszą zimą należy się wybrać na nurkowania na Ambon, Bandę i południową część Raja Ampat.

 

Sezon na nurkowania w rejonie Raja Ampat zależy głównie od monsunów: południowo-wschodni trwa od końca maja do października, wiatry w tym czasie wieją między wschodem a południem. Monsun północno-zachodni zaś, trwa od grudnia do marca, a wiatry wieją między północą a zachodem. Wiatry monsunu północno-zachodniego są mocniejsze ale i stabilniejsze niż w sezonie monsunu południowo-wschodniego. Listopad, kwiecień oraz spora część maja to okresy przejściowe, w których wiatry są najczęściej słabe i zróżnicowane. Największa część łodzi nurkowych operuje w okresie od października do kwietnia.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi zazwyczaj w granicach 25ºC do 30ºC. Pianka o grubości 3 lub 5 mm będzie wystarczająca. Warto zabrać ze sobą również bojki i haki rafowe.

 

Komora dekompresyjna znajduje się w Waisai

 

Według nas jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.Kraj i ludzie

Papua Zachodnia (zwana także Papua Barat lub Irian Jaya) to dzika, niemalże niezbadana kraina pełna gór o lodowych szczytach, bagien i wysepek pokrytych ogromnymi połaciami lasów deszczowych. Jest także najbardziej na wschód położoną prowincją Indonezji i zajmuje zachodnią część wyspy Nowa Gwinea, którą dzieli z krajem Papua-Nowa Gwinea. Górzysty teren sprawia, że na wyspie istnieje zaledwie kilka dróg. Turystów jest tu także stosunkowo niewielu. W górskich okolicach żyją tubylcze plemiona wciąż mocno przywiązane do dawnych zwyczajów. Aby poznać ich zwyczaje, szczególnie warto odwiedzić przepiękną dolinę Baliem. Gęsta dżungla stanowi zaś ojczyznę dla licznych, rzadkich gatunków ptaków. Na zachód od Irian Jaya i na północ od wyspy Ceram rozciąga się zapierający dech w piersiach wyspiarski raj z dużą liczbą jaskini, grot i wspaniałymi plażami.

 

Moluki, bardziej turystyczny rejon od indonezyjskiej Papui, składa się z ponad 1000 wysp. Północne i centralnie położone wyspy porośnięte są lasami i znajdują się na nich czynne wulkany. Południowe wyspy zaś okolone są mokrymi lasami namorzynowymi. Można tu znaleźć wraki statków, dziewicze plaże i wspaniałe miejsca do nurkowania.Łodzie

Rejony Papua i Moluki mają bardzo bogaty wybór łodzi i rejsów nurkowych. Dostępne są różnorodne łodzie w klasach od budżetowych aż po luksusowe, wszystkie jednak oferują doskonałe trasy nurkowe, podczas których dotrzemy w rejony: Waigeo, Misool, Farondi, Fiabacet, Koon, Banda Neira, Palau Nusa Laut, Ambon, Wai, Boo, Jef Fam, Mansuar, Kawe, Kri, Happy Ending, BatantaProgramy

W rejonie Papui i Moluków organizowane są liczne wycieczki na poszczególne wyspy, podczas których obejrzeć można wyjątkowe, endemiczne gatunki ptaków oraz innych przedstawicieli fauny i flory, unikatowych dla każdej z wysp.


Galeria

Pogoda i klimat

W zachodniej części Irian Jaya panuje tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Nie ma podziału na porę suchą i deszczową, ze względu na bliskość do równika ulewy są tu na porządku dziennym.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.

Język
Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.

Waluta
Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.

Ubezpieczenie
Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.

Wyjzad

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.


Zdrowie
Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Bali malaria nie występuje, jednak można się z nią spotkać na Irian Jaya i na niewielkich wyspach Sunda, a w szczególności w lasach deszczowych Kalimantan. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Prąd

220 V

22 213 18 31
od 12900 PLN