Najlepsze nurkowania

El GOUNA - Jesień 2017

Egipt - Hurghada | 30.11.2017 - 07.12.2017


El Gounę odwiedziliśmy na początku wakacji i tak nam się spodobało, że postanowiliśmy zorganizować drugi wyjazd na zakończenie sezonu nurkowego. Jak mówią miłośnicy tego miasta - El Gouna to stan umysłu.


Opis

EL GOUNA

TERMIN : 30.11.2017 - 07.12.2017 

polska grupa

5 wolnych miejsc 

Zapisy już ruszyły!  biuro@nurkowania.pl

 
Zapraszamy na wyluzowane wakacje nurkowe All Inclusive do Egiptu! Wakacje otworzyliśmy wyjazdem do El Gouny i tak nam się spodobało, że sezon nurkowy postanowiliśmy zakończyć również tutaj. Jak mówią miłośnicy tego miasta - El Gouna to stan umysłu.
 
Wyloty z Warszawy, Katowic.
 

El GOUNA

To miasteczko zdecydowanie wyróżnia się wśród egipskiego wybrzeża Morza Czerwonego. Zostało ono zaprojektowane i zbudowane na wzór włoskiej Wenecji. Plan miasta tworzą małe wysepki z resortami, porozdzielane kanałami, wzdłuz których wiodą deptaki dla przechodniów oraz trasy rowerowe.  Jest to bardzo nowoczesny kurort, który powstał na zamówienie miliardera Samih Sawiris. Powierzył on projekt najsłynniejszym architektom świata m.in. Amerykaninowi Michaelowi Gravesowi, znanego z wielu udanych budynków dla Walt Disney Company. Efekt końcowy przewyższył oczekiwania inwestorów. 
 
El Gouna tworzy wyjątkowy klimat wakacyjnej oazy, oferującej niezliczone okazje dla miłośników sportów w każdym wieku. Spróbujesz tutaj kitesurfingu, windsuringu, jazdy na nartach wodnych, wędkowania oraz zagrasz w squasha lub wybierzesz się na przejażdżkę konną na grzbiecie konia po pustyni albo zagrasz w golfa na jednym z licznych i rozległych pól golfowych.  Naszym celem wyprawy będą przepiękne laguny i rafy Morza Czerwonego u wybrzeża El Gouny. Ale o tym czytaj dalej...
 
  
 

NURKOWANIE

Typowy dzień nurkowy w ramach pakietu w El Gounie rozpoczyna się około godziny 08.00 rano i kończy pomiędzy 15.00 a 17.30. Są to dwa nurkowania z łodzi ale możliwe jest wykonanie trzeciego nurkowania w ciągu dnia za niewielką dopłatą do wykupionego pakietu. 
 
Podczas nurkowania w El Gounie spotkasz całą gamę tropikalnych gatunków ryb a wśród nich: papugo ryby, angelfishe, butterflyfishe, błazenki, emperorfishe, barakudy, tuńczyki a także te najbardziej ekscytujące spotkania z żółwiami, majestatycznymi napoleonami, murenami, rajami, delfinami a także rekinem wielorybim i mantami!
Siyul Kebira (Big Siyul)
Jest to wyspa na Morz Czerwonym oferująca dwa różne nurkowania z licznymi pinaklami tętniącymi życiem morskim.
Shaab el Erg
Ma kształt podkowy otwierającej się w kierunku południa. Wewnątrz znajduje się płytka laguna z wieloma koralowymi blokami tworzącymi bogate ogrody koralowe. Tutaj spotkasz snappery, fistulki, raje . Duża szansa na spotkania tutejszych delfinów i żółwi.
Abu Galawa
Nazwa rafy oznacza "słodki ojciec" i daje idealne, bezpieczne warunki dla licznych gatunków morskich pośród wzburzonych fal Morza Czerwonego.
Abu Nuhas (specjalne wypłynięcie na 3 nurkowania za dopłata 25€)
Abu Nuhas oferuje nurkowanie na co najmniej siedmiu wrakach. Cztery z nich (Carnatic, Chrisoula K, Giannis D, Kimon M) nadają się idealnie na potrzeby nurkowania rekreacyjnego, gdyż leżą naprawdę płytko a dodatkowo miejsce to obfituje w różnorodne życie morskie.
 
 
 
CARNATIC: to najstarszy z leżących tutaj wraków. Za czasów świetności był to 90m brytyjski statek towarowy, którego żywot zakończył się w 1869r. Nazywają go "winnym wrakiem" ponieważ wiózł niezwykle cenny towar jakim jest wino. Dwa miesiące po zatonięciu Carnatica brytyjczycy wysłali kolejny statek aby odzyskać zatopiony skarb. Statek nadal jest w świetnym stanie i oferuje zjawiskowe nurkowania i możliwość penetrowania licznych pomieszczeń a morskie życie i spora populacja miękkich koralowców pokrywają cały drewniany kadłub statku.
 
CHRISOULA K: ten wrak znany jest jako "wrak dachówkowy" ponieważ tak jak się domyślasz transportował dachówki z Włoch. Statek ten to 98m grecki frachtowiec. Chrisoula K zatonął w 1981r., jego dwie części leżą na różnych głebokościach. Rufa spoczywa na piaszczystym dnie na 28m, zaś dziób na płytkich 4m.
 
GIANNIS D: ten statek zatonął w kwietniu 1983r i niegdyż był dumnym 100m japońskich frachtowcem. Obecnie spoyczwa na głębokości 24m ale maszt wystaje już na 4m i jest idealnym punktem na zakończenie nurkowania safety stopem. Statek wiózł drewno dlatego w żargonie nazywany jest "drewnianym wrakiem". Jest on rozbity na trzy części. Najlepiej zachowały się rufa i dziób, środkowa część statku nie jest już w dobrym stanie. Statek można spenetrować w części rufowej, gdzie znajduje się kieszeń powietrzna. Możliwa jest również eksploracja maszynowni.
KIMON M: Statek zatonął w grudniu 1978r uderzając w rafu Abu Nuhas. Niegdyś ten 120m frachtowiec wiózł soczewicę i obecnie leży na głębokości 32m.
Thistlegorm (specjalne wypłynięcie na 2 nurkowania za dopłatą 60€)
Ten kontenerowiec z okresu II Wojny Światowej został po raz pierwszy opisany przez Jacques’a Cousteau w 1955r, jednak przez kolejnych 20 lat obiekt ten nie był odwiedzany przez nurków rekreacyjnych. Thistlegorm jest obecnie chyba najczęściej odwiedzanym na świecie wrakiem. Jego ładownia przepełniona jest motocyklami, ciężarówkami Bedford’a a nawet karabinami Lee Enfield. Podczas bombardowania statku w 1941 r. zginęło 9 osób z załogi. Działka lotnicze nadal są przymocowane do nadbudowy. Bogactwo wód Cieśnin Gubal zachęca obfitością życia morskiego. Wrak obecnie jest żywym ładunkiem barakud, ostroboków, grouperów oraz soldierfishy.
 
 

HOTEL SULTAN BEY 4* 

Wyżywienie All Inclusive: śniadnie, obiad i kolacja w formie bufetu, przekąski w ciągu dnia w wybranych barach. Lokalne napoje alkoholowe i bezalkoholowe serwowane są w godzinach 10:00-24:00.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
AKTUALNE GODZINY LOTÓW:
Uwaga poniższe godziny lotów mają charakter orientacyjny. Na 24h przed planowaną podróżą są potwierdzane przez linie lotniczą i mogą ulec zmianie.
 
Wylot
z: Katowice KTW / Warszawa WAW do: Hurghada HRG
2017-11-30      2017-11-30
Linie lotnicze: Air Cairo
Bagaż główny: 20 Bagaż podręczny: 5
 
Powrót
z: Hurghada HRG do: Katowice KTW / Warszawa WAW
2017-12-07   2017-12-07
Linie lotnicze: Air Cairo
Bagaż główny: 20 Bagaż podręczny: 5 

Naszym zdaniem

El Gounę odwiedziliśmy na początku wakacji i tak nam się spodobało, że postanowiliśmy zorganizować drugi wyjazd na zakończenie sezonu nurkowego. Jak mówią miłośnicy tego miasta - El Gouna to stan umysłu.


Cena od: 3209 PLN

(przelot, zakwaterowanie, nurkowanie, transfery, ubezpieczenie;)TERMIN: 30.11.2017 - 07.12.2017
Cena za osobę dorosłą nurkującą
(dorosłą,pokój standardowy dwuosobowy)
3209 PLN
Cena za dziecko nurkujące
(dziecko 02 -14 r.ż., na dostawce w pokoju standardowym)
2689 PLN
Cena za osobę dorosłą nienurkującą
(dorosłą, pokój standardowy dwuosobowy)
1919 PLN
Cena za dziecko nienurkujące
(dziecko 02-14 r.ż.,na dostawce w pokoju standardowym dwuosobowym)
1399 PLN
Pokój jednoosobowy / dopłata560 PLN

Pokoje rodzinne wyceniamy na zapytanie

Wyloty z Warszawy, Katowic

Cena zawiera:
- zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym w 4* hotelu Sultan Bey (lub o podobnym standardzie),
- wyżywienie All Inclusive,
- przelot charterowy z Polski,
- opieka rezydenta,
- ubezpieczenie turystyczne KL/NNW,
- transfery lotniskowe,
- dla osoby nurkującej pakiet 5 dni / 10 nurkowań z łodzi (butla, balast, przewodnik) oraz opieka polskojęzycznego instruktora nurkowania przy grupie 10 uczestników nurkujących,
- fantastyczna atmosfera :)

Cena nie zawiera:
- wizy egipskiej 25 USD,
- opłata środowiskowa dla os. nurkujących 30 euro,
- dopłat do specjalnych wycieczek w ramach wykupionego pakietu nurkowego np.: Abu Nuhas +25euro (3 nury), Gubal +30euro, Sharm el Naga +20euro (2 nury z brzegu), Rosalie Moller +30euro (2 nury), Thistlegorm +60euro (2 nury),
- opcjonalny Lunch na łodzi z napojami 37,5 euro (5dni),
-inne życzenia np. nocne nurkowania, 3. nurkowanie, prywatny przewodnik, Nitrox, 15l butla, wypożyczenie sprzętu nurkowego,
- ubezpieczenie nurkowe 18euro (6 dni)

Do wszystkich zakupów i płatności na miejscu w Egipcie doliczany jest 14% podatek od sprzedaży.

PŁATNOŚCI

1. Blokada miejsca po wpłacie 1000 zł za uczestnika
2. Dopłata do pełnej kwoty w momencie zebrania się 10 osób.

Wpłaty można dokonać w biurze Najlepsze Nurkowania przy ul. Legionów 69 w Łodzi lub przelewem na konto:
Mbank: 29 1140 2017 0000 4802 0529 1960
Tytułem: EL GOUNA 23-30.11.2017 / nazwisko uczestnika


UBEZPIECZENIE PODRÓŻY OD KOSZTÓW REZYGNACJI

Każdy uczestnik ma możliwość ubezpieczenia podróży od kosztów rezygnacji. Jest to ubezpieczenie w razie choroby lub zobowiązań zawodowych, dzięki któremu odzyskasz do 80% poniesionych kosztów imprezy. Składka jednorazowa to tylko 3%. Należy ją opłacić najpóźniej w ciągu 3 dni od rezerwacji, lub tego samego dnia jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni.
Nurkowanie

Nurkowanie w Egipcie to przede wszystkim Morze Czerwone, nurkuje się także w Morzu Śródziemnym, ale nie oferuje ono takiego bogactwa życia, jak Morze Czerwone. Podwodne życie Morza Czerwonego można krótko opisać jako piękne podwodne ogrody koralowe i bogactwo ryb. Można zaobserwować różne gatunki ryb rafowych, a także rekiny, manty, żółwie, delfiny, diugonie i ryby oceaniczne. Stan rafy, w porównaniu do innych miejsc, jest całkiem dobry. Warunki do nurkowania są znakomite przez cały rok. Widoczność jest zawsze dobra, jeśli nie doskonała. Miejsca nurkowe dostępne są z brzegu lub z łodzi, jednak aby zobaczyć klejnoty Morza Czerwonego konieczne jest skorzystanie z rejsów nurkowych (safari nurkowe, liveaboards), które trwają od 3 do 14 dni. Łodzie na całodniowe wyprawy, szczególnie te biorące udział w safari, są komfortowe. A to wszystko tylko o 4 godziny samolotem od Europy. Te wszystkie warunki sprawiły, że Egipt znalazł się na liście najbardziej uczęszczanych miejsc nurkowych na świecie.

 

Nurkowie powinni posiadać swoje certyfikaty, logbooki, adaptery INT i świadectwo zdrowia. Temperatura wody waha się w granicach 20° do 29°C. W lecie najbardziej adekwatnymi piankami będą 5 milimetrowe, podczas reszty sezonu 7 mm kombinezon będzie zapewniał wystarczającą ochronę. Komory dekompresyjne znajdują się w Sharm el SheikhHurghadzieEl Gouna i Marsa Alam.

 

NURKOWANIE W HURGHADZIE

Śmiało można powiedzieć że Hurghada ma największą liczbę centrów nurkowych na jednostkę powierzchni na całym świecie. Jednak nie każde centrum nurkowe przestrzega wszystkich wymagań prawnych, lepiej więc korzystać ze sprawdzonych i polecanych baz. Płytkie rafy koralowe, strome ściany oraz wraki - tu jest wszystko. Niektóre z raf dokoła Hurghady zostały objęte ochroną i prawo to jest surowo przestrzegane. Rafy dokoła Hurghady znane są jako jedno z najlepszych miejsc na spotkanie z delfinami.

 

Rafa Shaab El Erg

 

Nazwa tej rafy dosłownie oznacza „korale i iglice”, ma ona kształt podkowy, jest długa na 5 km i stanowi dom dla delfinów butlonosych, które wędrują po całym Morzu Czerwonym, ale to właśnie tu nurkowie mają największą szansę je zobaczyć. Najważniejszymi punktami tej rafy są:

Dolphin House – świetne miejsce na spotkania z morskimi stworzeniami, takimi jak żółwie, mureny, wargacze garbogłowe, wyglądające jak krokodyle ryby płaskogłowowate, raje, barwenowate, fistulkowate, skorpenowate, a wszystkie na tle małych iglic i barwnych korali na rafie.

Poseidon Garden – wielki ogród koralowy, na który składają się rozłożyste Acropora hyacinthus i podobne do mózgu Faviidae. Pomiędzy nimi ukrywają się małże różnych kolorów i rozmiarów, jak również ryby z rodziny rozdymkowatych (Tetraodontidae). Spotyka się tu także duże ławice Heniochus intermedius oraz Chetonikowatych.

Manta Point – nurkuje się tu głównie po to, by spotkać żółwie, mureny, a nawet rekiny rafowe oraz, w sezonie, manty. Żyje tu także większość gatunków występujących w Morzu Czerwonym.

 

Gota Abu Ramada

 

Nazywana także “akwarium”, w porównaniu z innymi ogrodami koralowymi raf Hurghady jest prawdopodobnie najpiękniejszą i najbardziej kolorową z nich. Wokół dwóch koralowych iglic połyskują glassfish. Jest to miejsce, w którym każdy podwodny fotograf musi być choć raz w życiu. Bogactwo korali miękkich i twardych, ławice ustnikowatych (banner fish i butterfly fish), lucjanowatych i barwenowatych sprawiają, że ma się wrażenie, że zanurkowało się w olbrzymim wspaniałym akwarium!


Wrak El Mina

 

Nazwę swą wrak zawdzięcza zatoce, w której spoczywa od 1969 r. (zatoka to po arabsku właśnie el mina). Ten długi na 60 m i leżący na głębokości około 30 m statek jest jednym z niewielu wraków wyławiaczy min. Niedaleko wraku El Mina spoczywa także rybacka łódź, którą miejscowi zwą Hasaballah, więc bardziej doświadczony nurek jest w stanie zwiedzić oba zatopione obiekty podczas jednego zanurzenia.Kraj i ludzie

Egipt to znacznie więcej niż same świątynie, piramidy, meczety i minarety, więcej niż bogowie i grobowce. Współczesny Egipt oferuje turystom nie tylko swoje dziedzictwo kulturowe ale również jedne z najlepszych na świecie atrakcje dla nurków, surferów i maniaków słońca oraz pustyni. Egipt poza Kairem i piramidami to przede wszystkim kurorty w El Gounie, Hurghadzie, Safadze, Marsa Alam, Hamacie, Tabie, Dahab i Sharm El Shaikh. Kurorty oferują hotele od 2-gwiazdkowych po 5-gwiazdkowe - położone w większości nad brzegiem morza lub w jego bezpośredniej bliskości.

 

Cywilizacja starożytnego Egiptu jest jedną z najstarszych cywilizacji, a jej kultura zaczęła formować się blisko 6 tysięcy lat temu. Przez tysiąclecia Egiptem rządzili faraonowie, a ludność żyła w zgodzie z naturalnymi zjawiskami przyrody, z których osią był Nil i jego życiodajne wylewy. Nie sposób też wyobrazić sobie Egiptu bez hieroglifów, obrazkowego pisma, którym posługiwali się starożytni. Niezwykle ważnym i charakterystycznym elementem kultury egipskiej było wielobóstwo - starożytni Egipcjanie czcili cały panteon bóstw. Niektórzy bogowie byli jednak ważniejsi od innych, chyba każdy słyszał o głównych bogach choć raz: o bogu słońca - Re czy bogu zmarłych - Ozyrysie. W wierzeniach starożytnych dusza istnieje także po śmierci, dlatego tak ważne było balsamowanie ciał oraz budowanie piramid - domów dla duszy. W późniejszych wiekach Egipt ulegał wpływom Hellenizmu, Chrześcijaństwa i kultury islamskiej, co stworzyło niezwykłą kulturową mieszankę.

 

Hurghada

Trudno uwierzyć, że ta typowo turystyczna rozległa miejscowość była pierwotnie malutką osadą rybacką. Obecnie rozciąga się na ponad 40 km wzdłuż brzegu, a na jej obszarze wybudowano już ponad 200 hoteli. Słynie przede wszystkim ze wspaniałych raf koralowych i słońca, które jest tam niemal zawsze, jest też idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych – uprawia się tu narciarstwo wodne, pływa skuterami i motorówkami.Łodzie

W Hurghadzie nurkuje się zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Wypływają stąd liveaboard'y (rejsy nurkowe, safari nurkowe), których typowymi trasami są:

 

Trasa Classic Cruise – połączenie nurkowań rafowych i na wrakach. Nurkuje się tu w takich miejscach, jak Abu Nuhas z jego czterema wrakami, Giftun Island, Straits of Gubal, słynny wrak Thistlegorm, który przewoził wyposażenie dla wojsk brytyjskich, Ras Mohamed z nurkowaniem na rafie Shark.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 15 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Famous Five Cruise –ta trasa także łączy nurkowania wrakowe i te na rafach. Podczas wyprawy eksploruje sięwrakRosalie Moller, czy transportowca Thistlegorm, Ras Mohammed ze słynną Shark Reef, bliźniacze wysepki Brother Islands, gdzie spotkać można rekiny i barakudy oraz na zakończenie wrak Salem Express.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 50 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Simply the Best – trasa oferuje nurkowania w 3 najlepszych miejscach rejonu: Elphinstone, gdzie spotkać można white tip sharks, Brothers, które zachwycają bogactwem spotkań z morskimi stworzeniami oraz wrakami (Aida II i  Numidia) oraz Deadalus Reef zrekinami młotami i żarłaczami rafowymi.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 50 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Just Brothers - Brothers, wrak Salem Express oraz największe rafy Safagi, gdzie spotkać można duże ryby i zachwycić się wielkimi gorgoniami.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 50 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Reefs & Wrecks – trasa łączy nurkowania rafowe i wrakowe. Nurkuje się w takich miejschach jak Abu Nuhas, gdzie spoczywają 4 wraki, Straits of Gubal, SS Thistlegorm, Ras Mohamed, Ulysses, Rosalie Moller i inne.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 20 zalogowanych nurkowań.

 

Trasa Get Wrecked – trasa zorientowana na odkrywanie słynnych wraków Morza Czerwonego - Abu Nuhas, Ulysses, Rosalie Moller, Thistlegorm i innych.

UWAGA Aby możliwe było zanurkowanie na tej trasie, egipskie prawo wymaga od nurków 20 zalogowanych nurkowań.Programy

Egipt jest krajem nie tylko dla nurków. Każdego, kto interesuje się kulturą, zainteresują wycieczki, które odbyć można z Hurghady:

 

KAIR

Największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu, nazywane „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. Metropolia, która nigdy nie śpi, przeciwnie – non stop pulsuje życiem. Tu stare miesza się z nowym, tradycja z nowoczesnością, odrapane domy z luksusowymi rezydencjami, a zgiełk samochodów z widokiem objuczonych osłów. Znajduje się tu najstarszy na świecie uniwersytet, liczący sobie ponad tysiąc lat al Azhar. To, co z pewnością warto tu zobaczyć to stary Kair muzułmański i jego serce – suk (czyli bazar) Khan al Khalili, na którym można spróbować swoich sił w targowaniu się z kupcami. Nad miastem góruje Cytadela (Qalaa), jedna z głównych atrakcji Kairu. Imponujący meczet Hasana z XIV w. najlepiej jest odwiedzić o poranku, kiedy ledwo obudzone słońce podkreśla uroki budynku. Nie sposób też nie wspomnieć o dzielnicy koptyjskiej, najstarszej części Kairu, która przypomina o chrześcijańskiej historii miasta. Niespotykaną nigdzie indziej na świecie osobliwością Kairu jest „Miasto umarłych” – czyli rozległe wiekowe cmentarze, na których imigranci zmuszeni kryzysem stworzyli sobie przestrzeń do życia, na grobach zbudowali prowizoryczne domy i sklepy, dzieląc przestrzeń ze zmarłymi.

 

PIRAMIDY W GIZIE

Stały się symbolem znanym każdemu. Zaliczane do siedmiu cudów starożytnego świata, tylko one zachowały się do dnia dzisiejszego. Jednocześnie są największymi grobowcami świata, z królującą jeśli chodzi o wielkość Piramidą Cheopsa. Obok nich stoi wykuty z ogromnego bloku skalnego mityczny Sfinks.

 

LUKSOR – DOLINA KRÓLÓW

Leżący nad Nilem Luksor był jednym z ważniejszych miast w antycznym świecie. Na wschodnim brzegu rzeki znajdują się Świątynie oraz Muzeum Luksorskie, a na zachodnim, poza świątyniami (np. Świątynia Hatszepsut) i słynnymi Kolosami Memnona, powstała tu ogromna nekropolia, tzw. Dolina Królów, gdzie w ponad 60 grobowcach pochowani są władcy starożytnego Egiptu. Grobowce wykute są w skałach i bogato zdobione, a największy ma ponad 100 m długości. W latach 20. XX w. odkryto tu nienaruszony grób Tutanchamona. Nazywany największym muzeum świata pod gołym niebem, Luksor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pogoda i klimat

Klimat Egiptu to śródziemnomorski na północy (umiarkowany w lecie i chłodny i deszczowy w zimie) do gorącego na południu, gdzie nie ma w ogóle deszczu a temperatury często przekraczają 50°C. Temperatury w tym regionie wahają się między 20°C a 40°C w ciągu roku. Niemniej jednak zimowe noce na pustyni potrafią być zimne.


Wjazd

Dla Europejczyków jedynym dokumentem wymaganym przy wjeździe jest paszport, ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty planowanego odlotu. Wizę (w cenie około 15 USD) można otrzymać na dowolnym lotnisku lub w porcie. W celu uzyskania bliższych informacji sugerujemy skontaktować się z najbliższym egipskim konsulatem bądź ambasadą lub w biurze egipskich linii lotniczych.


Język

Językiem oficjalnym jest język arabski ale w wielu miejscach turystycznych można się porozumieć po angielsku, niemiecku, rosyjsku bądź francusku.


Waluta

Lokalną walutą jest funt egipski, 1EL=100 piastrerów. (1EL = 1PLN). Polecamy wziąć gotówkę w postaci dolarów, EURO bądź czeki podróżne. Często można również płacić kartą kredytową


Ubezpieczenie

   Zalecamy: ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia na przeloty awaryjne w międzynarodowej organizacji (na przykład DAN) lub za naszym pośrednictwem turystyczne ze zwyżką za uprawianie sportów ekstremalnych, pokrywające koszty leczenia w komorze dekompresyjnej. Więcej o ubezpieczeniu nurkowym.


Wyjzad

Na dzień dzisiejszy nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty.


Zdrowie

Dla osób przylatujących z krajów europejskich, nie ma wymagań w kwestii szczepień. Dla osób przyjeżdżających z innych krajów, prosimy o skontaktowanie się z ambasadą bądź konsulatem Egiptu. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego


Prąd

220V, zalecamy wzięcie europejskiego adaptera do gniazdek.

22 213 18 31
od 3209 PLN