Najlepsze nurkowania

BALI 2020 - Wakacyjna wyprawa nurkowa ze zwiedzaniem | polski instruktor

Indonezja - Bali | 13.08.2020 - 25.08.2020


 

6 WOLNYCH MIEJSC - POLSKI INSTRUKTOR NURKOWANIA

Program wyprawy jest idealny zarówno dla osób nurkujących jak i osób towarzyszących. Liczba zaplanowanych atrakcji oraz czas na relaks w cieniu palm zapewni niezapomniane wakacje. Zapraszamy wszystkich bez względu na wiek!

 


Opis

Program 12 dni / 10 nocy

6 WOLNYCH MIEJSC - rezerwacja biuro@nurkowania.pl 

Na zakończenie letnich wakacji przygotowaliśmy dla naszych nurków wyjątkową podróż w egzotycznym klimacie rajskiej wyspy Bali. Bogaty program wyprawy da Wam możliwość zanurkowania w najlepszych miejscach nurkowych, które oferuje ta wspaniała wyspa a dodatkowe atrakcje uprzyjemnią chwile również osobom nienurkującym.

 

Będziecie mieli możliwość spróbowania różnorodnych nurkowań od raf koralowych po nurkowanie w prądzie, na wraku oraz poszukać najmniejszych i najbardziej uroczych mieszkańców dna morskiego. Zanurkujemy z rekinami na Shark Point, z mantami na Manta Point a także z legendą Bali - samogłowem (mola mola). Bardzo istotnym punktem programu będzie nurkowanie wrakoweLibrety to wrak z okresu II wojny światowej, który leży u wybrzeża Tulamben dając możliwość penetracji również mniej zaawansowanym nurkom. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji nurkować na wraku to będzie to idealne wprowadzenie, ponieważ statek ten bardziej przypomina tętniącą życiem rafę porośniętą wielokolorowymi koralowcami, gąbkami i gorgoniami.

 

Nurkowanie to nie jedyny powód kierunku naszej wyprawy. Bali jest swojego rodzaju mistyczną krainą kultu hindu,  usianą tajemniczymi świątyniami położonymi w wyjątkowo urokliwej okolicy. Typowym krajobrazem na Bali są bujnie zielone lasy, tarasy ryżowe i pola uprawne, nad którymi góruje święta Gunung Agung - symbol wyspy. Program podróży przewiduje możliwość trekingu na szczyt korony Bali, skąd rozpościerają się niesamowite widoki na całą wyspę ale również fantastyczny rafting na rzece Telaga Waja.

 

Dla certyfikowanych nurków

 NITROX GRATIS

w Tulamben

 

 

PROGRAM PODRÓŻY 12 DNI

Podobny program zrealizowaliśmy w 2013, 2016 oraz 2017 roku i spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem.

1 - 2 DZIEŃ

13 - 14.08.2020

Przelot na trasie Polska - Denpasar

2 DZIEŃ

14.08.2020

KUTA

Przylot do Denpasar, przejazd do górskiej wioski Ubud na nocleg.

hotel: / Ubud /

wyżywienie: brak

3 DZIEŃ

15.08.2020

TEGENUNGAN / UBUD

Rano odwiedzimy bajecznie kolorowe rajskie ptaki w Bali Bird Park.  Następnie skierujemy się na północ wyspy i przejedziemy do wodospadu Tegenungan. Będzie okazja by poczuć moc spadającej wody, wykąpać się i schłodzić rozgrzane słońcem ciała. Wracamy do Ubud. Czas wolny w Ubud, zabierzemy Was na lunch w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w Ubud. 

hotel: /  Ubud /

wyżywienie: śniadanie

4 DZIEŃ

16.08.2020

TAMPAK SIRING / TULAMBEN

Po śniadaniu wyruszamy z bagażami z hotelu w Ubud, Złożymy wizytę w świętym miejscu Tampaksiring - święte źródło. Po drodze czeka nas jeszcze kilka dodatkowych atrakcji takich jak odwiedziny na plantacji kawy oraz świątyni Goa Lawah, która mieści się w jaskini zamieszkanej przez tysiące nietoperzy. Późnym popołudniem dotrzemy do wioski Tulamben, która jest najbardziej obleganym miejscem nurkowym na mapie Bali.  Zakwaterowanie w hotelu Tauchterminal Tulamben Resort. Czas na odpoczynek.

 

hotel: Tauchterminal Tulamben Resort

wyżywienie: śniadanie

5 DZIEŃ

17.08.2020

DZIEŃ NURKOWY / TULAMBEN

Nurkowanie na Bali nie było by pełne bez nurkowania na wraku! I to nie byle jakiego bo leżącego tuż przy plaży naszego ośrodka.  Tego dnia będziemy również nurkować na innych dostępnych z naszej plaży miejscach nurkowych gdzie będziemy oglądać piękny coral garden, ławice ryb oraz stworzenia makro. Będzie również możliwość nurkowania nocnego. NITROX gratis. Nocleg w Tauchterminalu

 

hotel: Tauchterminal Tulamben Resort

nurkowanie: non limit / Nitrox gratis

wyżywienie: śniadanie

6 DZIEŃ

18.08.2020

DZIEŃ NURKOWY / KUBU

Tylko 10 min jazdy łodzią od naszej plaży znajdują się inne warte zanurkowania miejsca na Kubu. Wykonamy 2 nurkowania, po których wrócimy na lunch i zaczniemy przygotowywać się do kolejnego nocnego nurkowania w Tulamben. Nocleg w Tauchterminalu.

Osoby nienurkujące będą miały możliwość poznać tajniki kuchni indonezyjskiej. W tym celu udamy się na lokalny rynek by zakupić potrzebne produkty lokalne a następnie pod okiem kucharza będziemy pichcić przysmaki według oryginalnych receptur indonezyjskich.

 

hotel: Tauchterminal Tulamben Resort

wyżywienie: śniadanie

nurkowanie: 2 x z łodzi w Kubu

7 DZIEŃ

19.08.2020

DZIEŃ NURKOWY / TULAMBEN

Dzisiaj będziemy znów nurkować i eksplorować w bogatym rejonie Tulamben. Do naszej dyspozycji będzie wrak, drop off oraz coral garden.Występują tu między innymi rekiny rafowe, piękne korale oraz koniki pigmejskie - uważaj na czas denny bo można przy nich stracić poczucie czasu :) Noclegi w Tauchterminal.

 

hotel: Tauchterminal Tulamben Resort

wyżywienie: śniadanie

nurkowanie: non limit / Nitrox gratis

8 DZIEŃ

20.08.2020

RAFTING / PADANGBAI

Dzisiejszy dzień będzie pełen adrenaliny! Czeka nas spływ wartką rzeką Telaga Waja! Przygotuj odzież na zamoczenie

Przejazd do Padangbai. Zostaniemy powitani w recepcji koktajlami. Check in w pokojach i odpoczynek przed kolejnym ekscytującym dniem nurkowym.

hotel: Rama Candidasa

wyżywienie: śniadanie

9 DZIEŃ

21.08.2020

DZIEŃ NURKOWY / PADANGBAI

Po śniadaniu, pakujemy sprzęt i jedziemy do plaży w Padangbai gdzie będą czekały nasze łodzie nurkowe. Tutaj poznacie pozostałą część zespołu i wyruszamy na nurkowanie z rekinami! Nurkowania odbęda się na Mimpang Shark Point oraz Biaha Rocks w rejonie Candidasa, które znajdują się jedynie 10 min stąd. Na łodzi będziemy smakować pysznego lunchu. Po powrocie z Candidasa będzie czas na opalanie i snurkowanie w rejonie Blue Lagoon, które jest odległe jedynie 5 min od ośrodka. Nocleg w Padang Bai.

hotel: Rama Candidasa

wyżywienie: śniadanie, lunch

nurkowanie: 2 x z łodzi

10 DZIEŃ

22.08.2020

DZIEŃ NURKOWY / PADANGBAI

Dzisiaj będziemy "polować" na legendardną Mola Mola (Sunfish, Samogłów). Ta wyjątkowa ryba, jest bardzo rzadko spotykana ale my będziemy jej szukać w grupie. Co kilka par oczu to nie jedna! Podróż do Nusa Penida i na Nusa Lembongan zajmie nam ok 30 min. Popołudnie typowo relaksacyjne. Nocleg w Padangbai.

hotel: Rama Candidasa

wyżywienie: śniadanie, lunch

nurkowanie: 2 x z łodzi

11 DZIEŃ

23.08.2020

DZIEŃ NURKOWY / PADANGBAI / KUTA

Nurkowanie na Manta Point będzie punktem kulminacyjnym naszej wyprawy. Dzisiaj każdy będzie miał moralny obowiązek zanurkować na Manta Point wśród mant, bez wyjątku! ;) Poranne rytuały bez zmian czyli: pobudka, śniadanie, pakowanie, przejażdżka łodzią z małą różnicą, tym razem wcześniej bo musimy być gotowi już o 8.00. Miejsce nurkowe jest bardziej oddalone i czeka nas ok 45- 60 min podróży łodzią.

Pakujemy bagaże i jedziemy do Kuty. Po drodze wstąpimy na jedną z piękniejszych plaż Jimbaran na popołduniowy koktajl przy zachodzie słońca. Zakwaterowanie w hotelu, wieczorem będzie jeszcze czas na skorzystanie z atrakcji i rozrywek, które oferuje Kuta, słynąca z pięknych plaż oraz najlepszych fal dla surferów. 

hotel: Eden Kuta Hotel

wyżywienie: śniadanie, lunch

nurkowanie: 2 x z łodzi

12 DZIEŃ - 13 DZIEŃ

24.08.2020 - 25.08.2020

Po śniadaniu transfer na lotnisko. Wylot do Polski, W zależności od wyboru lotu lądowanie w Polsce tego samego lub następnego dnia.

wyżywienie: śniadanie

 

Program może ulec modyfikacjom względem warunków pogodowych lub dostępności miejsc, jednak zakres świadczeń pozostaje bez zmian.

Szczegóły ceny w zakładce "CENY"


Naszym zdaniem

 

6 WOLNYCH MIEJSC - POLSKI INSTRUKTOR NURKOWANIA

Program wyprawy jest idealny zarówno dla osób nurkujących jak i osób towarzyszących. Liczba zaplanowanych atrakcji oraz czas na relaks w cieniu palm zapewni niezapomniane wakacje. Zapraszamy wszystkich bez względu na wiek!

 


Bali 2013 from fotografiapodwodna.pl on Vimeo.

Cena od: 7545 PLN

(10 nocy, zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, wyżywienie wg programu, zwiedzanie, rafting, transfery, ubezpieczenie turystyczne, składka TFG)


Osoba nurkująca / pakiet DIVER7545 PLN
Osoba nienurkująca / pakiet NON DIVER5601 PLN
Przelot międzynarodowy (szacunkowy koszt)
Bilet lotniczy wyceniamy indywidualnie w momencie rezerwacji
3300 PLN

Pokój jednosobowy, dzieci i młodzież, wycena na zapytanie)

Cena pakietu zawiera:
- zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym,
-codzienne śniadania,
-wszystkie transfery,
- zwiedzanie z pilotem i biletem wstępu: Bali Bird Park, Monkey Forest, wodospad Tegenungan, Tampak Siring, Tirtagangam, świątynia Goa Lawah,
-opieka polskojęzycznego leader grupy (przy grupie min. 10 uczestników),
- pakiet nurkowy dla osoby nurkującej: 2 dni nurkowe non limit w Tulamben z Nitroxem oraz 8 nurkowań z łodzi; butla, balast, przewodnik nurkowy,
- Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
-ubezpieczenie turystyczne od kosztów leczenia i nieszczęśliwych wypadków,

Cena nie zawiera:
- przelot międzynaorodwy / wyceniamy w momencie rezerwacji,
- wypłynięcia łodzią na życzenie w dni nurkowe w Tulamben,
- wyżywienia innego niż wymienione w programie,
- ubezpieczenie nurkowe 13euro,

Warunki rezerwacji
Prosimy o wysłanie do nas zgłoszenia na biuro@nurkowania.pl lub telefonicznie pod nr 790 611 123. W odpowiedzi otrzymasz od nas umowę zgłoszenie. Następnym krokiem jest wpłacenie wymaganych rat aby blokada miejsca była zagwarantowana.

1. Blokada miejsca / I rata 2150 PLN
2. Zakup biletu lotniczego po wpłacie 100% ceny biletu - bilety lotnicze wyceniamy indywidualnie.
3. Końcowa płatność do 13.07.2020

NUMER KONTA DO WPŁAT W ZŁOTÓWKACH
Mbank: 29 1140 2017 0000 4802 0529 1960

Ubezpieczenie wycieczki (pobyt / nurkowanie / zwiedzanie) od kosztów rezygnacji (na życzenie)
Osoba nurkująca226 PLN

Ubezpieczyć możemy również bilety lotnicze, cena ubezpieczenia to 3% wartości biletu.
Nurkowanie

Indonezja jest bardzo rozległym krajem, oferującym taką różnorodność atrakcji nad i podwodnych, że z pewnością można do niej powracać przez wiele lat i zawsze zobaczyć coś zupełnie nowego i niesamowitego. Jest to raj dla wszystkich nurków, doświadczonych, początkujących, każdy znajdzie coś dla siebie. Fotografowie podwodni będą zachwyceni różnorodnością życia podwodnego zarówno makro jak i dużymi gatunkami ryb, a spragnieni większej aktywności będą mogli się wykazać podczas nurkowań w prądzie, w pogoni za dużą rybą.

 

 

Polecane miejsca nurkowe: Pozostająca pod ochroną wyspa Menjangan ze swoją piękną rafą na północno-zachodnim krańcu wyspy oferuje najlepsze miejsce makro na Bali. Pozostałe znane miejsca to wrak “Liberty” w Tulamben i strome skały w Amend w zachodniej części Bali. Południowe wyspy Nusa Penida i Nusa Lembongan oferują nurkowania w prądach na stromych skałach z możliwością spotkania dużych ryb. Występuje tu też rzadka mola mola.

 

Tulamben i wrak Liberty

Najsłynniejsze chyba miejsce nurkowe Bali. Wielki, 120 metrowy i imponujący, wrak spoczywa zaledwie 30m od plaży na łagodnie opadającym dnie pokrytym czarnym, wulkanicznym piachem. Jest to stosunkowo łatwy wrak do nurkowania, w najgłębszym miejscu sięga 30m., najpłytsze zaś znajduje się ok. 5m. pod powierzchnią, co czyni ten wrak dostępnym również dla osób snorklujących po powierzchni. W 1942 r. uderzony został przez japońskie torpedy i początkowo spoczywał na plaży, jednak wybuch Agung zepchnął go w obecne miejsce. Kadłub pokryty jest koralami twardymi i miękkimi – fioletowymi, czerwonymi i żółtymi, i podzielony jest na kilka części. Przez dziury w kadłubie zaglądać można do środka, nie powinno się jednak wpływać do wraku. Spotyka się tu setki gatunków ryb, a także ślimaki nagoskrzelne, kraby oraz mątwy.

 

Poza wrakiem zanurkować tu można na koralowych ścianach, gdzie występują kolonie twardych i miękkich korali, a także bogactwo ryb - papugoryby, ryby motyle, lucjany, wargacze, jak również węgorze, żabnice i skorpeny jak i wszelkiego gatunku makro.

 

Menjangan

Wyspa znajdująca się po północno-zachodniej stronie Bali, dzięki swemu położeniu, chroniona jest przed prądami i falami. Tutejsze rafy oferują więc łatwe i relaksujące nurkowania, dobre również dla początkujących nurków. Długa na 1,5 km. i szeroka na 500 m. wyspa jest częścią rozległego Parku Narodowego Bali Barat. Koralowe ściany wokół Menjangan opadają stromo przez 30-60m do piaszczystego podłoża. Powierzchnia rafy jest poszarpana, a w ścianach znajdują się jaskinie, groty, szczeliny i lejkowate kominy. Gorgoniowe wachlarze osiągają tu wspaniałe rozmiary, występuje tu także wiele gąbek w kształcie baryłek. Wielkie ławice ryb towarzyszą nurkom w odkrywaniu uroków tych miejsc, spotyka się tu barakudy i karanksy, a czasem żarłacze rafowe.

 

Nusa Penida i Lembongan

Znajdują się na południowo-wschodniej części Bali i należą do trudniejszych miejsc nurkowych. Z pewnością nie są to miejsca dla początkujących nurków, ponieważ warunki wokół tych wysp bywają trudne, z zimną wodą (temperatura wody może, w zależności od prądów, miejscami spadać nawet do 18-20C) i nieprzewidywalnymi prądami osiągającymi prędkość 4 lub więcej węzłów. Ze względu na prądy, widoczność w tych miejscach często bywa bardzo dobra. Większość miejsc nurkowych znajduje się wokół kanału między Nusa Penida, a Nusa Ceningan. Rafa posiada tu taras na głębokości 8-12m, następnie opada ścianą lub stromym spadkiem do głębokości 25-30m, gdzie już łagodnie opada do głębokości 600m. Częstymi formacjami są tu jaskinie i szczyty. Głównymi atrakcjami są tu gatunki pelagiczne, ostroboki, makrele i tuńczyki, a także manty. Najdziwniejszym stworzeniem przypływającym w te strony jest mola mola, którą można spotkać w miesiącach letnich.

 

Najlepszy czas na wyjazd: Nurkowanie możliwe jest przez cały rok. Jednak najlepszy okres do nurkowania to miesiące od kwietnia do listopada.

 

Porady: Należy zabrać ze sobą certyfikat, logbook, adapter INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody wynosi od 27º C do 30º C. Pianka 3 do 5 mm powinna być wystarczająca. Wokół Nusa Lembongan i Nusa Penida może być wyraźniej chłodniej, ze spadkiem temperatury nawet o kilka stopni. Warto zabrać ze sobą również haki rafowe.

 

Komora dekompresyjna: znajduje się w Denpasar.

 

Według nas: jest to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie z niebywałą różnorodnością gatunków morskiego życia.Kraj i ludzie

Bali to najbardziej znana z indonezyjskich wysp i jedna z najpiękniejszych wysp na Ziemi. Oferuje odwiedzającym wspaniałe krajobrazy, piękne plaże i wyjątkową kulturę. Zachwycają w szczególności tarasy ryżowe i wulkan Agung. Duży wpływ na życie codzienne Balijczyków ma ich hinduska wiara. Trudno znaleźć dzień, kiedy nie odbywałaby się jakaś procesja lub święto w świątyni, podczas których goście są mile widziani. Mimo rozbudowanej turystki mieszkańcy tej wyspy zachowali swoje tradycje i wiarę.

 

Mała wioska rybacka Kuta stała się głównym centrum turystycznym Bali. Znajduje się tutaj niezliczona ilość restauracji i hoteli, kwitnie nocne życie i jest możliwość zrobienia poważniejszych zakupów. Dla tych, którzy szukają zgiełku i sklepów, a także nie dają się zniechęcić natrętnym sprzedawcom, jest to odpowiednie miejsce. Jednakże turyści lubiący spokój również znajdą tu zakątek dla siebie.

 

Hotele na wyspie są na międzynarodowym poziomie i oferują znakomity stosunek jakości do ceny. Goście, którzy po wizycie na Bali podróżują po innych wyspach, często bywają zawiedzeni jakością hoteli w innych miejscach.Łodzie

Dzienne nurkowania z łodzi organizowane z resortów, znajdujących się po północno-wschodniej i wschodniej części Bali zabiorą nas do najbardziej interesujących miejsc nurkowych w tym regionie. Wokół wyspy Bali nie ma safari nurkowego, ale możliwe są rejsy np. na Komodo wypływające z Bali.Programy

Każdemu turyście na Bali polecamy wycieczkę wokół wyspy. W czasie wyprawy zobaczyć można piękno wyspy, prawdziwe życie mieszkańców i różne świątynie. Można też wziąć udział w jednym z balijskich świąt. Podczas pobytu warto odwiedzić najważniejsze na wyspie świątynie:


Południe Bali

 

Pura Luhur Uluwatu – jedna z ważniejszych morskich świątyń, znajdująca się na południu Bali na skraju cypla Bukit Badung i położona malowniczo na klifie 70 m nad poziomem morza. Podziwiać tu można rzeźbione skrzydła bramy oraz posągi boga Ganeszy o głowie słonia. Warto też wybrać się na spacer ścieżką, z której rozciąga się piękny widok na ocean i samą świątynię.

 

Pura Tanah Lot – jest to najsławniejsza i najczęściej fotografowana świątynia na Bali, wzniesiona na ogromnej skale nieopodal brzegu. „Tanah lot” oznacza „ziemia w morzu” – nazwa oddaje więc doskonale klimat i położenie świątyni. Oddaje się tu cześć duchom morza. Do środka wstęp mają jedynie wierni, turyści zaś mogą podziwiać świątynię z brzegu. Szczególnie pięknie wygląda ona o zachodzie słońca!

 

Północ Bali

 

Pura Ulun Danu Batur – świątynia ta leży przy największym na Bali jeziorze w kraterze wulkanu i jest najważniejszą po Pura Besakih świątynią. Jest to miejsce poświęcone bogini jeziora, Dewi Danu, gdyż woda z jeziora nawadnia pobliskie pola uprawne, na których rosną orzeszki ziemne, jamsy, kawa, goździki, wanilia i cytrusy.

 

Ubud i okolice – choć narażone na komercjalizację, Ubud zachowało wiele ze swych walorów, dla których przybyli tu pierwsi Europejczycy – szukający inspiracji i natchnienia artyści. Miasto z pewnością śmiało można nazwać centrum kultury. W mieście (a także w okolicy) znajdują się, często położone pięknie wśród pięknych ogrodów i sadzawek, galerie sztuki i muzea (np. Muzeum Puri Lukisan, w którym zgromadzono dzieła tradycyjnej i nowoczesnej sztuki balijskiej), a także kioski, kafejki i kramiki, na których można kupić ręcznie wykonaną odzież lub biżuterię, a także inne rękodzieła. Zakupy można także zrobić na lokalnym tętniącym życiem targu. Warto wybrać się na spacer do Małpiego Lasu (Monkey Forest), w którym znajduje się świątynia ku czci bogini śmierci. Uwaga na małpy, potrafią być bezczelne i wyrywać różne przedmioty!

 

Park Ptaków (Bali Bird Park) – park ma za zadanie chronić rzadkie gatunki z Indonezji oraz innych rejonów świata. Żyje tu ponad 250 gatunków ptaków. Park podzielony jest na obszary, które odpowiadają obszarom geograficznym, by zapewnić ptakom maksymalnie naturalne środowisko. Można tu zobaczyć m.in. najrzadszego ptaka na świecie – szpaka balijskiego, a także wojownika jawajskiego, wężojada czubatego oraz ptaki występujące w Papui, na Sumatrze oraz w Ameryce Południowej (np. ara żółtoskrzydła, tukan) i Afryce np. żako. Można tu też podziwiać kazuary, pelikany, żurawie i bociany.

 

Wschód Bali

 

Wschodnia część wyspy zdecydowanie różni się od południowej, jest bardziej naznaczona aktywnością wulkanu i mniej rozwinięta, jednak również niezwykle ciekawa. Szczególnie warto odwiedzić miasto Klungkung, ważny ośrodek historyczny i kulturalny, siedzibę królów. Znajduje się tu Bale Kerta Gosa, Pawilon Pokoju i Dobrobytu ze wspaniałym malarstwem i architekturą, który służył jako sala narad. Pura Besakih (Besakih Mother Temple) – największa i najważniejsza świątynia (a właściwie kompleks świątyń) na wyspie. Świątynia została zbudowana najpóźniej w VIII w. i przez kolejne stulecia była rozbudowywana. Po drodze z Klungkung warto zatrzymać się w Bukit Jambul, by podziwiać wspaniały widok na wciąż czynny wulkan Gunung Agung (3142 m n.p.m.). W tym rejonie ciekawa jest także jaskinia nietoperzy (Pura Goa Lawah), w której mieszkają tysiące tych ssaków, a także Tirtagangga – królewski park z basenami zasilanymi wodą źródlaną wypływającą z posągów i fontann.


Wideo


Pogoda i klimat

Na Bali temperatury wahają się między 21ºC a 32ºC, średnio 27 ºC. W górach jest oczywiście chłodniej, szczególnie w porze suchej (maj-wrzesień). Lipiec jest miesiącem najzimniejszym, a od listopada do marca trwa pora deszczowa, podczas której jest upalnie i wilgotno oraz występują burze. Wilgotność przez cały rok wynosi około 75%.


Wjazd
Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności przynajmniej na 6 miesięcy od daty planowanego wylotu. Dla turystów z Europy przyznawana jest przy wjeździe 60-dniowa wiza. Prosimy o skontaktowanie się z lokalną ambasadą lub konsulatem w kwestii wymagań dla danego kraju.

Język

Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język. Z pomocą małego słownika dacie sobie radę w większości sytuacji.


Waluta
Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi. Należy pamiętać że płacąc kartą kredytową często zostanie naliczona dodatkowa opłata.

Ubezpieczenie

Zalecamy: ubezpieczenie od odwołania imprezy, ubezpieczenie od utraty bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na wypadek awaryjnego lotu do domu.


Wyjzad

Przy wyjeździe z kraju pobierana jest opłata w wysokości 100 000 rupii. Można ją uregulować jedynie na lotnisku w lokalnej walucie.


Zdrowie
Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Bali malaria nie występuje, jednak można się z nią spotkać na Irian Jaya i na niewielkich wyspach Sunda, a w szczególności w lasach deszczowych Kalimantan. Zalecamy potwierdzenie powyższych informacji w najbliższym konsulacie lub ambasadzie. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Prąd

220 V

22 213 18 31
od 7545 PLN